Den Země zaplnil Pernštýnské náměstí

Již počtvrté bylo pardubické Pernštýnské náměstí 22. dubna centrem oslav Dne Země. Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Pardubickým krajem, Europe Direct a dalšími neziskovkami připravily na tento den bohatý program. Zaměřil se především na žáky základních a mateřských škol, aby podpořil jejich zájem o ochranu životního prostředí a vztah k živé i neživé přírodě. Výjimečnost letošního Dne Země již dopředu spočívala v rekordním zapojení 25 neziskovek a také desetiletému výročí existence KONEP.

Historické centrum Pardubic se tak na jeden den opět stalo hlavním fórem pro setkávání přátel přírody a zdravého životního prostředí. O zahájení oslav se společně postarali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola a krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Chtěl bych poděkovat všem neziskovkám a dobrovolníkům, kteří připravili celodenní program na náměstí. I díky nim si můžeme připomenout, že je potřeba se šetrně chovat k naší Zemi. Zároveň je potřeba budovat i dobré vztahy mezi námi, nejenom pečovat o přírodu, a v tom jdou neziskové organizace příkladem. Pracují v nich lidé, kteří nehledí jen na sebe, ale především na ostatní,“ přivítal přítomné radní Pavel Šotola. Oslava Dne Země a poselství ochrany přírody tak i tento rok spojilo neziskové organizace a širokou veřejnost. „Mám velikou radost, že náměstí se zaplnilo a byl bych rád, kdyby byl dnešní den nejenom prosluněný, ale kdyby naše republika i celá Země vzkvétala,“ vyslovil své přání radní Václav Kroutil.

Po úvodním poselství tak již mohly propuknout samotné oslavy svátku naší planety. A přítomní slavili aktivně. Nejen přátelé přírody si tak užívali sportovní, ekologické i umělecké aktivity. Děti si odnášely plno zážitků z rozmanitých soutěží, zejména na motivy ochrany a poznávání přírody. Na své si přišli i běžní návštěvníci, které potěšila pestrá paleta prodejních stánků s občerstvením, řemeslnými výrobky a zdravou výživou. Kromě tradičního jarmarku letošní Den Země zpestřila i módní přehlídka, podpořená společností Tesco. Atmosféru akce zpříjemnil rozmanitý kulturní program. Přítomní návštěvníci tak byli obohaceni o muzikoterapeutické vystoupení žáků Základní školy a Praktické školy Svítání nebo mohli ocenit talent dětí z přítomných základních škol při jejich uměleckých vystoupeních. 

„Dnešní oslavu jsme chtěli pojmout jako den setkávání. Program jsme proto ladili na míru všem, nejvíce jsme si ovšem přáli potěšit všechny děti. Jejich zápal do soutěžení a nadšení ze zasloužených odměn pro nás byly signálem, že podobné akce mají smysl. Návštěvností je letošní ročník rekordním, dle prvních odhadů se do soutěžení zapojilo minimálně 1 200 dětí, které tak mají k přírodě opět o něco blíže,“ zhodnotila na závěr dojmy senátorka Miluše Horská, místopředsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.9.

Dárky pro prezidentský pár byly vtipné a nápadité

Prezidentovi i jeho ženě věnovali celoživotní volnou vstupenku na jejich proslulý jazzový festival.

Společnost celý článek
7.2.

Vila architekta Lisky je kulturní památkou

Oldřich Liska (1881-1959), absolvent uměleckoprůmyslové školy v Drážďanech, působil v Hradci Králové v letech 1908-1947 jako městský architekt a měl zde rovněž soukromou projekční kancelář.

Společnost celý článek
11.2.

Zabíjačka podle pravidel

Pokud jde některé nově chované druhy zvířat, například pštrosy, ti musejí být poráženi na jatkách, nikoli doma.

Společnost celý článek
27.12.

Radní schválili Akční plán rozvoje sociálních služeb Pardubického kraje na rok 2013

Krajští radní v této souvislosti odsouhlasili také návrh rámcové smlouvy o spolupráci s Univerzitou Pardubice.

Společnost celý článek
20.3.

Ústeckorolická nemocnice byla evakuována. Naštěstí jern cvičně.

Cvičení se dále účastnili vedoucí lékař Zdravotnické záchranné služby územního odboru Ústí nad Orlicí a Svitavy Igor Paar, vedoucího územního odboru Policie ČR Ústí nad Orlicí Radek Štantejský, ředitel Orlickoústecké nemocnice Jiří Řezníček a nechyběl zde i starosta města Ústí nad Orlicí Petr Hájek.

Společnost celý článek
10.4.

PROFI CREDIT podpořil nemocné cystickou fibrózou

Pardubice, 9. 4. 2019 – úvěrová společnost v rámci své celostátní konference darovala Klubu nemocných cystickou fibrózou (KNCF) šek na 250 000 Kč. Ročně se s touto nemocí v České republice narodí několik desítek dětí, přesto o ni česká veřejnost stále spíše neví.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting