Den Země zaplnil Pernštýnské náměstí

Již počtvrté bylo pardubické Pernštýnské náměstí 22. dubna centrem oslav Dne Země. Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Pardubickým krajem, Europe Direct a dalšími neziskovkami připravily na tento den bohatý program. Zaměřil se především na žáky základních a mateřských škol, aby podpořil jejich zájem o ochranu životního prostředí a vztah k živé i neživé přírodě. Výjimečnost letošního Dne Země již dopředu spočívala v rekordním zapojení 25 neziskovek a také desetiletému výročí existence KONEP.

Historické centrum Pardubic se tak na jeden den opět stalo hlavním fórem pro setkávání přátel přírody a zdravého životního prostředí. O zahájení oslav se společně postarali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola a krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Chtěl bych poděkovat všem neziskovkám a dobrovolníkům, kteří připravili celodenní program na náměstí. I díky nim si můžeme připomenout, že je potřeba se šetrně chovat k naší Zemi. Zároveň je potřeba budovat i dobré vztahy mezi námi, nejenom pečovat o přírodu, a v tom jdou neziskové organizace příkladem. Pracují v nich lidé, kteří nehledí jen na sebe, ale především na ostatní,“ přivítal přítomné radní Pavel Šotola. Oslava Dne Země a poselství ochrany přírody tak i tento rok spojilo neziskové organizace a širokou veřejnost. „Mám velikou radost, že náměstí se zaplnilo a byl bych rád, kdyby byl dnešní den nejenom prosluněný, ale kdyby naše republika i celá Země vzkvétala,“ vyslovil své přání radní Václav Kroutil.

Po úvodním poselství tak již mohly propuknout samotné oslavy svátku naší planety. A přítomní slavili aktivně. Nejen přátelé přírody si tak užívali sportovní, ekologické i umělecké aktivity. Děti si odnášely plno zážitků z rozmanitých soutěží, zejména na motivy ochrany a poznávání přírody. Na své si přišli i běžní návštěvníci, které potěšila pestrá paleta prodejních stánků s občerstvením, řemeslnými výrobky a zdravou výživou. Kromě tradičního jarmarku letošní Den Země zpestřila i módní přehlídka, podpořená společností Tesco. Atmosféru akce zpříjemnil rozmanitý kulturní program. Přítomní návštěvníci tak byli obohaceni o muzikoterapeutické vystoupení žáků Základní školy a Praktické školy Svítání nebo mohli ocenit talent dětí z přítomných základních škol při jejich uměleckých vystoupeních. 

„Dnešní oslavu jsme chtěli pojmout jako den setkávání. Program jsme proto ladili na míru všem, nejvíce jsme si ovšem přáli potěšit všechny děti. Jejich zápal do soutěžení a nadšení ze zasloužených odměn pro nás byly signálem, že podobné akce mají smysl. Návštěvností je letošní ročník rekordním, dle prvních odhadů se do soutěžení zapojilo minimálně 1 200 dětí, které tak mají k přírodě opět o něco blíže,“ zhodnotila na závěr dojmy senátorka Miluše Horská, místopředsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.6.

Dobrovolníci očima dětí

Až budu velký, chci pomáhat …! Nebo Jak jsem potkal dobrovolníka …!

Společnost celý článek
17.9.

Týden pro duševní zdraví začíná 22. září

Již devatenáctý ročník osvětové akce Týden pro duševní zdraví začíná v pondělí 22. září 2014. Týden pořádá organizace Péče o duševní zdraví, kterou v roce 1995 založili pracovníci psychiatrického oddělení pardubické nemocnice za účelem sociální pomoci vážně duševně nemocným lidem.

Společnost celý článek
11.4.

Typ, který změnil leteckou dopravu, navštíví Aviatickou pouť

Legendární Dakota přiletí v markingu chronografů BREITLING ze Švýcarska ve skupině ještě s dalšími leteckými veterány jako Jakovlev Jak-11, Grumman Avenger a Pilatus P-2. Společně přispějí do téměř šestihodinového letového programu.

Společnost celý článek
8.12.

Rekreační chatu v Seči pohltily plameny

Požár hasiči dostali pod kontrolu v 19.46 hodin a zcela ho zlikvidovali v 21.55 hodin. Uvnitř objektu hasiči nalezli tři tlakové lahve. Hasiči nejen, že likvidovali plameny, které zasáhly chatu, ale ochránit museli i sousední chatu, která se nacházela v těsné blízkosti – pouhé dva metry od hořícího objektu.

Společnost celý článek
3.7.

Dětské centrum Veská mění své služby. Pro děti zřídilo bydlení rodinného typu

„Aby tyto pobyty byly pro děti méně stresující a traumatizující, rozhodli jsme se poskytovat tuto službu jinak, přímo v komunitě, v běžném bytě v jednom z pardubických panelových domů,“ řekla ředitelka Markéta Tauberová.

Společnost celý článek
21.9.

Zemědělství schází koncepce

Předseda Asociace ČR Michal Hašek informoval o obnoveném programu školního mléka a značce kvality Regioklasa.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting