Den Země zaplnil Pernštýnské náměstí

Již počtvrté bylo pardubické Pernštýnské náměstí 22. dubna centrem oslav Dne Země. Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) ve spolupráci s Pardubickým krajem, Europe Direct a dalšími neziskovkami připravily na tento den bohatý program. Zaměřil se především na žáky základních a mateřských škol, aby podpořil jejich zájem o ochranu životního prostředí a vztah k živé i neživé přírodě. Výjimečnost letošního Dne Země již dopředu spočívala v rekordním zapojení 25 neziskovek a také desetiletému výročí existence KONEP.

Historické centrum Pardubic se tak na jeden den opět stalo hlavním fórem pro setkávání přátel přírody a zdravého životního prostředí. O zahájení oslav se společně postarali místopředsedkyně Senátu Miluše Horská, krajský radní pro sociální věci a neziskový sektor Pavel Šotola a krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. „Chtěl bych poděkovat všem neziskovkám a dobrovolníkům, kteří připravili celodenní program na náměstí. I díky nim si můžeme připomenout, že je potřeba se šetrně chovat k naší Zemi. Zároveň je potřeba budovat i dobré vztahy mezi námi, nejenom pečovat o přírodu, a v tom jdou neziskové organizace příkladem. Pracují v nich lidé, kteří nehledí jen na sebe, ale především na ostatní,“ přivítal přítomné radní Pavel Šotola. Oslava Dne Země a poselství ochrany přírody tak i tento rok spojilo neziskové organizace a širokou veřejnost. „Mám velikou radost, že náměstí se zaplnilo a byl bych rád, kdyby byl dnešní den nejenom prosluněný, ale kdyby naše republika i celá Země vzkvétala,“ vyslovil své přání radní Václav Kroutil.

Po úvodním poselství tak již mohly propuknout samotné oslavy svátku naší planety. A přítomní slavili aktivně. Nejen přátelé přírody si tak užívali sportovní, ekologické i umělecké aktivity. Děti si odnášely plno zážitků z rozmanitých soutěží, zejména na motivy ochrany a poznávání přírody. Na své si přišli i běžní návštěvníci, které potěšila pestrá paleta prodejních stánků s občerstvením, řemeslnými výrobky a zdravou výživou. Kromě tradičního jarmarku letošní Den Země zpestřila i módní přehlídka, podpořená společností Tesco. Atmosféru akce zpříjemnil rozmanitý kulturní program. Přítomní návštěvníci tak byli obohaceni o muzikoterapeutické vystoupení žáků Základní školy a Praktické školy Svítání nebo mohli ocenit talent dětí z přítomných základních škol při jejich uměleckých vystoupeních. 

„Dnešní oslavu jsme chtěli pojmout jako den setkávání. Program jsme proto ladili na míru všem, nejvíce jsme si ovšem přáli potěšit všechny děti. Jejich zápal do soutěžení a nadšení ze zasloužených odměn pro nás byly signálem, že podobné akce mají smysl. Návštěvností je letošní ročník rekordním, dle prvních odhadů se do soutěžení zapojilo minimálně 1 200 dětí, které tak mají k přírodě opět o něco blíže,“ zhodnotila na závěr dojmy senátorka Miluše Horská, místopředsedkyně správní rady Koalice nevládek Pardubicka.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.2.

V sále Divadla 29 se hovořilo o dopravě

V Pardubicích je 59% všech cest kratších než 3 km. Je tady všude blízko. Existuje velký potenciál pro posílení role MHD, pěší a cyklistické dopravy. Tyto způsoby dopravy jsou pro takto krátké cesty nejefektivnější a mají i řadu dalších kladných dopadů na kvalitu života ve městě.

Společnost celý článek
3.12.

Medaile města převzali všichni letošní laureáti

Bez ohledu na vlastní riziko vytáhli jeho bezvládné tělo z rozvodněné Chrudimky-

Společnost celý článek
11.7.

Pardubický hejtman trénoval mozek v hradecké neurolaboratoři

Neurolaboratoř Commservis.com v čele s trenérem a koučem Tomášem Zdechovským se úspěšně zabývá již několik let výzkumem a tréninkem kognitivních schopností sportovců a manažerů.

Společnost celý článek
22.12.

Intenzivní ochrana občanů

Po útoku v Berlíně se znásobily opatření, které už byly v rámci ochrany osob prováděny. V celém Pardubickém kraji je dohlíženo zejména na vánoční trhy, obchodní domy, centra měst, nádraží a jiné určené oblasti. Došlo k navýšení počtů policistů, kteří se podílejí na zvýšené hlídkové činnosti tak, aby byl jejich pohyb mezi občany ještě intenzivnější.

Společnost celý článek
21.11.

Zimní Turistické noviny pro východní Čechy jsou od listopadu k dispozici na distribučních místech

Turistické noviny pro východní Čechy byly vytištěny v nákladu 80.000 výtisků, které budou ve spolupráci obou krajů distribuovány především v síti turistických informačních center, ve vybraných ubytovacích a stravovacích zařízeních a v některých turistických cílech.

Společnost celý článek
31.5.

Turistická encyklopedie Pardubického kraje – 12. v pořadí

Stále větší počet návštěvníků objevuje krásy skalního města v přírodní rezervaci Maštale.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting