Derner: Krajský zastupitel nesmí být ve střetu zájmů

11.9.

Derner: Krajský zastupitel nesmí být ve střetu zájmů

Derner: Krajský zastupitel nesmí být ve střetu zájmů

Velkou část veřejných služeb hrazených z peněz daňových poplatníků vykonávají firmy, které jsou zřizovány či založeny samosprávným orgánem. Ten pak určuje, kolik peněz půjde právě do těchto organizací nebo firem. Problém nastává v případě, když jeden člověk sedí na dvou místech. Podle vicehejtmana Královéhradeckého kraje Vladimíra Dernera se jedná o střet zájmů. „Je celkem logické, že každý ředitel takové firmy bude zároveň členem zastupitelstva hlasujícím o výši příspěvku do této jeho firmy. Je ve střetu zájmu, neboť čím vyšší příspěvek se mu při hlasování zastupitelstva podaří prosadit své organizaci, tím méně se musí namáhat při hledání efektivity práce jím řízené firmy,“ ostře kritizuje vicehejtman Derner. Takovým příkladem jsou příspěvkové organizace v oblasti školství, zdravotnictví a kultury, ale rovněž i akciové společnosti.Vladimír Derner na tuto situaci poukazuje v souvislosti se zrušením dvou mandátů krajských zastupitelů, které jim odebral ministr vnitra Martin Pecina. Jaroslav Kočvara je ředitelem chebského gymnázia, které zřizuje rada Karlovarského kraje. Jan Hadrava pracuje jako vedoucí městského odboru správy majetku města v Jáchymově. Podle zákona jsou obě tyto funkce neslučitelné s funkcí krajského zastupitele. „Nelze se pak divit často vídanému jevu, kdy politici, pro které není k dispozici právě nějaká placená funkce, se stávají zaměstnanci těchto firem. Ti pak pochopitelně při jednání politických orgánů, jejichž jsou členy, dokazují, že jediné správné řešení je dávat či zvyšovat příspěvky té či oné firmě na to, aby příslušná veřejná služba mohla být řádně vykonávána,“ dodává Vladimír Derner.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.10.

Vyšla publikace o Veselce

Brožuru s názvem Veselka vydanou v edici AB-Zet Pardubicka zakoupíte za 20 korun v kanceláři Klubu přátel Pardubicka.

Společnost celý článek
4.3.

Lanškroun se připojil k pomoci Haiti

Mezi dárce, kteří podpoří výstavbu zdravotního zařízení a poskytnutí úpraven vody, se zařadilo také město Lanškroun.

Společnost celý článek
13.5.

Univerzita Pardubice je součástí Multikulturního týdne

Univerzita Pardubice se připojuje k 10. ročníku festivalu Multikulturní týden, který dnes začal v Pardubicích. Vysokoškoláci a pedagogové představí své terénní práce a projekty například na konferenci Sociocon nebo během přehlídky filmů Antropofest, který založili absolventi Univerzity Pardubice.

Společnost celý článek
13.2.

Nevypalujte meze

Jelikož se už velké mrazy nečekají, mohlo by leckoho napadnout, že by mohl začít s jarními pracemi

Společnost celý článek
1.3.

První se v Larischově vile otevře sklepení, kde na popravu čekali obyvatelé Ležáků

Z výsledků jednání vyplývá, že se se v případě této historické budovy blýská na lepší časy. „Československá obec legionářská má v současné době k dispozici částku 15 milionů korun, což zajistit dokončení první etapy rekonstrukce pravděpodobně v příštím roce.

Společnost celý článek
16.11.

Studánecký les má nové lavičky i altán

Nový lesní mobiliář se skládá z osmi laviček, dvou kompletů laviček se stoly dále označníků cest, odpadkových košů a lesního altánu. Mobiliář byl symbolicky vyroben ze dřeva, vytěženého ve Studáneckém lese.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting