Desítky malých pardubických muzikantů z Havlíčkovky si zahrály s pražským orchestrem

29.5.

Desítky malých pardubických muzikantů z Havlíčkovky si zahrály s pražským orchestrem

V neděli 20. května se na Střeleckém ostrově v Praze za velkého zájmu českého i zahraničního publika uskutečnil koncert dětského symfonického orchestru. Stodvacetihlavé těleso tvořily především děti z pražského Nadačního fondu Harmonie, jenž umožňuje hudební vzdělání zdarma pro děti z chudších rodin, nicméně významný počet žáků přidaly i Pardubice – dorazilo jich úctyhodných 37.

Převážnou část tvořily děti ze souboru Šmidlátka ze ZUŠ Havlíčkova - houslisté, flétnisté, violoncellisté, kontrabasisté, ale i třeba hráčka na saxofon či hráč na tahací harmoniku. Zbylých pět členů orchestru dodal učitel hoboje na ZUŠ Havlíčkova Jiří Křenek. A nebýt pardubických, na Střeleckém ostrově by žádné hoboje nezazněly, stejně tak kontrabasy. Oba nástroje přitom k symfonickým orchestrům neodmyslitelně patří.

Vedoucí Šmidlátek, Zuzana Kmoníčková a Iva Dostálová, navíc ještě zlákaly do pražského orchestru dva malé houslisty z Přelouče a jednu saxofonistku z Hrusic.

Hudebníci z Havlíčkovky měli na souhru jedinou zkoušku těsně před vystoupením, zatímco členové Harmonie cvičili repertoár dlouhé hodiny každý týden. Přesto Pardubáci obstáli na výbornou. Nácvik partů navíc Šmidlátka zastihl ve finiši příprav na ústřední kolo lidových muzik, rovněž hobojistky tehdy spíše ladily formu na své celostátní finále, kam postoupily hned dvě.

„Děti si zahrály, jak se s oblibou mezi muzikanty říká, ‚od Bacha po Vlacha‘. Zvláště pro ty, které pod dirigentem nebo v orchestru hrály poprvé, což byl případ jedné z hobojistek, to byl velký zážitek,“ říká učitel hoboje Jiří Křenek. „Jelikož se jedná hlavně o malé děti, je potřeba jim přizpůsobit výběr skladeb, aby je to bavilo a byly schopni je zahrát. Tyto akce by měly podpořit hlavně radost ze hry a děti by měly načerpat zkušenosti ze setkání se svými kolegy a s dirigentem,“ dodává.

Podle Zuzany Kmoníčkové, jedné z vedoucích Šmidlátek, je velkým přínosem akce také samotná možnost zahrát si ve velkém orchestru – stačí se jen přihlásit a individuálně napilovat svůj part, ostatní již zařídí Nadační fond Harmonie.

„Neocenitelné je také hraní na jevišti společně s tak renomovaným umělcem, jako je třeba klavírista Ivo Kahánek, který je zároveň patronem celé akce. Pro naše děti je velkým zážitkem také koncertování v centru Prahy na romantickém Střeleckém ostrově, s nedalekým Národním divadlem, které dotváří kouzelnou kulisu. Společná fotka s milou patronkou akce, Simonou Stašovou, byla pak už pověstnou třešničkou na dortu,“ říká Zuzana Kmoníčková.

Také Šmidlátka s oblibou praktikují model kolektivní výuky jako Harmonie, nicméně jejich druhá vedoucí, profesionální houslistka Iva Dostálová, trvá na zafixování základních návyků při hře na hudební nástroj tak, aby si dítě osvojilo správné držení nástroje a neničilo si svůj vyvíjející se organismus. Do kolektivu se dítě zařazuje až po zvládnutí těchto nutných dovedností. Dbá se i na řádnou individuální přípravu a procvičování stupnic a dalších nepopulárních technických cvičení.

„I dril má při učení se na hudební nástroj své místo, stejně, jako ve sportu. Šmidlátka jezdí na improvizační dílny a tam se teprve ukáže smysl stupnic, znalost akordů a dalších pro žáky nezáživných znalostí. Technika hry bez těchto cvičení má totiž svůj strop. Kolektivní hraní a výběr vhodného i líbivého repertoáru je ale přínosným předpokladem pro touhu, píli a vůli věnovat se hudbě,“ potvrzuje Zuzana Kmoníčková.

O tom něco vědí i pardubické hobojistky, pro něž jsou stupnice, kvarty, kvinty či vydržované tóny denním chlebem.

Jediná společná zkouška před vystoupením nutně vzbuzuje otázku, jak je v takovém případě možné docílit souhry s ostatními spoluhráči.

„Souhra s ostatními je mnohdy i kompromis. Hráči se musí přizpůsobit většinové intonaci, aby celek ladil, a ne si trvat na svém. Důležitá je také práce dirigenta, který svými přesnými gesty má tuto souhru na starosti. Jenže to někteří opomíjejí a dirigují takzvaně na efekt. U profi orchestrů to až tak moc nevadí, hráči si s tím poradí. Ovšem u dětských orchestrů toto není možné,“ míní dlouholetý hobojista Komorní filharmonie Pardubice Jiří Křenek.

Dětští hudebníci skutečně neměli jednoduchou úlohu, na Střeleckém ostrově se před nimi střídali hned tři dirigenti – guatemalský, japonský a slovenský, navíc každý měl značně odlišný styl.

„Dva dirigenti byli pro děti velmi dobře čitelní. Paradoxně to byli právě cizinci, kterým bylo dobře rozumět. Tady se jazyková bariéra smazává, není potřeba něco složitě verbálně vysvětlovat, stačí jasná gesta,“ popisuje Jiří Křenek. „Každopádně jak pro dirigenty, tak i pro děti, muselo být nesmírně těžké dát tak náročný program dohromady během jedné generální zkoušky. Všechna čest všem zúčastněným,“ uzavírá.

„Akcí podobného typu je u nás třeba oproti severským zemím velmi málo. Tam je ale úplně jiná podpora a jiné renomé hudebního školství. Také lidová kultura tu má zcela odlišné postavení. My národní hrdost nepěstujeme, s výjimkou Moraváků a Chodů,“ dodává Zuzana Kmoníčková, vedoucí souboru Šmidlátka, který se nezvykle věnuje klasice, folkloru i folku, a je tudíž schopný vyhrávat soutěže lidových muzik, trampské Porty i si zahrát s orchestrem klasickou hudbu.

-zh

Další zprávy z kategorie "Společnost"

30.4.

I letos nás v předvečer prvního máje čekají filipojakubské ohně

Rodiče by si v těchto chvílích měli podstatně více všímat svých dětí, aby nedošlo k popálení případně, aby od jejich hry nedošlo k požáru suché trávy a křovin v okolí.

Společnost celý článek
2.6.

Večerní bruslení centrem Pardubic

Akce s již šestiletou tradicí nazvaná Pardubice na bruslích pokračuje dnes 2. června ve 20:00 hodin.

Společnost celý článek
11.2.

Nejlevnější řešení je domluvit se s lékaři

Pardubický kraj je mezi pěti nejohroženějšími kraji z hlediska podaných výpovědí lékařů a struktury jejich odborností.

Společnost celý článek
13.12.

Od 1. ledna se mění zákon o občanských průkazech

Občanské průkazy vydané do konce roku 2011 budou v platnosti po dobu v nich uvedenou, nebude nutná výměna.

Společnost celý článek
22.2.

V roce 2015 padl v Pardubicích pětiletý novorozenecký rekord! Nejvíc bylo Jakubů

ačínáme tradičně v březnu a raději připomínám, že k tomuto slavnostnímu aktu, který se koná v obřadní síni radnice na Pernštýnském náměstí vždy v úterý a ve čtvrtek odpoledne, je třeba se objednat nejpozději do jednoho roku věku dítěte,“ sdělila Zdeňka Havlíčková a upřesnila, že radnice vítá jen ty děti, které mají od narození trvalý pobyt v Pardubicích, avšak bez ohledu na to, kde se narodily.

Společnost celý článek
7.1.

„Výměnné setkání“ železničních modelářů

To první se uskuteční již 19. ledna 2008 (další pak 22. března) a začne o 8. hodině.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting