Děti žijí uměním – celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open oznamuje program

31.3.

Děti žijí uměním – celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open oznamuje program

Performance v parcích a na náměstích, koncerty s filharmoniky, street art projekty, setkání s umělci – 355 škol představí svou práci veřejnosti
  Hudba, tanec, divadlo, výstavy v podání malých umělců v malých i velkých městech po celé České republice. Den oslav, sdílené radosti a prostor pro setkávání všech, kteří mají zájem o umění a kultivaci nejmladší generace. To je ZUŠ Open, celostátní happening základních uměleckých škol ve veřejném prostoru, který se uskuteční v úterý 30. 5. 2017. První ročník happeningu láká předposlední májový den na žánrově pestrý program plný společných koncertů několika škol pod širým nebem, vystoupení dětí s profesionálními umělci či ve spolupráci se zavedenými festivaly i zkušenými filharmoniky, výtvarné street art projekty a performance. Vstup na akce 355 základních uměleckých škol je zdarma a nabízí mimořádnou příležitost zažít umění s dětmi v ulicích často na atraktivních místech, jako jsou zámky, kostely, nádraží či zoologická zahrada. Na své si přijdou i malé děti, pro které školy chystají tvůrčí dílny přímo ve svých školních budovách či zahradách. Patronka projektu mezzosopranistka Magdalena Kožená osobně navštíví několik akcí na své rodné Jižní Moravě. Vrcholem dne v Brně bude její účast na Moravském náměstí, kde brněnské základní umělecké školy připravují společný mimořádně atraktivní program. Garanti projektu Alice Nelis, Maxim Velčovský a bratři Bubeníčkové se rozjedou po republice, aby se následně sešli na vyvrcholení dne v Praze na náměstí Republiky, na náměstí Jiřího z Poděbrad a v kostele Nejsvětějšího srdce Páně. Akce si získává čím dál větší pozornost dalších podporovatelů z řad umělců, kteří s láskou vzpomínají na své začátky v základních uměleckých školách.
Detailní program ZUŠ Open 2017 v úterý 30. května 2017 a mapa jednotlivých míst konání je k dispozici na www.zusopen.cz. Celostátní happening pro širokou veřejnost inicioval Nadační fond Magdaleny Kožené s cílem otevřít ve společnosti debatu o důležitosti a pozitivní roli, kterou hraje umělecké vzdělávání v rozvoji dětské osobnosti. 
„Díky velké profesionalitě základních uměleckých škol se mohou lidé těšit na opravdu krásnou a velkolepou oslavu umění s dětmi. Umělecké vnímání, kreativita a tvorba je pro malé děti stejně důležitá a přirozená jako pohyb a sport,“ dodává k prvnímu ročníku ZUŠ Open jeho patronka Magdalena Kožená.   
Program prvního ročníku celostátního happeningu ZUŠ Open je díky obrovskému zájmu o akci ze strany škol mimořádný. Děti pod vedením svých pedagogů a mnohdy i za účasti významných profesionálních umělců předvedou to nejlepší na atraktivních místech pod širým nebem, v parcích, na náměstích i lázeňských kolonádách, v zámcích i kostelech, nemocnicích i domech s pečovatelskou službou či v zoologické zahradě. 
Ve vybraných městech vznikají velké společné akce za účasti dětí z několika škol. Právě spolupráce škol a vzájemné propojování je jedním z cílů happeningu.  ZUŠ Open ve velkých společných produkcích proběhne například na náměstí Přemysla Otakara II v Českých Budějovicích,  za účasti všech základních uměleckých škol z Karlovarského kraje na náměstí v Sokolově, v Teplicích, Mělníku či v České Lípě. 
V Praze budou vystupovat společně děti na doprovodném programu MHF Pražské jaro a den zde vyvrcholí společným večerním koncertem duchovní hudby za účasti chlapců a dívek z jedenácti pražských základních uměleckých škol v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na Náměstí Jiřího z Poděbrad. Ve Zlíně se sejdou děti na společné muzicírování díky dramaturgii zavedeného festivalu Zuška?Zuška. V Bystřici nad Pernštejnem se představí 300 účinkujících ze sedmi základních uměleckých škol dvou krajů. Nejvýznamnější akcí moravské metropole bude Open-air přehlídka souborů a sólistů brněnských základních uměleckých škol na Moravském náměstí v rámci nominace města Brna do prestižní Sítě kreativních měst UNESCO. Poslední dvě zmiňované akce navštíví osobně patronka a zakladatelka nadačního fondu Magdalena Kožená.
Bohatý program připravují školy ve více než 280 městech. Ulice a město ožijí divadlem i společným průvodem žáků dramatického oboru a bicího oddělení v Litomyšli, kde se chystá také například tanečně divadelní představení inspirované sochami Ctností a Neřestí od Matyáše Brauna. Na mezioborový tematický projekt site specific art do Kolowratského zámku láká malé i velké návštěvníky ZUŠ Rychnov nad Kněžnou. Koncert u žiraf, workshopy v pavilonu Africká škola a celodenní program nabízí návštěvníkům zoologické zahrady ZUŠ Dvůr Králové nad Labem. Cesta dávnými kouřimskými časy hudbou, tancem, divadlem je originální exteriérové komponované pásmo doplněné kramářskými písněmi, varhanním koncertem i slavnostním průvodem v Kouřimi. Plzeň ovládne výtvarné umění. Při cestování západočeskou metropolí vlakem na hlavním nádraží lidé budou moci využít speciálně výtvarně pojatý průchod instalovaný žáky SZUŠ Zámeček. ZUŠ Trnka připravila v rámci výroční výstavy výtvarných prací veřejnou výuku v parku u Západočeského muzea v Plzni.  Ve Smetanových sadech v centru města budou moci lidé usednout až do podzimu na ručně malované lavičky, které vzniknou právě pro ZUŠ Open díky žákům hned několika plzeňských škol. Každá lavička už má svého majitele, který uhradil její výrobu. Noví majitelé si lavičky na podzim odvezou k vlastnímu využití. Výtěžek z prodeje laviček bude věnován handicapovaným dětem.
ZUŠ Řevnice a ZUŠ Dobřichovice lákají na koncert s komorním orchestrem Camerata Bohemica do Lesního divadla v Řevnicích. ZUŠ Václava Talicha Beroun přichystala mezioborovou přehlídku všech souborů školy i mimořádnou vernisáž výtvarného oddělení, na slet malých bubeníků láká ZUŠ Uherské Hradiště, taneční salón připravila ZUŠ Alfréda Radoka Valašské Meziří
í. Za zmínku dále stojí dále například oslavy 75 let ZUŠ Jindřicha Pravečka v Lanškrouně, bohatý program v Českém Krumlově, oslavy pod širým nebem v Jablonci na Nisou, Jindřichově Hradci, Písku či hudební trh na velkém nádvoří na zámku v Jičíně. 
Kromě samotných oslav umění řada škol svoji přehlídce přidala ještě další význam s celospolečenským a charitativním přesahem.  V Kostelci nad Orlicí koncert za účasti flétnisty Jakuba Kydlíčka, starosty města a dalších hostů pomůže onkologicky nemocným dětem z brněnské fakultní nemocnice, pro které koncert v den konání happeningu připravily také děti z brněnské ZUŠ Kvapila. Pražská ZUŠ Jana Hanuše připravila společné muzicírování s handicapovanými dětmi ze školy pro zrakově handicapovanou mládež Školy Jaroslava Ježka. Žáci z Fakultní ZUŠ hudební a taneční fakulty AMU vystoupí na dětském oddělení FN Motol či zlínská ZUŠ Morava a ZUŠ Harmonie představí své soubory pacientům Krajské nemocnice ve Zlíně. Mladí umělci z brněnské ZUŠ Orchidea pomohou svým uměním dětem po vážných úrazech, o které pečuje nadační fond Modrý hroch. Benefiční koncert chystá také ZUŠ Ivančice a další školy.
K ZUŠ Open se připojují i významné instituce a festivaly, děti tak budou mít příležitost mnohdy vystoupit na jednom podiu s profesionálními umělci. Mimo již zmiňovaného Pražského jara a Brněnské filharmonie je to dále například připravovaný koncert „Mládí s filharmoniky 2017“ ústecké ZUŠ Evy Randové ve spolupráci se Severočeskou filharmonií Teplice, Konzervatoří Teplice a Hudebním festivalem L. van Beethovena. Moravský MHF Concentus Moraviae přichystal v rámci svého doprovodného programu ve spolupráci se sedmi jihomoravskými školami bohatý program v Bystřici nad Pernštejnem. Slavnostní koncert předního klavírního virtuosa mladé generace Ivo Kahánka a absolventů školy připravila ZUŠ Česká Třebová. 
Hlavní město Praha nabídne návštěvníkům happeningu ZUŠ Open pestrou paletu více jak dvaceti kulturních akcí škol. V jednotlivých městských částech rozezní hudba parky, veřejná prostranství, koncertní sály i sakrální prostory. Na Náměstí Republiky se představí soubory, kapely i výtvarníci na open-air happeningu v rámci doprovodného programu MHF Pražské jaro, orchestr pod širým nebem bude lákat v rámci ZUŠ Open i na večerní koncert festivalu v Rudolfinu. Profilové koncerty škol zazní v sálech pražské HAMU, Profesního domu, v Českém muzeu hudby, v zámcích na Zbraslavi či v Čakovicích, v kostele sv. Tomáše, Chrámu sv. Mikuláše a dalších. Kramářské písně rozezní Park Klamovka, pod širým nebem se budou konat koncerty na Proseku či v Praze 4. Historickým tancem ožije ve večerních hodinách Jindřišská věž. Vedle jednotlivých produkcí škol bude určitým vyvrcholením společný večerní koncert duchovní hudby v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na pražských Vinohradech.
ZUŠ Open má kromě patronky mezzosopranistky Magdaleny Kožené a spolupatrona Davida Marečka, generálního ředitele České filharmonie také garanty za jednotlivé obory. Za taneční obor to jsou Jiří a Otto Bubeníčkovi, designér Maxim Velčovský zastřešuje obor výtvarný a režisérka Alice Nellis  obor literárně-dramatický. 
„Pro mě umění, konkrétně tanec, je něco jako vzduch. A tak jako vzduch, tanec je naprosto nezbytnou součástí života, rozvíjení duše, intelektu a lásky. Umělecké vzdělávání dětí a mládeže je proto velice důležité, a když je možnost rád, jako profík pohybu pomohu! Proto si velice vážím nabídky Magdaleny Kožené a s nadšením podpořím projekt ZUŠ Open, na kterém se bude i tančit.“ dodává k projektu jeho garant tanečník a choreograf Jiří Bubeníček. 
Nadační fond Magdaleny Kožené 
Mezzosopranistka Magdalena Kožená iniciovala podporu základních uměleckých škol jako světově jedinečného konceptu uměleckého vzdělávání založením nadačního fondu na začátku roku 2016. V loňském roce se za účasti pěvkyně uskutečnil první galakoncert, jehož výtěžek je určen na celostátní happening základních uměleckých škol ZUŠ Open, který proběhne v úterý 30. května 2017. Členem správní rady fondu a spolupatronem akce je také generální ředitel České filharmonie David Mareček. Více podrobností o aktivitách fondu na www.nfkozena.cz.
ZUŠ OPEN pořádá:
Nadační fond Magdaleny Kožené a základní umělecké školy v ČR
Patronka a zakladatelka nadačního fondu: Magdalena Kožená
Spolupatron: David Mareček
Garanti: Alice Nellis (literárně dramatický obor), Maxim Velčovský (výtvarný obor), Jiří a Otto Bubeníčkovi (taneční obor)
Za finanční podpory: MKČR, MŠMT, Karel Janeček, Julius Prüger, OSA
Partner: JPH Software
Ve spolupráci: Svaz měst a obcí ČR, Asociace základních uměleckých škol ČR
Hlavní mediální partneři: Česká televize a Český rozhlas
Mediální partneři: Deník, Harmonie, Opera Plus, Classic Praha, Interview, Katolický týdeník, Radioservis, 
S dětmi v Praze, S dětmi v Brně
Záštitu projektu udělili: Mgr. Daniel Herman, ministr kultury ČR, Mgr. Kateřina Valachová, 
Ph.D., ministryně školství, mládeže a tělovýchovy, Doc. Jan Hančil, rektor Akademie Múzických umění v Praze, Prof. Ing. MgA. Ivo Medek, Ph.D., rektor Janáčkovy akademie Múzických umění v Brně,
Mgr. František Lukl, MPA, předseda Svazu měst a obcí ČR
Za podpory: Dopravní podnik Praha, Filharmonie Brno, Filharmonie Zlín, Hudební festival L. van Beethovena, Janáčkova konzervatoř Ostrava, Mezinárodní festival filmů pro děti a mládež, MHF Pražské jaro,  MHF 13 měst Concentus Moraviae, Mozartovy děti, Severočeská filharmonie Teplice, ZUŠKA?ZUŠKA! 
www.zusopen.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.6.

O prodeji městských bytů se bude jednat 27. června v Ideonu

Zastupitelé města Pardubic budou o prodeji městských bytů jednat na zvláštním zasedání v pátek 27. června v 15:00 hodin.

Společnost celý článek
28.8.

Úroveň školního stravování je stále na dobré pozici

Mrkvová polévka s kapkami rukolového oleje a smaženými krutonky, jako hlavní chod kuřecí roláda plněná krůtí fáší s červenou čočkou a špenátem, bramborové pyré s květákem a teplá zelenina a moučník v podobě tvarohových mufinek s hruškovým ragú a rakytníkem.

Společnost celý článek
18.5.

Ekologickou novinku testují ve Službách města Pardubic

Jezdí rychlostí 45 km v hodině a výhodou je, že k jeho řízení postačí řidičský průkaz skupiny B.

Společnost celý článek
28.12.

Podvodní betlém zapsán do knihy rekordů

V uvedeném případě se jedná o betlém keramický, dílo Jiřiny a Aleše Sekových ze Svitav.

Společnost celý článek
28.3.

Prvního dubna začne rekonstrukce důležité pardubické tepny.

Pro zásobování provozoven jsou stavbou operativně vyznačována parkovací místa svislou mobilní značkou a zásobování je umožněné každý den v čase od 18 do 7 hodin. Po celou dobu uzavírky stavby je zároveň možný přístup k přilehlým nemovitostem dotčených uzavírkou.

Společnost celý článek
14.6.

Na Univerzitě Pardubice začaly promoce a sponze, startuje také nový web pro absolventy

Jako první si dnes na slavnostním obřadu přebere diplomy 123 inženýrů a magistrů z nejstarší Fakulty chemicko-technologické.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting