Dny chleba oslaví čtvrt století existence! Pekaři ocení nejlepší Chléb roku, přivítají veřejnost i kardinála Duku

23.5.

Dny chleba oslaví čtvrt století existence!  Pekaři ocení nejlepší Chléb roku, přivítají veřejnost i kardinála Duku

U příležitosti 25. výročí Dnů chleba se Svaz pekařů a cukrářů rozhodl pojmout oslavy v nové podobě. Tradiční pekařskou slavnost otevře tentokrát široké veřejnosti. Na pardubickém Pernštýnském náměstí proběhne 5. června 2019 Pekařský den s vyhlášením výsledků národní soutěže Chléb roku, reprezentativní chlebovou výstavou, ukázkami pekařského řemesla a ochutnávkami specialit. Organizátoři očekávají, že se jubilejního ročníku zúčastní okolo 500 pekařských odborníků z celého Česka.

Největší pekařskou událost v letošním roce podpoří svojí účastí několik významných osobností – Dny chleba spojené s Pekařským dnem slavnostně zahájí primátor Pardubic Martin Charvát. Chléb coby Boží dar následně posvětí kardinál Dominik Duka a ministr zemědělství ČR Miroslav Toman předá ceny vítězům soutěže Chléb roku 2019.

Pekařský den na Pernštýnském náměstí

Na Pernštýnském náměstí bude po celý den probíhat bohatý program spojený s popularizací chleba a pekařského řemesla obecně. Organizátoři věří, že se jim podaří překonat stávající český rekord z roku 2016, kdy shromáždili 102 nejrůznějších druhů chleba na jednom místě a zapsali se do Knihy českých rekordů. Desítky druhů chleba a dalších pekařských specialit bude moci veřejnost ochutnat a také zakoupit na místním jarmarku a nahlédne i trochu do historie. Přímo na náměstí bude k vidění funkční polní pekárna, která v minulém století běžně sloužila armádě a za den dokázala v terénu upéct až 2,5 tisíce porcí chleba denně. Pro menší děti připravili organizátoři dětskou pekárnu, kde si budou moci vytvarovat a upéci své výrobky. Součástí oslav bude též bohatý doprovodný zábavný program, ve kterém vystoupí např. kapela Šlapeto, cvičenci Sokola Pardubice, taneční skupina Artrosa či mažoretky.

Novinky národní soutěže Chléb roku

Národní soutěž Chléb roku se uskuteční 4. června 2019 v prostorách Střední průmyslové školy potravinářství a služeb Pardubice, která letos slaví významné výročí – 100 let od svého založení. Soutěžní chleby budou letos hodnoceny v nových kategoriích, které vychází ze současné výrobní praxe a spotřebitelských trendů na trhu: Chléb roku 900 – 1 200 g, Chléb roku 500 – 800 g, Chléb bez hranic, Novinka roku a Chléb mladých.

Český chléb je naše ‚rodinné stříbro‘, které bychom měli chránit a udržovat i do budoucna. Národní soutěž Chléb roku je důležitá v tom, že soupeření pekařů přispívá k růstu kvality a nabízí spotřebitelům možnost zakoupit si chléb té nejvyšší jakosti. Věříme, že letošní Dny chleba přispějí k udržení vysoké kvality českého chleba, osvětě spotřebitelů a posílení našich gastronomických tradic,“ říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR, Ing. Jaromír Dřízal.

Na 80 vzorků soutěžních chlebů zhodnotí 20 certifikovaných zkušených komisařů a pekařských odborníků, kteří posoudí vzhled, tvar a objem, dále kůrku, střídku, vůni a samozřejmě chuť chleba. Výsledky prestižní soutěže organizátoři vyhlásí a ceny vítězům předají 5. června v rámci slavnostního ceremoniálu na Pernštýnském náměstí. Strategickým partnerem soutěže je již podesáté Tesco Stores ČR a.s., v jehož prodejnách budou vítězné a oceněné chleby nabízeny zákazníkům.

Pečivo je jedna z klíčových položek na nákupním seznamu našich zákazníků. Chceme vždy nabízet to

nejlepší a nejkvalitnější, co na trhu můžeme nalézt. Zvláště to pak platí pro chléb. Díky národní soutěži Chléb roku a našemu 10letému partnerství jsme mohli našim zákazníkům vždy nabídnout ten nejlepší chléb, který se v naší zemi vyrábí. V TESCO vnímáme vysokou hodnotu, kterou tyto chleby mají. Ať už jde o kvalitu surovin, inovace, trendy či příběh, které se k vítězným produktům váží,“ říká Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco pro ČR.

Trendy na chlebovém trhu

  • V současnosti vyrábí chléb v ČR cca 700 klasických pekáren. Ty provozují okolo 2 500 specializovaných pekařských speciálek, v nichž se prodává 15 % všech pekařských výrobků.

  • Zákazníci nakupují chléb nejčastěji v supermarketech (63 %) a v pekařských prodejnách (27 %).

  • Většina zákazníků (70 %) preferuje nákup nebaleného chleba v cenové hodnotě 21 – 30 Kč za kg.

  • Kvalita chleba a pečiva je pro spotřebitele velmi důležitá a se zvyšující se koupěschopností obyvatelstva roste počet těch, kteří jsou ochotni si za ni připlatit. Při výběru chleba je pro zákazníky nejdůležitější vzhled (36 %), výrobce (24 %) a další parametry např. kvalita, chuť, složení výrobku či předchozí zkušenost (22 %).

  • Cena je při nákupu důležitá jen z 15 % (cena je podstatná hlavně pro střední věkovou kategorii a pro osoby se základním vzděláním).

  • Při výběru chleba se spotřebitelé začínají orientovat na speciální a dražší druhy. Nejoblíbenější však stále zůstává klasický pšeničnožitný Konzumní chléb či jeho pomoučněná varianta Šumava.

  • Téměř 1/3 chlebového sortimentu dnes tvoří speciální druhy. Postupně roste poptávka po chlebu s vyšším podílem žitné mouky, celozrnných a vícezrnných chlebech. Zákazníci také čím dále více vyhledávají kvalitní kvasový chléb od regionálních a řemeslných pekáren.

Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s., je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy a podporuje činnost firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru. V současné době sdružuje 125 členů - pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin a služeb pro tyto obory a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz. Podrobné informace o fenoménu „chléb“ naleznete na chlebovém portálu www.chlebnasvezdejsi.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.5.

V Pardubicích vzdali hold nejen průkopníkovi české aviatiky Janu Kašparovi

Mezi samotnými hosty byli představitelé města Pardubic a Pardubického kraje, ale také místopředsedkyně Senátu České republiky Miluše Horská či vyslanec prezidenta České republiky Miloše Zemana Zdeněk Žák, který do Pardubic přivezl prezidentovu zdravici. V ní prezident mimo jiné vyzval ke společnému pozitivnímu nátlaku na vládu a zákonodárce s cílem co nejvíce zjednodušit podmínky pro rychlou, levnou a kvalitní výstavbu dopravní infrastruktury. „Příkladem budiž právě průkopník české aviatiky Ing. Jan Kašpar. Poněkud se ovšem obávám, že pokud by dnes chtěl realizovat svůj slavný let, pro byrokracii a zelené fanatiky by jeho letadlo nevzlétlo. Každému, kdo přispěje, byť malým dílkem, k tomu, že se výstavba české dopravní infrastruktury pohne, chcete-li, vzlétne k rozvoji, děkuji,“ vzkázal mimo jiné prezident Miloš Zeman.

Společnost celý článek
29.6.

Krátkodobé přerušení telefonního spojení do Pardubické nemocnice

V úterý 30. 6. 2015 a ve středu 1. 7. 2015 vždy mezi 23.00 až 23.59 hod. k výpadku pevných linek na dobu 10 minut v Pardubické nemocnici. Důvodem odstávky je nutná technická údržba telefonní ústředny.

Společnost celý článek
30.10.

Neseďte doma a přijďte si s námi rozhýbat tělo!

Akce probíhá první listopadový víkend, tzn. 3. a 4. listopadu 2018. V sobotu se poběží dětský závod na 1 km a 10 překážek a malý překážkáč na 4 km a 20 překážek. V neděli hlavní závod na 8 km a 30 překážek.

Společnost celý článek
14.10.

Veletrh sociálních služeb v Pardubicích potřetí

Ve středu 14. října se v Pardubicích uskuteční již 3. ročník Veletrhu sociálních služeb.

Společnost celý článek
17.3.

Vysílač Krásné začne vysílat digitálně

Na obyčejnou televizní anténu tak prostřednictvím digitálního přijímače naladí místo současných čtyř hned devět programů.

Společnost celý článek
28.3.

Senátor Šilar pořádá konferenci o letním času

Petr Šilar proto pořádá v půlce května veřejné senátní slyšení o změně letního času.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting