Dny chleba oslaví čtvrt století existence! Pekaři ocení nejlepší Chléb roku, přivítají veřejnost i kardinála Duku

23.5.

Dny chleba oslaví čtvrt století existence!  Pekaři ocení nejlepší Chléb roku, přivítají veřejnost i kardinála Duku

U příležitosti 25. výročí Dnů chleba se Svaz pekařů a cukrářů rozhodl pojmout oslavy v nové podobě. Tradiční pekařskou slavnost otevře tentokrát široké veřejnosti. Na pardubickém Pernštýnském náměstí proběhne 5. června 2019 Pekařský den s vyhlášením výsledků národní soutěže Chléb roku, reprezentativní chlebovou výstavou, ukázkami pekařského řemesla a ochutnávkami specialit. Organizátoři očekávají, že se jubilejního ročníku zúčastní okolo 500 pekařských odborníků z celého Česka.

Největší pekařskou událost v letošním roce podpoří svojí účastí několik významných osobností – Dny chleba spojené s Pekařským dnem slavnostně zahájí primátor Pardubic Martin Charvát. Chléb coby Boží dar následně posvětí kardinál Dominik Duka a ministr zemědělství ČR Miroslav Toman předá ceny vítězům soutěže Chléb roku 2019.

Pekařský den na Pernštýnském náměstí

Na Pernštýnském náměstí bude po celý den probíhat bohatý program spojený s popularizací chleba a pekařského řemesla obecně. Organizátoři věří, že se jim podaří překonat stávající český rekord z roku 2016, kdy shromáždili 102 nejrůznějších druhů chleba na jednom místě a zapsali se do Knihy českých rekordů. Desítky druhů chleba a dalších pekařských specialit bude moci veřejnost ochutnat a také zakoupit na místním jarmarku a nahlédne i trochu do historie. Přímo na náměstí bude k vidění funkční polní pekárna, která v minulém století běžně sloužila armádě a za den dokázala v terénu upéct až 2,5 tisíce porcí chleba denně. Pro menší děti připravili organizátoři dětskou pekárnu, kde si budou moci vytvarovat a upéci své výrobky. Součástí oslav bude též bohatý doprovodný zábavný program, ve kterém vystoupí např. kapela Šlapeto, cvičenci Sokola Pardubice, taneční skupina Artrosa či mažoretky.

Novinky národní soutěže Chléb roku

Národní soutěž Chléb roku se uskuteční 4. června 2019 v prostorách Střední průmyslové školy potravinářství a služeb Pardubice, která letos slaví významné výročí – 100 let od svého založení. Soutěžní chleby budou letos hodnoceny v nových kategoriích, které vychází ze současné výrobní praxe a spotřebitelských trendů na trhu: Chléb roku 900 – 1 200 g, Chléb roku 500 – 800 g, Chléb bez hranic, Novinka roku a Chléb mladých.

Český chléb je naše ‚rodinné stříbro‘, které bychom měli chránit a udržovat i do budoucna. Národní soutěž Chléb roku je důležitá v tom, že soupeření pekařů přispívá k růstu kvality a nabízí spotřebitelům možnost zakoupit si chléb té nejvyšší jakosti. Věříme, že letošní Dny chleba přispějí k udržení vysoké kvality českého chleba, osvětě spotřebitelů a posílení našich gastronomických tradic,“ říká výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR, Ing. Jaromír Dřízal.

Na 80 vzorků soutěžních chlebů zhodnotí 20 certifikovaných zkušených komisařů a pekařských odborníků, kteří posoudí vzhled, tvar a objem, dále kůrku, střídku, vůni a samozřejmě chuť chleba. Výsledky prestižní soutěže organizátoři vyhlásí a ceny vítězům předají 5. června v rámci slavnostního ceremoniálu na Pernštýnském náměstí. Strategickým partnerem soutěže je již podesáté Tesco Stores ČR a.s., v jehož prodejnách budou vítězné a oceněné chleby nabízeny zákazníkům.

Pečivo je jedna z klíčových položek na nákupním seznamu našich zákazníků. Chceme vždy nabízet to

nejlepší a nejkvalitnější, co na trhu můžeme nalézt. Zvláště to pak platí pro chléb. Díky národní soutěži Chléb roku a našemu 10letému partnerství jsme mohli našim zákazníkům vždy nabídnout ten nejlepší chléb, který se v naší zemi vyrábí. V TESCO vnímáme vysokou hodnotu, kterou tyto chleby mají. Ať už jde o kvalitu surovin, inovace, trendy či příběh, které se k vítězným produktům váží,“ říká Patrik Dojčinovič, výkonný ředitel Tesco pro ČR.

Trendy na chlebovém trhu

  • V současnosti vyrábí chléb v ČR cca 700 klasických pekáren. Ty provozují okolo 2 500 specializovaných pekařských speciálek, v nichž se prodává 15 % všech pekařských výrobků.

  • Zákazníci nakupují chléb nejčastěji v supermarketech (63 %) a v pekařských prodejnách (27 %).

  • Většina zákazníků (70 %) preferuje nákup nebaleného chleba v cenové hodnotě 21 – 30 Kč za kg.

  • Kvalita chleba a pečiva je pro spotřebitele velmi důležitá a se zvyšující se koupěschopností obyvatelstva roste počet těch, kteří jsou ochotni si za ni připlatit. Při výběru chleba je pro zákazníky nejdůležitější vzhled (36 %), výrobce (24 %) a další parametry např. kvalita, chuť, složení výrobku či předchozí zkušenost (22 %).

  • Cena je při nákupu důležitá jen z 15 % (cena je podstatná hlavně pro střední věkovou kategorii a pro osoby se základním vzděláním).

  • Při výběru chleba se spotřebitelé začínají orientovat na speciální a dražší druhy. Nejoblíbenější však stále zůstává klasický pšeničnožitný Konzumní chléb či jeho pomoučněná varianta Šumava.

  • Téměř 1/3 chlebového sortimentu dnes tvoří speciální druhy. Postupně roste poptávka po chlebu s vyšším podílem žitné mouky, celozrnných a vícezrnných chlebech. Zákazníci také čím dále více vyhledávají kvalitní kvasový chléb od regionálních a řemeslných pekáren.

Svaz pekařů a cukrářů v České republice, z. s., je významné potravinářské profesní sdružení, které hájí zájmy a podporuje činnost firem podnikajících v pekařském a cukrářském oboru. V současné době sdružuje 125 členů - pekáren a cukráren, dodavatelů strojního zařízení, surovin a služeb pro tyto obory a potravinářských škol. Více informací na www.svazpekaru.cz. Podrobné informace o fenoménu „chléb“ naleznete na chlebovém portálu www.chlebnasvezdejsi.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.3.

Nemocnice Pardubického kraje se představila studentům maturitních ročníků čtyř středních zdravotnických škol z regionu.

Kontaktního dne se zúčastnilo téměř 150 studentek a studentů. Ve dvou skupinách se mohli seznámit se společností Nemocnice Pardubického kraje.

Společnost celý článek
21.5.

Lucie Bílá a Miloslav Macela budou kmotry automobilu

Šestý ročník benefičního golfového turnaje Zibi Cup 2008 se uskuteční dnes 21. května pod Kunětickou horou.

Společnost celý článek
20.9.

Kraj otevře své zastoupení v Bruselu 11. října

Oficiální zastoupení Pardubického kraje při Evropské unii už má v Bruselu své místo.

Společnost celý článek
14.3.

Úkoly pro nového ředitele ve Vysokomýtské nemocnici

Třiapadesátiletý Josef Diessl má pro splnění těchto úkolů dobré profesní a kvalifikační předpoklady.

Společnost celý článek
31.3.

Jaké výhody přináší život ve městě?

V návaznosti na připravovaný územní plán a jeho motto „návrat do města“ představí odbor hlavního architekta svůj názor na to, proč žít v Pardubicích a jaké výhody přináší život ve městě.

Společnost celý článek
31.3.

Evropské finance zkrášlí centrum Letohradu

Současné sídlo úřadu v Komenského ulici je podle vedení radnice jedním z nejhorších.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting