Do Litomyšle se sjeli stovky restaurátorů

21.4.

Do Litomyšle se sjeli stovky restaurátorů

Do Litomyšle se sjeli stovky restaurátorů

Aktuální trendy v oblasti konsolidace vápnitých materiálů, takový je název mezinárodního workshopu, který proběhne ve dnech 21. a 22. dubna v Litomyšli. Setkání, jehož se zúčastní stovky odborníků na restaurování, se bude konat ve zdejším Výstavním sále Evropského školícího centra. Akci pořádá Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ve spolupráci s Ústavem teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd ČR a společností IBZ-Freiberg (Chemical and Geochemical Consultancy Dr. Ziegenbalg). Odborníci ze států Evropské unie, Egypta a Řecka se zde budou zabývat problematikou zpevňování vápnitých materiálů a prezentovat dílčí výsledky společného projektu, který nese název "STONECORE“ a je financovaný Evropskou komisí. Fakulta restaurování Univerzity Pardubice je do projektu zapojena spolu dalšími jedenácti partnery ze sedmi evropských zemí. Cílem společné práce mezinárodního týmu odborníků, která započala v loňském roce, je vývoj a využití nano-materiálů pro konzervování přírodního a umělého kamene a omítkovin. V rámci projektu mají být vyvinuty materiály kompatibilní s historickými materiály používanými v architektuře, povrchových úpravách architektury a sochařství. Luboš Machačko z Katedry chemické technologie o zapojení litomyšlské Fakulty restaurování do mezinárodního projektu STONECORE říká: "Na Fakultě restaurování v Litomyšli probíhá v rámci projektu laboratorní a aplikovaný výzkum nano-materiálů na určitých druzích vápenných materiálů (kámen, omítka). "Vybrané druhy nano-materiálů jsou posléze aplikovány na konkrétní památkové objekty - například na historické vápenné omítky východní fasády Červené věže v Litomyšli, na historické vápenné omítky části fasády hradu Pernštejn nebo vybrané architektonické prvky fasády chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře,“ dodává Luboš Machačko. Tříletý mezinárodní projekt STONECORE skončí v roce 2011.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.7.

Žádný nový případ BSE

Od prosince roku 2007 žádný nový případ, žádná šílená kráva pozorována, ani na základě vyšetřování diagnostikována.

Společnost celý článek
19.1.

V březnu zaplní obřadní síň pardubická miminka

Přestože baby boom evidentně končí, matrikářky mají stále dost práce.

Společnost celý článek
27.2.

Česko už podesáté hledá nejlepší ekologické projekty, startuje jubilejní ročník E.ON Energy Globe

Účastníci mohou své projekty hlásit do jedné ze šesti kategorií: Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba nebo Nápad. Zatímco v prvních pěti kategoriích je potřeba představit konkrétní realizaci, sekce „Nápad“ oceňuje i dobré myšlenky či prototypy. V minulosti v ní uspěla třeba mikroelektrárna Wave na biomasu, jež díky soutěži získala finanční dotaci na další fázi testování a zdokonalování.

Společnost celý článek
7.4.

Krajský rozpočet počítá s investicemi za víc než 860 milionů

V oblasti sociálních věcí se modernizuje například Ústav sociální péče v Žampachu.

Společnost celý článek
16.1.

Město Hradec Králové nechá opravit kontejnerová stání

V letošním roce by po celém Hradci Králové mělo dojít k opravě některých zastaralých kontejnerových stání. Včera rada města schválila přesun finančních prostředků zatím ve výši milion korun pro technické služby, které budou opravy provádět. Mezi prvními by se opravených stanovišť mohli dočkat obyvatelé Moravského Předměstí a Třebše.

Společnost celý článek
7.10.

Pardubice vydaly pohádky. Samozřejmě perníkové

A jak se na Pardubice sluší, nejsou to pohádky obyčejné, nýbrž perníkové.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting