Do mateřské školy docházejí spolu s učitelkami i babičky

19.11.

Do mateřské školy docházejí spolu s učitelkami i babičky

Děti navštěvující mateřskou školu v Gebauerově ulici se těší nejen na kamarády a paní učitelky, ale také na babičky. Řadě dětí seniorky, docházející do školky jako dobrovolnice, částečně nahrazují prarodiče. Ti praví totiž často ještě pracují, nebo žijí jinde a dětem jejich společnost citelně chybí. Pobyt mezi dětmi je však velkým přínosem i pro seniory.


„Jde o pilotní projekt, který vznikl v rámci projektu komunitního plánování sociálních služeb ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Pardubice a s odborem školství, kultury a sportu pardubického magistrátu.

Vyšli jsme z potřeby MŠ Gebauerova, která má jednu třídu složenou téměř výhradně z dětí mladších tří let. Práce s nimi je náročnější, nejsou ještě tak samostatné. Paní učitelky zaujala myšlenka pomoci a mezigeneračního propojení seniorů a dětí. Od konce září jsme tento model zkoušeli a velmi se osvědčil,“ řekla Michaela Stránská z odboru sociálních věcí pardubického magistrátu. 

„Senioři přicházejí do školy jedenkrát týdně na půl osmou a odcházejí kolem desáté hodiny, když pomohou dětem s přípravou na vycházku. Děti se s tetami rychle sžily. Spolupráce je podnětná pro všechny zúčastněné strany. Děti se na tety těší, učitelky mají oporu a senioři čerpají energii, kterou umějí předat jen děti. Budujeme vzájemný vztah, který je již nyní pro většinu dětí málo dostupný, protože vícegenerační rodiny nejsou v naší společnosti běžné. Ze spolupráce si bereme plné hrnečky radosti do dalšího života,“ řekla ředitelka MŠ Veronika Svatošová. 


Tety pomáhají dětem nejen s oblékáním, ale čtou jim také pohádky, nebo si s nimi povídají. „Původně, na zkoušku, chodili mezi děti čtyři senioři, vydrželi však pouze dvě ženy. Od listopadu ve školce pomáhají se statutem dobrovolníka,“ dodala Stránská. Pilotní projekt mezigeneračního propojení seniorů a nejmladší generace má udržet příslušníky starší generace v dobré fyzické i psychické kondici a tím oddálit chvíli, kdy budou potřebovat sociální služby. Senioři díky dobrovolnictví neztrácejí kontakt s vnějším prostředím, seberealizují se, zůstávají aktivní a sebevědomí. Děti se zase učí mezigenerační solidaritě i toleranci. 


Projekt s pracovním názvem Mezi námi, aneb napříč generačním spektrem by se v brzké době mohl rozšířit do dalších pardubických škol. Nejen do mateřinek, ale i do škol základních. Například v ZŠ Studánka a Polabiny II by senioři dobrovolníci mohli již brzy pomáhat dětem s doučováním, vést některé kroužky, nebo doprovázet menší děti na mimoškolní akce. Z průzkumu, který si odbor sociálních věcí udělal na pardubických základních školách, vyplynulo, že většina by o dobrovolníky zájem měla. Školy by uvítaly výpomoc seniorů ve školní družině, při různých kroužků, při doučování problémových dětí, ale třeba i při správě školních sportovních areálů a podobně.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.4.

Pardubice budou v sobotu patřit maratóncům

Po letech se ze silnic mezi Pardubicemi a Chrudimí vrací přímo do ulic města vinařský půlmaratón

Společnost celý článek
5.6.

Ministerstvo odpovědělo až po čtvrt roce

Současná ministryně Dana Jurásková odpověděla na dotazy směřované na její předchůdkyni značně nekonkrétně.

Společnost celý článek
13.7.

„Pomoc hasič hasičovi“

obracíme se na Vás jménem hasičů, kteří chtějí pomoct svému kamarádovi, hasičovi, Pavlovi Lacinovi z Krásného.

Společnost celý článek
11.2.

Zabíjačka podle pravidel

Pokud jde některé nově chované druhy zvířat, například pštrosy, ti musejí být poráženi na jatkách, nikoli doma.

Společnost celý článek
25.5.

Spojenci přes české území pojedou mezi 27. a 30. květnem cestou do Pobaltí na cvičení Saber Strike 2016.

„Musíme zásadně navýšit své výdaje na obranu. Dosavadní jedno procento HDP, i s drobným pomalým nárůstem prakticky znamená, že své závazky budeme jako Česko schopni naplňovat až za řadu let,“ říká předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář.

Společnost celý článek
21.7.

Na mistrovství světa v požárním sportu přijede premiér Sobotka

Mistrovství světa juniorů v požárním sportu ve Svitavách se blíží svému vyvrcholení. Jeho slavnostního zakončení se zítra večer zúčastní i premiér České republiky Bohuslav Sobotka. Předá medaile vítězům soutěže v požárním útoku.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting