Do mateřské školy docházejí spolu s učitelkami i babičky

19.11.

Do mateřské školy docházejí spolu s učitelkami i babičky

Děti navštěvující mateřskou školu v Gebauerově ulici se těší nejen na kamarády a paní učitelky, ale také na babičky. Řadě dětí seniorky, docházející do školky jako dobrovolnice, částečně nahrazují prarodiče. Ti praví totiž často ještě pracují, nebo žijí jinde a dětem jejich společnost citelně chybí. Pobyt mezi dětmi je však velkým přínosem i pro seniory.


„Jde o pilotní projekt, který vznikl v rámci projektu komunitního plánování sociálních služeb ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem Pardubice a s odborem školství, kultury a sportu pardubického magistrátu.

Vyšli jsme z potřeby MŠ Gebauerova, která má jednu třídu složenou téměř výhradně z dětí mladších tří let. Práce s nimi je náročnější, nejsou ještě tak samostatné. Paní učitelky zaujala myšlenka pomoci a mezigeneračního propojení seniorů a dětí. Od konce září jsme tento model zkoušeli a velmi se osvědčil,“ řekla Michaela Stránská z odboru sociálních věcí pardubického magistrátu. 

„Senioři přicházejí do školy jedenkrát týdně na půl osmou a odcházejí kolem desáté hodiny, když pomohou dětem s přípravou na vycházku. Děti se s tetami rychle sžily. Spolupráce je podnětná pro všechny zúčastněné strany. Děti se na tety těší, učitelky mají oporu a senioři čerpají energii, kterou umějí předat jen děti. Budujeme vzájemný vztah, který je již nyní pro většinu dětí málo dostupný, protože vícegenerační rodiny nejsou v naší společnosti běžné. Ze spolupráce si bereme plné hrnečky radosti do dalšího života,“ řekla ředitelka MŠ Veronika Svatošová. 


Tety pomáhají dětem nejen s oblékáním, ale čtou jim také pohádky, nebo si s nimi povídají. „Původně, na zkoušku, chodili mezi děti čtyři senioři, vydrželi však pouze dvě ženy. Od listopadu ve školce pomáhají se statutem dobrovolníka,“ dodala Stránská. Pilotní projekt mezigeneračního propojení seniorů a nejmladší generace má udržet příslušníky starší generace v dobré fyzické i psychické kondici a tím oddálit chvíli, kdy budou potřebovat sociální služby. Senioři díky dobrovolnictví neztrácejí kontakt s vnějším prostředím, seberealizují se, zůstávají aktivní a sebevědomí. Děti se zase učí mezigenerační solidaritě i toleranci. 


Projekt s pracovním názvem Mezi námi, aneb napříč generačním spektrem by se v brzké době mohl rozšířit do dalších pardubických škol. Nejen do mateřinek, ale i do škol základních. Například v ZŠ Studánka a Polabiny II by senioři dobrovolníci mohli již brzy pomáhat dětem s doučováním, vést některé kroužky, nebo doprovázet menší děti na mimoškolní akce. Z průzkumu, který si odbor sociálních věcí udělal na pardubických základních školách, vyplynulo, že většina by o dobrovolníky zájem měla. Školy by uvítaly výpomoc seniorů ve školní družině, při různých kroužků, při doučování problémových dětí, ale třeba i při správě školních sportovních areálů a podobně.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

9.2.

Chřipková epidemie zasáhla Královéhradecký kraj

Největší nárůst byl zaznamenán u dětí do 5 let a u mládeže 15 až 24 let.

Společnost celý článek
2.4.

Vyžití pro volný čas nabízejí i malá města

Město se chopilo také pořádání kulturních akcí. Na hradě pravidelně v létě promítá kino a pořádá divadelní představení. Ve sportovním areálu a na náměstí pořádá různé koncerty a zavedlo tradiční vánoční trhy. Trhy s čerstvými výrobky se letos dále rozšíří do pravidelných dnů během celého roku. Pro seniory během roku pořádá koncerty a setkání.

Společnost celý článek
2.7.

Nový ředitel Městské policie se zaměří na bezpečnost v ulicích

Podle jeho slov také dojde k přesunu strážníků mezi jednotlivými obvody tak, aby se zajistila maximální efektivita výkonu služby a potřeby obvodů byly plně pokryty. A jistých změn se dočká i jízdní oddíl. Jejich hlídková činnost bude přesunuta do zelených ploch a okrajových částí Pardubic. To bude částečně reflektovat i požadavky starostů některých městských obvodů, kteří přítomnost jízdního oddílu např. v zahrádkářských koloniích požadují.

Společnost celý článek
29.3.

Důvěřivost jí přišla draho

I přesto se však pachatelům daří další a další důvěřivé osoby oklamat a připravit je mnohdy i o celoživotní úspory.

Společnost celý článek
18.6.

Pardubický kraj chce ulehčit život handicapovaným lidem

Euroklíč je evropský projekt, který přes dvacet let pomáhá lidem se sníženou schopností pohybu.

Společnost celý článek
12.8.

Mistři světa v rybolovu jsou ze Slatiňan

Na mistrovství světa v Bulharsku se chytalo na tekoucí vodě v pěti kolech, každé trvalo 35 minut.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting