Do Studáneckého lesa vyrazí v nejbližších týdnech těžaři.

18.10.

Do Studáneckého lesa vyrazí v nejbližších týdnech těžaři.

 Město Pardubice, které je majitelem lesa, plánuje kácení na třech lokalitách. Prvním je kácení poškozeného borového porostu v lokalitě mezi ulicemi V Zahrádkách a Růženy Vojtěchové.

Při přípravě lesního hospodářského plánu Studáneckého bylo zjištěno, že je tato část lesa značně přestárlá, lesu je 140 let. Před třemi lety navíc Pardubicko postihla velká sněhová kalamita, kdy těžký sníh rozlámal především borové porosty. V této části lesa, která přiléhá obytné zástavbě, nebyly po kalamitě prováděné žádné zásahy. V korunách stromů se tak stále nachází množství suchých a ulámaných korun borovic a větví, které hrozí pádem. Lesní hospodář navíc při poslední kontrole v letních měsících upozornil na to, že je s tímto stavem potřeba něco udělat. Jediným řešením je tento borový porost vykácet.

Po zásahu vznikne v tomto místě holina. Les je totiž řídký a při kácení by stejně došlo k poškození podrostu, který není příliš kvalitní. Tvoří ho především krušina, ptačí zob a černý bez. Je zde sice zastoupený i dub, ovšem převažuje dub červený, který je nepůvodní dřevinou a je zakázáno ho vysazovat. „Protože jsme byli upozorněni, že se v jiné části Studáneckého lesa nachází chráněné rostliny, požádali jsme Krajský úřad o sdělení, zda je možné tento zásah provést. Úřad se ztotožnil se s naším názorem, že těmito zásahy biotop chráněných rostlin nenarušíme. Kácení chceme provést v průběhu letošního podzimu. Je to také z toho důvodu, že pokud by zase napadnul těžký sníh, tak by návštěvníci byli znovu ohroženi pádem větví,“ vysvětluje vedoucí odboru životního prostředí Miroslav Míča.

Vytěžené dřevo bude prodáno, těžební zbytky poskytnuty občanům, a zbytek klestu poté podrcen a zaorán do půdy. Holina bude následně do roka osázena. Město zde do oplocenky, nebo plastových chrániček, vysadí duby.

 Těžbu a prořezávky pro město zařizují Služby města Pardubic. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.10.

O výměnu „občanek“ je třeba požádat do 30. listopadu

Tato výměna se nevztahuje na občany narozené před 1. lednem 1936, kteří mají zapsanou dobu platnosti „bez omezení“.

Společnost celý článek
20.4.

Z města zmizí další bariéry

Prostřednictvím Programu podpory bezbariérovosti se Pardubice snaží všem bez omezení zpřístupňovat nejen veřejná prostranství. Například Pardubický partner plánuje vybudovat bezbariérový přístup k budově pošty Pardubice 5. Projekt vyjde na 450 000 korun, město jej podpoří částkou ve výši 405 000 korun.

Společnost celý článek
8.3.

Přednáška: „Etudy ze života jedné osamělé hvězdy“

Prof. Mikulášek ke své přednášce říká: „Jak viděli naši životodárnou hvězdu – Slunce – naši předkové? Společně se zamyslíme nad tím, zda se vůbec někdy budeme procházet po povrchu Slunce, i nad tím proč Slunce svítí, a jak to že se vlastní tíhou nezbortí. Seznámíme se s minulostí naší denní hvězdy a s vyhlídkami života na Zemi v nejbližších několika miliardách let“

Společnost celý článek
8.3.

Správní soud demolici vily neodložil

Lhůta, během níž má být stavba odstraněna, bude zhruba půlroční.

Společnost celý článek
1.2.

Multimediální kiosky v kraji zlepší služby nejenom turistům

Kiosky jsou umístěny v centrech měst a v turisticky atraktivních lokalitách jako například ve Slatiňanech, Litomyšli, nebo na Dolní Moravě. Obsah vstupních obrazovek se v jednotlivých oblastech liší, aby byla primárně zajištěna lokální prezentace.

Společnost celý článek
6.12.

U Kostelíčka najdou azyl lidé s Alzheimerovou chorobou

V současné době žije v Pardubicích přes 15 tisíc lidí starších 65 let a během deseti let počet seniorů zdvojnásobí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting