Dopravní fakulta Jana Pernera vyjíždí s mobilní metalografickou laboratoří na střední odborné školy.

21.3.

Dopravní fakulta Jana Pernera vyjíždí s mobilní metalografickou laboratoří na střední odborné školy.


Pracovníci Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice uskuteční během března až května se svojí mobilní metalografickou laboratoří dva typy výjezdů. Nejprve v březnu a dubnu navštíví několik středních škol v kraji, aby studentům přiblížili možnosti moderní metalografie, v květnu s mobilní laboratoří zavítají na odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu.


Mezi 21. březnem až 25. dubnem navštíví pracovníci pardubické dopravní fakulty s mobilní metalografickou laboratoří šest středních technických škol v regionu, na kterých budou žáky seznamovat s možnostmi moderní metalografie. 
„V úvodní části vysvětlíme studentům základy metalografie a provedeme srovnání optické a elektronové mikroskopie. S pomocí reálných metalografických vzorků jim předvedeme základní mikrostruktury konstrukčních materiálů, jako jsou ocel, mosaz, bronz, titanové nebo hliníkové slitiny a další. Mikrostruktury zobrazíme pomocí projekční techniky a ukážeme studentům na pozorovaných vzorcích jejich charakteristické rysy a případné pozoruhodnosti,“ přiblížil program Ing. Pavel Svoboda z Dopravní fakulty Jana Pernera.


V druhé části prezentace bude předvedena další problematika studovaná na dopravní fakultě - stabilita skořepinových konstrukcí a možnosti modelování a výpočtu pevnosti pomocí metody konečných prvků.


Mobilní laboratoř přiveze dopravní fakulta také na odborné akce zaměřené na kovařinu a strojařinu – na výstavu nožů v Brně a 9. ročník nožířského workshopu Knifeshow Jeseník. Na těchto akcích budou veřejnosti k dispozici mikroskopy s výstupem živého obrazu na monitor a metalografické vzorky. Zájemci si pak budou moci prohlédnout různé mikrostruktury strojařsky zajímavých materiálů.


„V rámci workshopu Knifeshow bude k dispozici i metalografická bruska, takže si zájemci budou moci připravit vlastní metalografický vzorek a následně s tutory prodiskutovat aktuálně pozorované struktury,“ doplnil Ing. Svoboda.
Během obou akcí budou podávány informace o možnostech studia na Dopravní fakultě Jana Pernera.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

29.10.

Burza filantropie v Ústí nad Orlicí trhala rekordy

Osmý ročník dobročinného projektu „Burza filantropie“ zakončil své putování po Pardubickém kraji ve středu 23. října v Ústí nad Orlicí. Na poslední podzimní burze donátoři z řad veřejné správy a firem přispěli na prospěšné projekty neziskových organizací rekordní částkou 655 tisíc korun.

Společnost celý článek
5.4.

Váš ... je mrtvý.

Vyřčením této kruté skutečnosti umírá i něco v člověku, kterému to sdělujeme.

Společnost celý článek
2.7.

Mladé zdravotnice úspěšně reprezentovaly kraj

Náměstek hejtmana Pardubického kraje Josef Janeček přijal mladé zdravotnice ze základní školy Závodu míru v Pardubicích.

Společnost celý článek
15.4.

Proudový Messerschmitt na pardubickém nebi

Ten provozuje nadace Messerschmitt Stiftung z Německa a divákům na pardubickém letišti se představí ve velkoprostorové scéně z období konce druhé světové války, ale také ve velkoskupině historických letadel přezdívané Balbo. Skupina měla v loňském roce na Aviatické pouti a zároveň i na českém nebi premiéru a jak u pilotů, tak především u diváků sklidila nebývalý úspěch.

Společnost celý článek
18.4.

Byla založena Koalice za náhradu PVC

Posláním koalice je snížit používání jednoho z nejrizikovějších plastů, kterým je PVC.

Společnost celý článek
19.12.

Kapr ve vaně, to je anachronismus

Veřejnost již dobře ví, že živý kapr by při přenosu domů zažil hned několik teplotních šoků.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting