Dožínky 2019 nabídly novinky, zajímavá témata a především přilákaly rekordní návštěvu

18.9.

Dožínky 2019 nabídly novinky, zajímavá témata a především přilákaly rekordní návštěvu

Návštěvnost letošních Královéhradeckých krajských dožínek překonala dosavadní ročníky a podle odhadů organizátorů dorazilo do Hradce Králové oslavu zemědělců téměř čtyřicet tisíc návštěvníků, kteří chtěli ochutnat a nakoupit regionální produkty, shlédnout bohatý kulturní program, seznámit se s prací zemědělců nebo využít soutěže a atrakce pro děti.  
Páteční program dožínek patřil Dni propagace zemědělství a hlavně dětem. Zhruba 750 dětí  ze základních a mateřských škol z celého kraje se mohlo seznámit s rostlinnou i živočišnou zemědělskou výrobou a přírodou všeobecně. Připraveny byly soutěžní stanoviště, kde za správné odpovědi a splněné úkoly získaly razítka do herních karet, které byly následně slosovány a na výherce čekalo více než 250 cen.  
Sobotní program tradičně zahájil dožínkový průvod s kočárovou jízdou městem, které končily před hlavním podiem u Koupaliště Flošna. Zde a také u Všesportovního stadionu bylo připraveno celkem 180 stánků potravinářů a trhovců, u kterých se tvořily po celý den fronty a prodejci hlásí vysoké tržby. Zaplněná byla hlediště u pódií, kde se ve spolupráci s Českým rozhlasem Hradec Králové vystřídala řada populárních interpretů, ale také byli oceněni zemědělci a vítězové 14. ročníku soutěže Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje 2019. Již tradičně při dožínkách probíhal i festival Mažoretky.  
Zajímavou novinkou, kterou ocenili návštěvníci, byla restaurace, kde SŠOG Hradec Králové  a Královéhradecký měšťanský pivovar vařily pokrmy z regionálních potravin.  
Zájemci o techniku si mohli prohlédnout vystavené zemědělské stroje. Během programu Šance se prezentovala práce s ovcemi, kozami, skotem, prasaty, koňmi, dále ovčáčtí i asistenční psi a králičí hop. Vystavena byla i domácí drůbež, králíci, morčata. Děti si mohly vyzkoušet péči o oslíky a nebo se na nich povozit. Návštěvníci měli možnost shlédnout také tradiční řemesla, zaujala i prezentace škol a neziskovek z Královéhradeckého kraje.  
Zástupci vlády, Senátu ČR, představitelé Královéhradeckého kraje a města Hradec Králové využili možnosti zúčastnit se diskuse se zemědělskou veřejností. Diskusní kulatý stůl uspořádal pořadatel dožínek - Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje. Hlavními diskutovanými tématy byly sucho v krajině a zmírnění jeho dopadu na zemědělskou produkci v KHK a podpora producentů regionálních potravin.  
.  Regionální agrární komora Královéhradeckého kraje Ředitelka: Hana Pisarčíková Mobil: 702 082 483 E-mail: rakkhk@seznam.cz    
Ocenění v rámci soutěže Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje 2019 
Soutěž Potravina a potravinář Královéhradeckého kraje je vyhlašována za účelem propagace místních zemědělských a potravinářských výrobků. Má pomoci k udržení tradic, podpoře zaměstnanosti, ekonomickému růstu a zvýšení povědomí místních spotřebitelů i turistů v kraji  o regionálních výrobcích. O vítězích v této soutěži rozhodují sami spotřebitelé, s výrobky se mohou setkat na farmářských trzích v každém okresním městě i během ochutnávek při dalších akcích. Soutěž je podporována Královéhradeckým krajem.  Letos se jedná o její 14. ročník. 
Ocenění v jednotlivých kategoriích: • Alkoholické a nealkoholické nápoje Marek Suško – Babiččiny sirupy    vítězný produkt: Sirup malina • Maso a masné výrobky ZEPO Bohuslavice, a.s.    vítězný produkt: Bohuslavická tlačenka • Mléko a mléčné výrobky Pavlína Páchová     vítězný produkt: Selský zákys • Ovoce, zelenina a výrobky z nich Petra Stránská      vítězný produkt: SIROB • Pekárenské a cukrárenské výrobky Nožička s.r.o.      vítězný produkt: Kočočky • Ostatní + ABSOLUTNÍ VÍTĚZ Včelí farma Rokytník – Simona Adamcová   Rokytnický med květový - javorový  
Ocenění zemědělců z rostlinné a živočišné výroby, speciální ceny 
Rostlinná výroba (dle okresů) 
Hradec Králové    STATEK KYDLINOV, s.r.o. Jičín      Jaroslav Slavík Náchod     Ing. Lukáš Ludvík Trutnov     Zemědělská a.s. Výšina Rychnov n/K     ZOPOS Přestavlky, a.s. 
Chov skotu (dle okresů) 
Hradec Králové    Rolnická a.s. Králíky Jičín      AGROCHOV Sobotka a.s. Náchod     Zemědělské družstvo Žernov Trutnov     Karsit Agro, a.s. Rychnov n/K     ZEA Rychnovsko a.s. 
Speciální ceny 
Živočišná výroba – CHOV PRASAT  RCHP Benátky, s.r.o. Vítěz kategorie chovatelů ovcí a koz  Oldřich Kocek Vítěz kategorie drobnochovatelů  Základní organizace ČSCH z.s. Dobruška Nejlepší rodinná farma vyhlášená  Asociací soukromého zemědělství:  Vladimír Poláček Zvláštní ocenění za významný přínos  pro rozvoj zemědělství  v Královéhradeckém kraji     Dr. Ing. Jan Pešek 
Ocenění úspěšných studentů středních škol se zemědělským zaměřením 
Studenti 
Vojtěch Šlor     Střední škola technická a řemeslná Nový Bydžov 
Apolena Doležalová    Střední škola služeb, obchodu a gastronomie         Hradec Králové 
Jan Hlaváček     Střední zemědělská škola a Střední odborné učiliště         chladící a klimatizační techniky Kostelec nad Orlicí 
Michaela Klabanová  Zemědělská akademie a gymnázium  Hořice – střední škola a vyšší odborná škola 
Lukáš Ponikelský   Střední odborná škola veterinární Hradec Králové 
Leona Kubálková   Střední škola zahradnická, Kopidlno 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.8.

Pardubice budou hostit prestižní akci

Na sedm desítek ředitelů úřadů práce z celé České republiky se zúčastní historicky prvního zahájení Týdnů vzdělávání dospělých.

Společnost celý článek
4.5.

Cesta k pardubickému folklóru vedla přes sesternu na infekčním a přes AMU, vzpomíná Lenka Šťastná

Dodnes si pamatuji, jakou měla radost, když jsem jí zpívala lidové písničky. Když dnes s dětmi mluvím o životě na vsi, vzpomínám na Lúku. Babička chodila v šatech z modrotisku, v pase uvázanou zástěru a šátek na hlavě… Kolik takových babiček dnes najdete?

Společnost celý článek
21.3.

Marian Moštík novým HR ředitelem Promoteri.eu

Novým personálním ředitelem agentury Promoteri.eu se stal Marian Moštík (40 let). Má dvanáctiletou praxi ve službách a strojírenství, kde navrhoval, implementoval, plánoval a řídil projekty změn. Na pozici přišel z české firmy LAC, kde posledních 5 let působil na pozici Human Resource Manager.

Společnost celý článek
16.3.

V Pardubicích opravují výhybky Místo vlaků pojedou autobusy.

Osobní vlaky budou v úseku Pardubice hlavní nádraží – Kostěnice a zpět nahrazeny autobusy.

Společnost celý článek
28.4.

Jak ulevit obcím od kamionové dopravy u Semanína?

Ke zmírnění okamžité situace přispěl Pardubický kraj i prostřednictvím své organizace Správa a údržba silnic, která alespoň vyspravila nejkritičtější úsek komunikace u železničních mostů. Pardubický kraj navíc připravuje modernizaci silnice Česká Třebová – Semanín a chce na ni získat evropské dotace.

Společnost celý článek
27.10.

Resocializační tábor pro děti opravdu vyšel!

Všechny posádky nakonec poklad nalezly a odměnou jim byla vytoužená truhla plná dobrot.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting