Dr. Emil Holub u belgického krále Leopolda II

28.5.

Počátkem roku 1881 evropský tisk velkolepě oznamoval: „... Když byl Dr. Holub dne 8. ledna t. r. přijel do Bruselu, telegrafováno ihned králi Leopoldovi do Lapenu, a král ihned přibyl do Bruselu. Rozmlouval s Holubem déle než půl druhé hodiny. Těšil prý se již na to poznati Holuba, jehož nejpřednější zeměpisné společnosti evropské co nejvřeleji mu byly doporučily jakožto nejlepšího znalce poměrů jihoafrických.“  Takřka po 130 letech se Dr. Holub do belgického Bruselu vrací. Bohužel už nenavštíví krále ani bruselské muzeum, jeho poselství je však stále živé, a proto se výstava o jeho osobnosti stane součástí kulturních akcí českého předsednictví v Radě Evropské unie. Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 28. května od 19 hodin v prostorách Galerie Českého centra. Zahájení výstavy, která potrvá do 5. června, se zúčastní hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.       Dr. Emil Holub začátkem roku 1881 dvakrát navštívil Brusel, kde se setkal s belgickým králem Leopoldem II. Byl přítomen dne 10. ledna schůzi výboru Africké mezinárodní společnosti, jejímž předsedou byl sám král Leopold II. Dr. Holub výboru odpovídal na množství otázek vztahujících se k výzkumu zeměpisnému a národopisnému v jižní a střední Africe. Dle Holubovy rady chce belgická společnost zařídit své výpravy a výzkumy v této oblasti. Za vše, co Dr. Holub pro vědu a lidstvo vykonal, jmenoval Leopold II. Král Belgie 15. února 1881 Dr. Holuba důstojníkem Leopoldova řádu s právem nosit občanské vyznamenání.      Závěrem ještě dobová citace z roku 1881: “Král belgický byl velice povděčen Holubovi za drahocenné sbírky, jež věnoval museu bruselskému a bude pro sbírku jeho v nové musejní budově vykázána zvláštní síň tak jako v museích mnichovském, berlínském, pařížském, bremském, stuttgartském a drážďanském. “   Radek Václavík, zástupce Pardubického kraje v Bruselu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.12.

Pospěšte k betlému, k ježíšku malému…

Největší zajímavostí jsou zde dva pohyblivé betlémy bratří Mrázových z Horního Újezda a Zdeňka Elčknera z Bystrého.

Společnost celý článek
19.11.

Jedno malé ohlédnutí za letící "kšiltovkou" a ...

Tato kuriozní havárie mohla dopadnout i mnohem hůře. Tentokrát si vyžádala "jen" lehká zranění na hlavě, s nimiž je řidič v péči lékařů.

Společnost celý článek
4.12.

Přijímají se návrhy na nejúspěšnějšího sportovce roku

Základní podmínkou je členství nominovaného jednotlivce či kolektivu ve sportovní organizaci, nebo spolku zabývajícím se sportovními aktivitami, se sídlem na území pardubického regionu. Uzávěrka předkládaných návrhů je 17. prosince.

Společnost celý článek
25.1.

Policistům pomáhají při práci také Citar a Dyk

Takto důležitou informaci neprodleně rozšířili radiostanicí do všech vozidel po celém městě a rozběhlo se pátrání.

Společnost celý článek
2.6.

Studenti z Pardubic postavili aquarium Seashell a kulturní centrum Minerva z vlnité lepenky

Škola vítězného projektu se může těšit na ceny v hodnotě 20 tis. Kč. Školy umístěné na druhém a třetím místě vyhrají cenu v hodnotě 10 tis. Kč a 5 tis. Kč. Šest finálových škol bude nově bojovat o čtvrtou cenu v hodnotě 5 tis. Kč. Jedná se o titul „Nejlepší obal z vlnité lepenky na soutěžní stavbu“, který školy a studenti vyrobí pro bezpečnou přepravu modelu do finále.

Společnost celý článek
23.1.

Pozor na „výhodné“ slevy

Na Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) se od Vánoc obrátily desítky spotřebitelů

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting