Dravci zachránění v Pasíčkách se vrátili do přírody

10.5.

Dravci zachránění v Pasíčkách se vrátili do přírody

 Záchranná stanice Pasíčka navrátila ve středu v okolí rozhledny Bára nedaleko Chrudimi zpět do volné přírody několik dravců a sov. Jednalo se o kalouse ušaté, puštíky obecné, káňata lesní a poštolku obecnou. Opeřenci se dostali do stanice v zimním období z různých důvodů: někteří se zlomeninou křídla, která si vyžádala odborný lékařský zákrok, další utrpěli lehčí zranění při střetu s dopravními prostředky či při nárazu do jiné překážky. Jiní se v zařízení ocitli kvůli vyhladovění. Ptáci dostali svobodu z rukou ministra životního prostředí Tomáše Chalupy, radních Pardubického kraje Ludmily Navrátilové a Václava Kroutila.


     Záchranná stanice a ekocentrum Pasíčka je závislá na pomoci svých příznivců, kteří přispívají a pomáhají s pokrytím provozních nákladů areálu. „Navýšili jsme celkové prostředky pro obě záchranné stanice v Pardubickém kraji. U Pasíček se příspěvek na péči o chráněné živočichy zvedl ze 70 tisíc na 100 tisíc korun. Druhá stanice ve Vendolí dostala 50 tisíc korun, což je o 20 tisíc více než v loňském roce. Pardubický kraj se snaží, seč může,“ sdělil krajský radní zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil.


     Ministr životního prostředí si prohlédl celé zařízení Záchranné stanice Pasíčka. Byl mu představen připravovaný projekt, kdy bude vybudována interaktivní naučná stezka s průchozí přírodní ptačí voliérou a výběhem pro bobra a vydru s výhledem pod vodu. Celý komplex by měl být lemován výběhy pro vysokou. Bude určen hlavně pro děti a součástí by mohla být i malá ZOO. „Jsem ráda, že ministra projekt nadchl a slíbil mu maximální podporu,“ prohlásila krajská radní zodpovědná za investice a majetek Ludmila Navrátilová.


     Pardubický kraj také významně finančně podpořil činnost ekocentra, ekovýchovných vzdělávacích programů a provoz expoziční části zařízení, která je přístupná veřejnosti. Kromě sponzorů a drobných dárců přispěl na provoz z vlastních prostředků ve výši 25 tisíc korun i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.


     Kvůli snížení příspěvků od sponzorů v důsledku krize oslovila záchranná stanice s žádostí o pomoc s hrazením provozních nákladů nejen dlouhodobé partnery. Mimo jiné byly požádány město Chrudim, Paramo Pardubice, Služby města Pardubic, AVE, Marius Pedersen, Purum a společnost Synthesia Semtín.


     Vzrostl i počet drobných dárců a příznivců stanice, kteří na základě vyhlášené sbírky významně pomohli se zajištěním krmiva i s finančními prostředky. Do sbírky se intenzivně zapojily také školy, které dodaly spoustu pečiva, granulí, konzerv a podobně.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.9.

Staročeská polabinská pouť již tuto sobotu

Již tuto sobotu 26. září se v Mozartově ulici v Pardubicích koná tradiční Staročeská polabinská pouť.

Společnost celý článek
16.2.

Východočeská policie používá jednotný informační systém

Policisté na východě Čech se zbavili několika různých počítačových systémů a začali pracovat v jediném informačním systému.

Společnost celý článek
10.9.

Pardubický kraj podpořil Koně v akci

Na pardubickém dostihovém závodišti byl v pátek 7. září dnes slavnostně zahájen 9. ročník výstavy s názvem Koně v akci.

Společnost celý článek
23.7.

Příliv Bulharů na Pardubicku se ztrojnásobil

Na Pardubicku dnes pracuje na 600 Bulharů, což odpovídá trojnásobnému nárůstu za poslední půlrok

Společnost celý článek
21.6.

Festival POLOM 2011

O víkendu 25.-26.6.2011 se uskuteční festival POLOM 2011

Společnost celý článek
10.6.

Radní schvalovali dotace ve výši 1,37 milionů

Restaurátoři nyní musí zachránit historicky hodnotné části fasády včetně fragmentů erbů a renesančních sgrafitových psaníček.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting