Důstojná připomínka průkopnických činů Ing. Jana Kašpara

16.5.

Důstojná připomínka průkopnických činů Ing. Jana Kašpara

Důstojná připomínka průkopnických činů Ing. Jana Kašpara

Ve středu minulého týdne uplynulo rovných dvacet let od soboty 11. května 1991. V ten den se na letišti v Pardubicích a souběžně i na dostihovém závodišti v Praze-Chuchli uskutečnil vůbec 1. ročník Aviatické pouti. Datum konání nebyl zvolen náhodně, protože uspořádáním této akce organizátoři chtěli připomenout osmdesáté výročí přeletu Ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy-Chuchle. Proto také byla za místo konání zvolena obě významná místa, na kterých Ing. Kašpar v roce 1911 pomyslně psal první stránky, v dnešních dnech tak bohaté, historie českého letectví. Součástí programu se stal i přelet průkopnické skupiny ultralehkých letadel pod vedením Petera Máry, který vzduchem přepravil poselství z Pardubic do Prahy. Za ta léta se Aviatická pouť stala důstojnou oslavou činů Ing. Jana Kašpara a také jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí jak v Pardubicích, tak v celém Pardubickém kraji. Její význam každoročně oceňují představitelé Pardubického kraje a města Pardubic. Obzvláště loňský ročník, který se stal důstojnou velkolepou oslavou stého výročí české aviatiky, dostal dění na pardubickém letišti do povědomí příznivců letectví v řadě států světa. O tom, že Aviatická pouť má, minimálně na evropské úrovni, dobrý kredit, svědčí již teď řada akreditací od zahraničních novinářů. „Loňský ročník byl důstojnou oslavou, ale zároveň nám nastavil laťku hodně vysoko. Proto i v letošním roce připravujeme program, který nejenže připomene sté výročí prvního dálkového letu Ing. Jana Kašpara, ale vzpomene i hrdinství našich letců v druhé světové válce a šikovnost a um našich pilotů a leteckých konstruktérů v celém období českého letectví,“ říká jeden z organizátorů Aviatické poutě Jaroslav Janda. Letošní, v pořadí již 21. ročník Aviatické poutě se koná 4. a 5. června na letišti v Pardubicích. Letiště bude otevřeno pro veřejnost po oba dny od 8.00 do 20.00 hodin a hlavní letový program s několika velkoprostorovými představeními proběhne od 12.00 do 17.30 hodin.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

14.5.

Smlouva bude podepsána v přímém přenosu

Moderní technologie umožní vzájemný audiovizuální kontakt všech přítomných.

Společnost celý článek
8.1.

Vysloužilé vánoční stromky se vrací zpět do přírody

Umělé stromky končí s ostatním komunálním odpadem na skládkách.

Společnost celý článek
22.9.

Elektrárna Chvaletice zahájila topnou sezónu

V loňském roce byla topná sezóna zahájena již 4. září, ale například v roce 2009 až 12. října.

Společnost celý článek
25.2.

Zkorodované sloupy procházejí kontrolou

Předpokládaný konec kontrol je naplánován na konec března.

Společnost celý článek
28.3.

Pět klinických pracovišť v pardubické nemocnici

Pardubická krajská nemocnice se tak stala kvalitní vysokoškolskou základnou, plnící obdobné úkoly jako nemocnice fakultní.

Společnost celý článek
1.3.

Kouzlo řemeslných oborů: Plastikář

Žáci se naučí obsluhovat a seřizovat stroje na zpracování plastů, tvořit jednodušší programy pro číslicově řízené stroje i používat speciální nástroje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting