Důstojná připomínka průkopnických činů Ing. Jana Kašpara

16.5.

Důstojná připomínka průkopnických činů Ing. Jana Kašpara

Důstojná připomínka průkopnických činů Ing. Jana Kašpara

Ve středu minulého týdne uplynulo rovných dvacet let od soboty 11. května 1991. V ten den se na letišti v Pardubicích a souběžně i na dostihovém závodišti v Praze-Chuchli uskutečnil vůbec 1. ročník Aviatické pouti. Datum konání nebyl zvolen náhodně, protože uspořádáním této akce organizátoři chtěli připomenout osmdesáté výročí přeletu Ing. Jana Kašpara z Pardubic do Prahy-Chuchle. Proto také byla za místo konání zvolena obě významná místa, na kterých Ing. Kašpar v roce 1911 pomyslně psal první stránky, v dnešních dnech tak bohaté, historie českého letectví. Součástí programu se stal i přelet průkopnické skupiny ultralehkých letadel pod vedením Petera Máry, který vzduchem přepravil poselství z Pardubic do Prahy. Za ta léta se Aviatická pouť stala důstojnou oslavou činů Ing. Jana Kašpara a také jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí jak v Pardubicích, tak v celém Pardubickém kraji. Její význam každoročně oceňují představitelé Pardubického kraje a města Pardubic. Obzvláště loňský ročník, který se stal důstojnou velkolepou oslavou stého výročí české aviatiky, dostal dění na pardubickém letišti do povědomí příznivců letectví v řadě států světa. O tom, že Aviatická pouť má, minimálně na evropské úrovni, dobrý kredit, svědčí již teď řada akreditací od zahraničních novinářů. „Loňský ročník byl důstojnou oslavou, ale zároveň nám nastavil laťku hodně vysoko. Proto i v letošním roce připravujeme program, který nejenže připomene sté výročí prvního dálkového letu Ing. Jana Kašpara, ale vzpomene i hrdinství našich letců v druhé světové válce a šikovnost a um našich pilotů a leteckých konstruktérů v celém období českého letectví,“ říká jeden z organizátorů Aviatické poutě Jaroslav Janda. Letošní, v pořadí již 21. ročník Aviatické poutě se koná 4. a 5. června na letišti v Pardubicích. Letiště bude otevřeno pro veřejnost po oba dny od 8.00 do 20.00 hodin a hlavní letový program s několika velkoprostorovými představeními proběhne od 12.00 do 17.30 hodin.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

12.3.

Radní Šilar jedná na Slovensku

Delegace se setká se slovenskými krajkářkami, které vystavovaly své krajky v Pardubickém kraji.

Společnost celý článek
9.10.

„Pan Bůh tě má rád a chtěl, abys těm lidem pomohla“

Naděžda Tomčíková byla první zdravotnicí, která se postarala o raněné ve Studénce.

Společnost celý článek
25.4.

Vracení knížek do knihoven bude pohodlnější

Aby bylo vracení knih pro čtenáře více komfortní, byly pro tyto účely nainstalovány dva nové biblioboxy. „Místo jsme pro ně našli v Polabinách u cestovní kanceláře Datour a na Dubině poblíž autobusové zastávky Dubina, centrum.

Společnost celý článek
7.1.

Hasiči vyprošťují auta z příkopu. Silný mráz trhá potrubí

Do Zámrsku hasiči vyjížděli v 9.53 hodin, kdy tu havaroval osobní automobil a svou jízdu ukončil opět v příkopu.

Společnost celý článek
2.8.

Úspěšné obce v soutěži Vesnice roku dostanou od kraje finanční dar

Pro absolutního vítěze, kterým se stala obec Dolní Újezd ze Svitavska, doporučuje rada zastupitelstvu schválit dar ve výši 400 tisíc korun.

Společnost celý článek
29.4.

Žamberk má první solární lampu pouličního osvětlení

Jedná se o úspornou solární lampu, která není závislá na elektrické síti.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting