Dvě pětiny obyvatel kraje vyhazují elektroodpad do popelnice

12.10.

Dvě pětiny obyvatel kraje vyhazují elektroodpad do popelnice

Obyvatelé Pardubického kraje mají dobré znalosti o zpětném odběru elektrozařízení. Nicméně až 39 procent z nich stále nosí drobný elektroodpad do obyčejné popelnice. Kraj se tak řadí k regionům s nejnižším povědomím o důležitosti recyklace drobných elektrospotřebičů. Celých 49 procent jeho obyvatel si totiž myslí, že zpětný odběr elektrozařízení nemá cenu, protože tato zařízení stejně skončí na skládce. Naopak v Ústeckém kraji je ochotných elektroodpad recyklovat až 83 procent obyvatel. Zařadil se tak na první místo v republice. Tato čísla vyplývají z průzkumu agentury Markent. Ten poukázal také na dopady ekonomické krize. Výrazně se prodlužuje například délka užívání jednotlivých spotřebičů. Lidé se tak často snaží využívat elektrospotřebiče po celou dobu jejich životnosti. „Například pračku z důvodu pořízení novějšího modelu v Pardubickém kraji vyřazuje jenom čtvrtina obyvatel. Zbývajících 75 procent pračku vyřadí až tehdy, když nejsou možné další opravy,“ vysvětluje Roman Tvrzník, generální ředitel společnosti ELEKTROWIN. Vysloužilá elektrozařízení odevzdává k recyklaci již třetina českých domácností. A tento podíl neustále roste, každým rokem o 30-40 procent. Češi se učí recyklovat zejména větší elektrozařízení. Nejméně úsilí jsou ochotni vynaložit na recyklaci drobného elektroodpadu. „Mnozí z nás nevědí, že i holící strojek, žehlička nebo vysoušeč vlasů se dají druhotně využít. I z těchto výrobků je možné vytěžit užitečné suroviny, jejichž opětovným použitím se navíc ušetří velké množství elektřiny a ropy,“ uvádí Tvrzník. Například recyklací žehličky lze vyrobit hned několik nových plechovek, až 300 metrů měděného drátu, a k tomu ještě dětskou fleecovou mikinu. Obsahuje totiž až půl kila železa, půl kila plastu a 200 gramů neželezných kovů. Její recyklací se navíc ušetří 23kWh elektrické energie a spotřebuje se o 2 litry méně ropy, které by bylo třeba vynaložit na výrobu nových materiálů. Dohromady Češi v prvním pololetí odevzdali 7519 tun chladniček a mrazniček. Následovaly velké spotřebiče jako sporáky, pračky a myčky na nádobí o celkové hmotnosti 3581 tun. Pardubický kraj se na tomto výsledku podílel 633 tunami. Každý jeho obyvatel tak zrecykloval v průměru 1,2 kilogramu elektroodpadu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.12.

Učitelé stávkují, děti si užijí volna

Učitelé ve většině z 18 královéhradeckých základních škol zřizovaných městem se připojí k plánované úterní stávce.

Společnost celý článek
15.9.

Asociace krajů ČR zasedala v Trojanovicích

Jednání rady se také zabývalo pořízením kolejových vozidel pro železniční regionální dopravu.

Společnost celý článek
8.7.

Za přespání v bytě se jim odvděčil krádeží.

Protože o tomto 23letém muži věděli, že momentálně nemá kde bydlet, měli mu nabídnout byt na občasné přespání. Tak tomu mělo být i v pondělí. Muž využil nabídku noclehu, kdy mladý pár pracoval na noční směně. Údajně také věděl, že se v bytě nachází i větší obnos peněz. Když se ráno probudil, měl vzít v bytě bez dovolení finanční hotovost přes 17.000 korun a odejít do města.

Společnost celý článek
2.5.

V Hradci Králové vznikne evropské centrum na testování leteckých motorů

„Ve spolupráci s Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem Praha jsme podali společnou nabídku, kterou jsme nakonec získali. Evropské vývojové a výzkumné centrum moderních turbovrtulových leteckých motorů vznikne na letišti v Hradci Králové a v Praze s tím, že naše výzkumné centrum by mělo být naprosto bezhlukové a splňující nejnáročnější evropské předpisy,“ uvedl k zamýšlené stavbě centra Jiří Vysoký ze společnosti Orbis Avia, která je společně s ČVUT a GE Aviation spoluautorem projektu.

Společnost celý článek
2.6.

Za 13 měsíců se uzavře pardubický plavecký areál

Zhruba za 13 měsíců se vyprázdní pardubický plavecký areál. Plavce v něm vystřídají dělníci.

Společnost celý článek
10.5.

Projekt reaguje na připomínky odborníků i veřejnosti

Autoři studie tak reagovali na připomínky odborníků i veřejnosti k některým bodům projektu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting