Evropu bez bariér chce i Pardubický kraj

31.5.

Evropu bez bariér chce i Pardubický kraj

Evropu bez bariér chce i Pardubický kraj

V první polovině roku 2009 bude Česká republika předsedat v Radě Evropské unie. Vystřídá na tomto postu Francii a bude teprve druhým předsedajícím z „nových“ členských států. Na pozvání vicehejtmana Romana Línka přijel do Pardubického kraje náměstek vicepremiéra pro evropské záležitosti Jiří Šedivý, aby seznámil politiky i odborníky s přípravami na toto předsednictví. Pardubický kraj byl prvním regionem, kde se tak stalo. „V současné době jsou stanovovány programové priority, které mají hledat jakousi rovnováhu dění v Evropské unii a snahy zanechat „národní otisk“. Zastřešujícím tématem je heslo „Evropa bez bariér“, kterým je myšlena nejen svoboda pohybu osob, zboží, kapitálu, pracovní síly či služeb, ale také odbourání zbytečných administrativní bariér a snaha o otevření Evropy vůči inovacím,“ uvedl náměstek Šedivý „Dalšími tématy je například udržitelná a bezpečná energetika, revize rozpočtu a reforma Společné zemědělské politiky, transatlantické vztahy, reforma institucí EU a další rozvoj prostoru svobody, bezpečí a práva,“ doplnil Šedivý. A dodal: „Důležitým úkolem bude také volba předsedy Evropské komise, která připadá právě na období českého předsednictví,“ V rámci půlročního předsednictví se také přímo v České republice uskuteční 9 až 13 neformálních zasedání Rady EU a dalších více než 100 jednání na takzvané nižší úrovni (kupříkladu expertní skupiny, úřednická jednání …). A právě to je příležitost pro regiony. „Pardubický kraj má co nabídnout. Máme dvě lokality, kde by se podobná jednání včetně doprovodných programů mohla uskutečnit. Nabízí se samozřejmě krajská metropole s blízkým hřebčínem v Kladrubech či zámecký areál v Litomyšli, který už hostil třeba setkání sedmi evropských prezidentů a zvládl to. Příležitosti hostit evropskou špičku chceme využít a přestože o pořádání podobných akcí bude velká bitka, chceme do ní jít s veškerými silami a elánem, “ řekl vicehejtman Roman Línek. S jeho větami souhlasil i náměstek hejtmana Ivo Toman. „Osobně se mi velmi líbí motto „Evropa bez bariér“. Jako radní pro dopravu toto heslo chápu nejen jako odstraňování imaginárních překážek typu svoboda pohybu, ale také jako možnost konečně Evropu propojit kvalitní dopravní sítí a umožnit Evropanům se k sobě snáze a rychleji dopravit. Tím spíše, že Česká republika je kosmopolitní zemí a transitním regionem, stejně jako samotný Pardubický kraj.“

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.2.

Magická data lákají snoubence

Unikátní datum 29. února využije v Pardubicích ke svatbě devět vdavekchtivých párů.

Společnost celý článek
2.2.

Úpravy silničních úseků na Pardubicku

Radní také vybrali zhotovitele dokumentace pro modernizaci silnice II/357 z Vysokého Mýta do Chocně.

Společnost celý článek
26.3.

Přes mlsné jazýčky k novým pracovním příležitostem

V průběhu by se po celý den měla v hospodě "Na statku" podávat tradiční česká a moravská kuchyně, zabijačka a její speciality.

Společnost celý článek
19.1.

Plísně komplikují restaurátorům práci

Studentky 4. ročníku Ateliéru restaurování uměleckých děl na papíru a Ateliéru restaurování knižní vazby se tak na dvoudenním kurzu naučily správně odebírat vzorky plísní, identifikovat je a na základě toho rozhodnout o dalším vhodném postupu. Trénovaly především techniku odběru stěrových vzorků pro mikrobiologický rozbor z uměleckých děl typu olej, plátno, kresba, které nejčastěji restaurují.

Společnost celý článek
26.10.

Město semtínskou spalovnu dál odmítá

Město záměr vybudovat v těsné blízkosti města spalovnu nebezpečného odpadu odmítlo již v roce 2007.

Společnost celý článek
24.8.

Skvost Kolína: Nový židovský hřbitov

Významnou součástí hřbitova je první památník obětí holocaustu, který vznikl ihned po druhé světové válce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting