Experti z Univerzity Pardubice testují desetitunový most z Belgie

22.11.

Experti z Univerzity Pardubice testují desetitunový most z Belgie

Desetitunovou část reálného železničního mostu z Belgie zkoumají v těchto týdnech odborníci Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice. Ověřují, zda je možné zachovat a dál používat staré, mnohdy stoleté, ocelové mosty zpevněné novou metodou i při současných vysokých požadavcích na železniční dopravu. Unikátní testování je součástí spolupráce školy s partnerskou univerzitou v belgickém Ghentu.

Regionální tratě nejen v Belgii, ale i v České republice se potýkají s nýtovanými konstrukcemi mnohdy sto let starých železničních mostů, které jsou sice v dobrém stavu, ale nevyhovují vyšší provozní zátěži a vyšší rychlosti jízdy vlaků. Belgická soukromá projekční kancelář s Univerzitou v Ghentu navrhují zpevnit ocelové konstrukce mostů a současně dřevěné pražce nahradit speciálním typem pružného upevnění kolejnic. To umožní zachovat starobylé mosty, někdy chráněné památkově, a nebude nutné je nahrazovat novými, například železobetonovými konstrukcemi, které by změnily celkový vzhled krajiny. „Protože teoretické výpočty nového řešení zpevnění mostů je třeba experimentálně ověřit, oslovili nás kolegové z Katedry stavebního inženýrství Univerzity v Ghentu, abychom v naší laboratoři podrobili část mostu dynamickým zatěžovacím zkouškám. Problémem totiž může být únavová pevnost zesílené konstrukce mostu,“ řekl doc. Ing. Bohumil Culek, Ph.D., z Dopravní fakulty Jana Pernera Univerzity Pardubice, který experimenty s kolegy provádí. Unikátní je pro nás také sledování různých fyzikálních veličin na více než 90 místech mostní konstrukce,“ dodal doc. Culek.

Dynamický zkušební stav Výukového a výzkumného centra v dopravě je zařízení na špičkové evropské úrovni, na kterém se most z Belgie testuje. Umožňuje výzkumníkům staticky a dynamicky zatěžovat konstrukce z oceli, betonu a dalších materiálů různých rozměrů. Most po dokončení experimentů na konci listopadu poputuje zpět do Belgie k dalšímu zkoumání.

Mezinárodní spolupráce ve výzkumu je důležitá pro perspektivu a další rozvoj fakulty. V našich nedávno vybudovaných laboratořích Výukového a výzkumného centra v dopravě jsme schopni simulovat mnoho situací. Mimo jiné například, co se stane s mostem, když po něm vlak projede po pětimilionté nebo jak se most zachová při různých změnách teplot,“ řekl doc. Ing. Libor Švadlenka, Ph.D., děkan Dopravní fakulty Jana Pernera UPa.

S vědci z Belgie spolupracuje univerzita dlouhodobě. Na počátku stál před 15 lety studijní pobyt Bohumila Culka na Univerzitě v Ghentu. V minulosti už pardubičtí experti prováděli pro belgické partnery únavové testy částí mostů v různém měřítku. Kromě společných projektů realizují vzájemné výzkumné a výukové pobyty a zasedají vzájemně v komisích u obhajob inženýrských či doktorských prací.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.3.

Rekonstrukce budovy muzea v Hradci Králové by mohla začít v květnu

Chystaná rekonstrukce budovy Muzea východních Čech v Hradci Králové přinese obyvatelům a návštěvníkům města celou řadu novinek.

Společnost celý článek
10.12.

Primátor Deml se sejde se svými předchůdci

Primátoři, kteří řídili město Pardubice po roce 1989, se sejdou poprvé. Jejich hostitel doufá, že pozváním položil tradici.

Společnost celý článek
4.7.

DLAŽBA z třídy Míru se neztratí

Služby města Pardubic provádějí pro statutární město Pardubice i jeho obvody mimo jiné i práce spočívající v údržbě a opravách komunikací, kde by některé prvky vytěžené dlažby mohly najít uplatnění.

Společnost celý článek
5.12.

Text memoranda na záchranu Larischovy vily míří do finále. Nyní je na tahu město

„Deklaraci jsme projednali s Ministerstvem kultury i Československou obcí legionářskou a nyní jednáme o finálním textu s posledním signatářem, kterým jsou Pardubice....

Společnost celý článek
12.7.

Pernštejnské slavnosti v pivovaru

Tradičně je akce nabitá pestrým hudebním programem především z místních kapel. Odpoledne patří zejména dětem.

Společnost celý článek
29.9.

Soutěž Po stopách dobrovolníka prodloužila termín

Vyhodnocení soutěže se uskuteční koncem října a vítězové, kteří mohou získat mnoho hodnotných cen.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting