Fakulta restaurování Univerzity Pardubice otevřela v Litomyšli nové výstavy – obdivovat práce restaurátorů je možné i v létě

13.6.

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice otevřela v Litomyšli nové výstavy – obdivovat práce restaurátorů je možné i v létě


Od středy 8. června se veřejnosti otevřely na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli hned dvě výstavy. Nabízejí nejen práce studentů, ale také prohlídku nově zrekonstruovaných fakultních prostor. A přístupné budou návštěvníkům z různých koutů republiky nejen během Smetanovy Litomyšle, ale po celé léto.
Nejen místní z Litomyšle, ale i zájemce z okolí zve Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ke zhlédnutí nových výstav, které fakulta připravila na období letních měsíců. Tradiční výstavu klauzurních a ročníkových prací svých studentů uvádí letos s názvem JEDEN ZE ČTYŘ. Veřejnosti je po středeční vernisáži otevřena od pátku 10. června.
„V rámci pravidelného cyklu, kdy se střídavě představují jednotlivé ateliéry naší fakulty, je tento rok věnovaná větší pozornost náplni a činnosti Ateliéru restaurování kamene. Návštěvníci si budou moci, vedle vystavených děl, prohlédnout i nově vzniklou dostavbu ateliérů, jejímž autorem je architekt Mikuláš Hulec,“ říká jeden z kurátorů výstavy Mgr. art. Jakub Ďoubal, Ph.D., z Ateliéru restaurování kamene Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka otevřela Fakulta restaurování v Červené věži putovní výstavu s názvem FAUNA BÁJNÁ I SKUTEČNÁ V MĚDIRYTINÁCH ANTONIA TEMPESTY. Na dvacítce velkoformátových posterů je k vidění prezentace tisku Bestiáře.


Kromě těchto dvou výstav mohou zájemci o restaurátorské umění zavítat také do prostor křížové chodby Piaristické koleje v Litomyšli, kde je umístěna TRVALÁ VÝSTAVA PRACÍ STUDENTŮ FAKULTY RESTAUROVÁNÍ. Na ní fakulta prezentuje všechny své restaurátorské ateliéry i katedry a vedle práce studentů mohou návštěvníci zhlédnout i rekonstrukci slunečních hodin v rajském dvoře kláštera.


„Návštěvníci mají možnost zhlédnout vitrínu věnovanou různým grafickým technikám, historickému vývoji knižní vazby, studiím mozaiky, fresca a secca, sekané kopii hlavy sv. Jana Křtitele od Matyáše Bernarda Brauna nebo řešení koncepce restaurátorského zásahu u uměleckého díla na papírové podložce,“ vyjmenovává vystavované artefakty proděkan Fakulty restaurování pro vědu a tvůrčí činnost Mgr. et BcA. Radomír Slovik. Součástí výstavy je i ukázka několika objektů z muzea restaurování a historických technologií, které je součástí fakulty a jež funguje od roku 1998.
Ve formě posterové prezentace jsou návštěvníkům představeny i aktivity v oblasti vědecko-výzkumné činnosti fakulty v domácích a zahraničních projektech. „Zejména zahraniční projekty přinášejí jak akademickým pracovníkům, tak i studentům fakulty potřebný mezinárodní rozhled v oboru a možnosti navazování nových kontaktů, které zpravidla zužitkujeme v další spolupráci, a to jak ve formě nových projektů, tak výměnných studijních pobytů,“ doplňuje proděkan. 
Pro veřejnost jsou otevřené obě v úvodu jmenované výstavy v areálu Fakulty restaurování na Zámeckém návrší v Litomyšli ve všední dny od 8 do 15 hodin a o víkendech od 10 do 1

7 hodin. Trvalou fakultní výstavu v Piaristické koleji v Jiráskově ulici lze navštívit pouze o víkendech od 10 do 17 hodin.
Výstava Jeden ze čtyř je otevřena do 10. července. Ostatní jsou přístupné až do letošního září.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.10.

Pardubický kraj je průkopníkem při podpoře sociálního podnikání

Centrum investic, rozvoje a inovací seznámilo přítomné s novým projektem Královéhradeckého kraje zaměřeným na zdravotně postižené studenty středních škol, kteří míří do praxe a hledají pracovní uplatnění. Do projektu se mohou zapojit i zájemci z Pardubického kraje včetně sociálních podniků.

Společnost celý článek
2.4.

Lidé mohou zhlédnout unikátní termomapy Hradce Králové

Dnes byla termomapa oficiálně zveřejněna na stránkách společnosti Tepelné hospodářství a magistrátu Hradce Králové.

Společnost celý článek
20.5.

Sociálně právní bezplatná poradna rozšiřuje své služby

Poradna nabízí pomoc při řešení obtížné sociální situace, při hledání vhodných sociálních služeb, při sepisování žádostí, odvolání a právních dokumentů. Dva dny v týdnu pracovníci poradny poskytují dluhové poradenství a pomáhají klientům ve finanční tísni. Poradna je rovněž zapojena do projektu, který pomáhá obětem trestných činů.

Společnost celý článek
1.6.

Ředitel ,,heparinové nemocnice,, chce očistit své jméno

Josefa Pejchla, který byl jako jediný v celé kauze vyhozen ze zaměstnání, zprostil krajský soud obvinění v plném rozsahu.

Společnost celý článek
16.5.

Otevření nové ateliérové budovy Fakulty restaurování Univerzity Pardubice na zámeckém návrší v Litomyšli

„V nové ateliérové budově sídlí nyní tři odborná pracoviště Fakulty restaurování: ateliér výtvarné přípravy, ateliér restaurování kamene a katedra chemické technologie. Přestavba ateliérů umožnila nejen rozšířit prostory těchto pracovišť, ale také významně zlepšit jejich technické a hygienické vybavení“ uvádí k provedené rekonstrukci budovy Fakulty restaurování její děkan Ing. Karol Bayer.

Společnost celý článek
9.1.

Policie navrhla podání obžaloby na dvě osoby za pád střechy sportovní haly v České Třebové

Vrchní komisař již v červnu 2017 obvinil pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti šestašedesátiletého projektanta a o dva roky mladšího nezávislého statika.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting