Fakulta restaurování Univerzity Pardubice otevřela v Litomyšli nové výstavy – obdivovat práce restaurátorů je možné i v létě

13.6.

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice otevřela v Litomyšli nové výstavy – obdivovat práce restaurátorů je možné i v létě


Od středy 8. června se veřejnosti otevřely na Fakultě restaurování Univerzity Pardubice v Litomyšli hned dvě výstavy. Nabízejí nejen práce studentů, ale také prohlídku nově zrekonstruovaných fakultních prostor. A přístupné budou návštěvníkům z různých koutů republiky nejen během Smetanovy Litomyšle, ale po celé léto.
Nejen místní z Litomyšle, ale i zájemce z okolí zve Fakulta restaurování Univerzity Pardubice ke zhlédnutí nových výstav, které fakulta připravila na období letních měsíců. Tradiční výstavu klauzurních a ročníkových prací svých studentů uvádí letos s názvem JEDEN ZE ČTYŘ. Veřejnosti je po středeční vernisáži otevřena od pátku 10. června.
„V rámci pravidelného cyklu, kdy se střídavě představují jednotlivé ateliéry naší fakulty, je tento rok věnovaná větší pozornost náplni a činnosti Ateliéru restaurování kamene. Návštěvníci si budou moci, vedle vystavených děl, prohlédnout i nově vzniklou dostavbu ateliérů, jejímž autorem je architekt Mikuláš Hulec,“ říká jeden z kurátorů výstavy Mgr. art. Jakub Ďoubal, Ph.D., z Ateliéru restaurování kamene Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.
Ve spolupráci s Muzeem Jindřichohradecka otevřela Fakulta restaurování v Červené věži putovní výstavu s názvem FAUNA BÁJNÁ I SKUTEČNÁ V MĚDIRYTINÁCH ANTONIA TEMPESTY. Na dvacítce velkoformátových posterů je k vidění prezentace tisku Bestiáře.


Kromě těchto dvou výstav mohou zájemci o restaurátorské umění zavítat také do prostor křížové chodby Piaristické koleje v Litomyšli, kde je umístěna TRVALÁ VÝSTAVA PRACÍ STUDENTŮ FAKULTY RESTAUROVÁNÍ. Na ní fakulta prezentuje všechny své restaurátorské ateliéry i katedry a vedle práce studentů mohou návštěvníci zhlédnout i rekonstrukci slunečních hodin v rajském dvoře kláštera.


„Návštěvníci mají možnost zhlédnout vitrínu věnovanou různým grafickým technikám, historickému vývoji knižní vazby, studiím mozaiky, fresca a secca, sekané kopii hlavy sv. Jana Křtitele od Matyáše Bernarda Brauna nebo řešení koncepce restaurátorského zásahu u uměleckého díla na papírové podložce,“ vyjmenovává vystavované artefakty proděkan Fakulty restaurování pro vědu a tvůrčí činnost Mgr. et BcA. Radomír Slovik. Součástí výstavy je i ukázka několika objektů z muzea restaurování a historických technologií, které je součástí fakulty a jež funguje od roku 1998.
Ve formě posterové prezentace jsou návštěvníkům představeny i aktivity v oblasti vědecko-výzkumné činnosti fakulty v domácích a zahraničních projektech. „Zejména zahraniční projekty přinášejí jak akademickým pracovníkům, tak i studentům fakulty potřebný mezinárodní rozhled v oboru a možnosti navazování nových kontaktů, které zpravidla zužitkujeme v další spolupráci, a to jak ve formě nových projektů, tak výměnných studijních pobytů,“ doplňuje proděkan. 
Pro veřejnost jsou otevřené obě v úvodu jmenované výstavy v areálu Fakulty restaurování na Zámeckém návrší v Litomyšli ve všední dny od 8 do 15 hodin a o víkendech od 10 do 1

7 hodin. Trvalou fakultní výstavu v Piaristické koleji v Jiráskově ulici lze navštívit pouze o víkendech od 10 do 17 hodin.
Výstava Jeden ze čtyř je otevřena do 10. července. Ostatní jsou přístupné až do letošního září.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

6.2.

Primář Bureš: Zájem mladých lékařů a sester o multioborovou spolupráci při léčbě ran stoupá

„Tato medicínská oblast jednoznačně vyžaduje spolupráci odborníků z mnoha oborů. Nelze si myslet, že všechno zvládnu sám, občas je potřeba pomoci či konzultace jiného specialisty. Je velice pozitivní, že nutnost multioborové spolupráce už lékaři i sestry začínají chápat,“ pronesl Ivo Bureš, předseda České společnosti pro léčbu rány a primář Geriatrického centra Pardubické nemocnice.

Společnost celý článek
4.2.

S-Firma, první sociální firma v kraji

Pokud bychom nepřistoupili k transformačním opatřením, byli bychom rozhodnutím ministerstva rozpuštěni“.

Společnost celý článek
22.8.

Pro další projekty je připraveno 130 milionů

IPRM Přitažlivé město umožňuje městu čerpat do roku 2013 evropské prostředky v celkové výši zhruba 400 milionů korun.

Společnost celý článek
15.9.

Asociace krajů ČR zasedala v Trojanovicích

Jednání rady se také zabývalo pořízením kolejových vozidel pro železniční regionální dopravu.

Společnost celý článek
15.8.

Přes uzavřený most převeze pěší bezplatně autobus

V praxi to znamená, že v tomto úseku nebudou až do ukončení rekonstrukce revizoři kontrolovat jízdní doklady.

Společnost celý článek
29.9.

Prověřovací cvičení složek IZS skončilo až na operačních sálech nemocnic

Prověřovací cvičení nařídil v souladu s platnou legislativou hejtman Pardubického kraje JUDr. Martin Netolický, Ph.D. Řídícím prověřovacího cvičení byl ředitel Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje plk. Ing. Miroslav Kvasnička, který odpovídal za přípravu a provedení prověřovacího cvičení. Cílem cvičení bylo ověřit připravenost složek integrovaného záchranného systému a zdravotnických zařízení na mimořádnou událost s velkým počtem raněných a obětí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting