Filmová projekce v pardubické nemocnici přilákala pět stovek diváků

20.6.

Filmová projekce v pardubické nemocnici přilákala pět stovek diváků

Když se pondělní nocí po nádvoří za hlavní branou Pardubické krajské nemocnice, a.s. nesl potlesk diváků, byla to nejlepší tečka za unikátním večerem. Na netradičním místě pod širým nebem právě skončila ojedinělá akce – promítání legendárního oscarového filmu Přelet nad kukaččím hnízdem režiséra Miloše Formana v rámci oslavy 60. výročí vzniku zdejšího psychiatrického oddělení.


Pěti Oscary ověnčená filmová podoba kultovního románu Kena Keseyho „Vyhoďme ho z kola ven“ s Jackem Nicholsonem v hlavní roli přitáhla do hlediště v areálu nemocnice kolem pěti stovek diváků. Byť se jedná o důvěrně známý film, mimořádná projekce na mobilním plátně na neobvyklém místě byla velkým lákadlem.


„Věřím, že jsme divákům ve spolupráci s pardubickým Letním kinem připravili zážitek. Velice nás těší, kolik lidí si našlo cestu na tuto netradiční filmovou projekci,“ řekl Tomáš Gottvald, ředitel Pardubické krajské nemocnice, a.s. „Tento film sice nestaví psychiatrii do příznivého světla, ale je určitě nejúspěšnějším v této oblasti a navíc ho natočil nejznámější český režisér. Proto na něj padla naše volba. Vzhledem k diváckému zájmu byla správná.“


Unikátní filmová projekce v nemocničním prostředí se uskutečnila pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a primátorky města Pardubice Štěpánky Fraňkové. A byla pokračováním promítání zajímavých snímků na netradičních místech ve městě. V minulosti již mobilní kino zavítalo na vlakové nádraží, krematorium, letiště, vojenská kasárna, kostela či pivovaru.


„Spojit oslavu výročí vzniku psychiatrického oddělení s filmovou projekcí přímo v nemocnici pod širým nebem nám přišlo velmi originální. Chtěl bych touto cestou poděkovat všem partnerům, kteří nám pomohli tuto netradiční akci uskutečnit,“ řekl ředitel Gottvald.


Přelet nad kukaččím hnízdem byl natočen před bezmála čtyřiceti lety. Je tedy jasné, že psychiatrie za tu dobu prošla mnoha výraznými proměnami. „Psychiatrie je nyní někde úplně jinde, od natočení filmu udělala značný posun. Metody léčby, které ukazuje Formanův snímek, jsou již dávno překonané.

Jako divákovi se mi film líbí, ale jako psychiatrovi už méně...,“ řekl Jan Kolomazník, primář psychiatrického oddělení Pardubické krajské nemocnice, a.s.
Filmovou projekci svou účastí ozdobil česko-americký spisovatel, dokumentarista a režisér Jan Novák žijící trvale v Chicagu. Spolupracoval mimo jiné právě s Milošem Formanem jako scénárista na filmu Valmont a v roce 1994 vydal autobiografii „Co já vím“ o spolupráci s tímto velikánem světové kinematografie. A také o ní pohovořil před publikem v nemocnici.


Netradiční promítání zároveň připomnělo, že Keseyho román se před filmovým zpracováním dočkal nejprve divadelní adaptace. Na české půdě se premiérově hrála 1. listopadu 1986 na prknech Východočeského divadla Pardubice v režii Michaela Taranta. Hra měla obrovský ohlas. „Byla to výjimečná inscenace ve výjimečné době,“ vzpomněl pardubický herec Josef Vrána, jenž pondělní filmovou projekcí provázel jako moderátor: „Běžně nemoderuji, ale díky vzpomínkám na toto představení jsem na nabídku kývl. A jsem velice rád, že jsem tak učinil. Už tak silný film dostal v nemocničním prostředí další náboj. Moc se mi to líbilo.“


Vrána v divadelní adaptaci, která se hrála pod názvem Přelet nad hnízdem kukačky, ztvárnil roli Billyho Bibbita. Sám ji považuje za jednu ze svých nejoblíbenějších v kariéře. „Ovlivnila mě na celý život. Poprvé jsem se setkal s režisérem Tarantem a tuto spolupráci jsem už nikdy neopustil.

Byl to začátek mého profesního směřování,“ řekl Vrána.
Nejen z tohoto důvodu nedá na tuto hru dopustit. Zůstala mu na ni spousta vzpomínek. „Mimořádným zážitkem byla návštěvě psychiatrické léčebny v Havlíčkově Brodě při přípravě inscenace. Vzali nás jako nový příjem, oblékli do sepraných tepláků a strávili jsme tam celý den mezi pacienty. Dodneška si to pamatuji, bylo to opravdu hodně silné,“ zavzpomínal Vrána, průvodce unikátní filmovou nocí v Pardubické krajské nemocnici, a.s.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.1.

Psychiatrická péče se musí z léčeben přiblížit k pacientům

      Kraj má tři lůžková zařízení v oboru psychiatrie v oblasti akutní a následné péče, a to v Pardubické krajské nemocnici, ve Svitavské nemocnici a v Albertinu Žamberk. „Celková kapacita lůžek v kraji je nyní nižší, než navrhují nové standardy počtu lůžek vzhledem k počtu obyvatel, a reforma by měla být cestou, jak i toto změnit,“ uvedl Línek. Jednou z klíčových otázek bude dostatek kvalifikovaného personálu, lékařů, psychologů a specializovaného středního personálu. Na jejich vzdělávání jsou v koncepci vyčleněny finanční prostředky.

Společnost celý článek
8.12.

,,Hrajeme spolu" pomůže osmileté Klárce

Celý projekt začal 10. listopadu. Hráči Beksy od té doby navštívili koncert filharmonie v Sukově síni, filharmonici naopak zavítali na basketbalové utkání do ČEZ Arény.

Společnost celý článek
15.11.

Kdo z OC Futurum Hradec Králové odjede v novém voze tentokrát? Opět startuje velká loterie Super soboty

V sobotu 23. listopadu bude v obchodním a zábavním centru Futurum Hradec Králové po roce opět zahájena vyhledávaná a oblíbená loterie Super soboty. Zájemci a zájemkyně budou mít možnost se každou sobotu zapojit s účtenkou za nákup do soutěže a odnést si jednu z okamžitých cen. Z velkého finále v lednu pak vzejde nový majitel nebo majitelka hlavní ceny, kterou je osobní vůz Škoda Kamiq.

Společnost celý článek
28.8.

I zemědělci se musí vzdělávat

Obecně prospěšná společnost Úhlava připravila projekt s názvem Nebojte se e-learningu.

Společnost celý článek
25.10.

Kraj připravil podporu pro obce na území památky UNESCO

V souvislosti se zápisem kulturního statku s názvem „Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem“ na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO projednali radní informaci o projektech kraje na tomto území a vyčlenění částky na individuální dotace pro obce na území této památky.

Společnost celý článek
12.11.

Starostka Městského obvodu Pardubice I nechce incidenty mezi taxikáři

Starostce Městského obvodu Pardubice I Aleně Stehnové už došla trpělivost s množícími se incidenty mezi taxikáři, ke kterým dochází především v centru Pardubic. Vyzvala proto největší taxislužby působící na území města, aby zanechaly nekalosoutěžního jednání a dodržovaly především na stanovištích vozidel taxi závazné právní normy.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting