Firmy se zajímají o projekty, které podpořily v Burze filantropie

29.11.

Firmy se zajímají o projekty, které podpořily v Burze filantropie

Pardubice - Na jaře tohoto roku se uskutečnila v Pardubicích Burza filantropie, kterou pořádá Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s Pardubickým krajem. Jednou z podpořených organizací byla i Péče o duševní zdraví (PDZ). Jejich projekt „Zkvalitnění vybavení tréninkového bydlení pro duševně nemocné v Pardubicích“ podpořilo šest donátorů částkou v celkové výši sedmdesát tři tisíc korun. Díky tomu se podařilo nově vybavit sedm tréninkových bytů. Jeden z dárců, firma Nedcon, využil nabídky PDZ a několik jeho zástupců se přišlo podívat, jak nezisková organizace funguje a jak jejich peníze pomohly.
Nejprve si prohlédli středisko v Pardubicích-Polabinách, kde mají zázemí terénní sociální pracovníci, zdravotní personál a kde jsou také prostory pro individuální schůzky. „Popsali jsme jí konkrétně naši práci, bylo vidět, že je to zajímá,“ řekla Kateřina Kolínská, vedoucí pardubického střediska PDZ. Promítaly se fotografie z tréninkových bytů, např. jak klienti pomáhali sestavit nové postele, skříně a další vybavení.
Donátoři měli možnost navštívit dva klienty v jejich tréninkových bytech. Nejdříve se setkali s mladou slečnou, která je mile přivítala ve své garsonce. Návštěvníci ocenili útulnost bytu, podtrženou příjemnou vůní z aroma lampy. Druhá návštěva se uskutečnila u mladého muže, pro kterého je počítač a připojení k internetu nezbytnou výbavou bytu. „Doučuju matematiku a fyziku,“ překvapil svým vysvětlením.
Cestou do chráněných dílen PDZ paní Lajksner z firmy Nedcon poznamenala: „Vždyť to jsou normální lidé.“ Pracovníci PDZ potvrdili její slova. Dodali, že v tom právě tkví „zapeklitost“ duševního onemocnění. Pokud nemocný začne svoji nemoc řešit včas, může žít kvalitní život tak jako normální, zdraví lidé.
Zástupci firmy Nedcon zakončili svoji návštěvu v chráněné kavárně Café Robinson. Vedoucí kavárny Romana Tichá popsala, jak se lidé s duševním onemocněním v rámci pracovní rehabilitace připravují na práci v kavárně a za jakých podmínek je možné klienta přijmout na pracovní místo. Návštěva nahlédla i do chráněné šicí dílny s obchodem U Soba, která sídlí vedle kavárny. Návštěvníky zaujaly výrobky lidí s duševním onemocněním, zejména se líbily smaltované lžičky. Především pak zakázka s army motivy, které, jak se dozvěděli, poputují do Afganistánu českým vojákům. Návštěvníci neodolali a několik lžiček si zakoupili, čímž podpořili práci lidí s duševním onemocněním.
„Návštěva a projevený zájem zástupců firmy Nedcom je přesně tím, co naplňuje smysl Burzy filantropie – spojuje cesty firmem a neziskových organizací. Zároveň to svědčí o vysoké společenské odpovědnosti firmy a o otevřenosti neziskovky. To je skvělý předpoklad pro partnerskou spolupráci ve prospěch potřebných,“ ocenil průběh návštěvy Pavel Šotola, krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor, který také stál u zrodu projektu Burzy filantropie v našem kraji.
Leona Hovorková, PDZ
Péče o duševní zdraví, z. s.
Nezisková organizace s dvacetiletou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku, Orlickoústecku a Náchodsku. Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Pobočný spolek Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce a nabízí pracovní uplatnění v chráněné kavárně, dílnách a obchodu.
Více na http://www.pdz.cz/
https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravi
 https://www.facebook.com/Cafe.Robinson.Obchod.U.soba

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.7.

Kam hlásit černé skládky či poškozené značení, se kterým se setkáte na dovolené?

Závažnějším problémem jsou však především nelegální skládky, které v odlehlejších místech vznikají. Mohou to být pytle s nebezpečným obsahem nebo jakýkoliv jiný odpad, který vyžaduje odbornou likvidaci – staré elektrospotřebiče, nepotřebné vybavení laboratoří, stavební suť apod. Nelegální skládky se často plní i pneumatikami – jen letos na jaře jich dobrovolníci v rámci akce Ukliďme svět, Ukliďme Česko nasbírali téměř 18 000.

Společnost celý článek
12.3.

Podnět na změnu zákona o omamných a psychotropních látkách, který by omezil prodej syntetických drog, řeší legislativní rada vlády. Jeden z podnětů vyšel i z pardubické radnice.

Největším tématem dnešního setkání vedení města se zákonodárci byla otázka systémové podjatosti úředníků. Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z listopadu loňského roku, hovořící o možné podjatosti úředníků, rozhodujících ve správním řízení o věcech, v nichž je žadatelem stejné město či obec, které úředníka zaměstnává, totiž může městu působit značné komplikace.

Společnost celý článek
15.4.

Jak vyvěsit státní vlajku při dni smutku?

Vláda mimo jiné doporučuje zajistit vyvěšení státní vlajky na úředních a veřejných budovách na půl žerdi či stožáru.

Společnost celý článek
10.6.

Pardubická nemocnice již posedmé pořádala Den nemocnice pro veřejnost, který byl završen večerní filmovou projekcí pod širým nebem.

Stovky zájemců si tak mohly během odpoledního programu prohlédnout, co vše se v Pardubické nemocnici během roku změnilo. „Investice do modernizace pracovišť musí být každému pacientovi patrné již na první pohled,“ řekl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Nemocnice udělala velký krok dopředu,“ dodal 1. náměstek hejtmana pro zdravotnictví Roman Línek.

Společnost celý článek
8.8.

Vysokonapětový kabel v plamenech

Příčinou požáru byl zkrat v prostoru elektrické průchodky.

Společnost celý článek
17.2.

Moravská Třebová získala stříbro

Certifikát platí tři roky, nicméně každý rok proběhnou průběžné kontroly certifikačním orgánem.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting