Gogol na zkušebně Východočeského divadla

21.5.

Gogol na zkušebně Východočeského divadla

V sobotu 22. května se na Jevištní zkušebně Východočeského divadla v Pardubicích uskuteční další premiéra, tentokrát se v novém komorním prostoru „zabydlí“ Gogolovy Bláznovy zápisky Hru režíruje slovenský režisér Marián Pecko, který vytvořil i divadelní scénář. Hlavní roli outsidera Popriščina ztvární Martin Mejzlík. Hrdina Bláznových zápisků je řadovým úředníčkem toužícím něco v životě dokázat. Na vrchol pyramidy skýtající štěstí však nikdy nedosáhne. Svět bohatých, krásných, úspěšných, v němž se pohybuje jeho vysněná žena, mu zůstává uzavřen… „Příběh člověka, jenž chce zoufale patřit do společnosti, která ho přezírá, člověka, který si myslí na víc, než na co má, je dnes stejně živý, ne-li ještě živější než za autorova života. Kariéra a postavení znamená nejen úspěch u žen, ale v dnešní společnosti je takřka součástí mravního kodexu, který je třeba splnit. Naše společnost až despoticky vyžaduje úspěch, k neúspěšným je nemilosrdná. O tom všem uměl Gogol psát s obrovskou fantazií a především s ostrým vtipem,“ vysvětluje dramaturg Tomáš Syrovátka, proč vedení divadla sáhlo právě po tomto titulu a dále upřesňuje: „O totéž usiluje i naše inscenace, ve které nebudou chybět písničky, humor a v níž se inscenační tým pokusí využít všechny přednosti variabilního studiového prostoru Jevištní zkušebny.“

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.1.

Psychiatrická péče se musí z léčeben přiblížit k pacientům

      Kraj má tři lůžková zařízení v oboru psychiatrie v oblasti akutní a následné péče, a to v Pardubické krajské nemocnici, ve Svitavské nemocnici a v Albertinu Žamberk. „Celková kapacita lůžek v kraji je nyní nižší, než navrhují nové standardy počtu lůžek vzhledem k počtu obyvatel, a reforma by měla být cestou, jak i toto změnit,“ uvedl Línek. Jednou z klíčových otázek bude dostatek kvalifikovaného personálu, lékařů, psychologů a specializovaného středního personálu. Na jejich vzdělávání jsou v koncepci vyčleněny finanční prostředky.

Společnost celý článek
7.10.

Pardubické Jeptišky vycházejí na CD

Protagonistky svérázných řádových sester začaly s nahráváním písní už na konci minulé divadelní sezóny, jejich party pak zvukař Lukáš Lucky Botta přes prázdniny upravoval do finální podoby a nyní si už diváci budou moci písničky pardubických Jeptišek vychutnávat i v klidu doma a připomenout si tak příjemný divadelní zážitek.

Společnost celý článek
15.3.

Dánští novináři posuzovali lyžování v našem kraji

Jako doprovodný program k zimním sportům se skupina také zúčastnila ojedinělé noční prohlídky kláštera na Hoře Matky Boží v Králíkách.

Společnost celý článek
26.10.

Město ocení pilné a nadané studenty

Studenty středních škol Pardubice ocení již po devatenácté, žáky základních škol a víceletých gymnázií po desáté.

Společnost celý článek
23.1.

Svatý Valentýn v Milostíně

Česká pošta už tradičně nabízí způsob, jak přání ke Svátku zamilovaných učinit opravdu originálním.

Společnost celý článek
15.7.

Stříkačkový rekord

Ruku k dílu přiložil i radní Pardubického kraje Petr Šilar, který pomohl přepravit vodu přes česko-moravskou hranici.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting