Gruzínským regionům můžeme pomoci v rozvoji venkova či cestovního ruchu, říká po jednání v Tbilisi hejtman

20.7.

Gruzínským regionům můžeme pomoci v rozvoji venkova či cestovního ruchu, říká po jednání v Tbilisi hejtman

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický jednal jako zástupce Asociace krajů České republiky ve středu dopoledne v gruzínském hlavním městě Tbilisi s velvyslancem České republiky Tomášem Pernickým o možné spolupráci Pardubického kraje s některým z regionů Gruzie, ale také o ekonomické spolupráci a možnostech českých firem v této kavkazské republice.

„Česká ambasáda v Tbilisi se dlouhodobě snaží přibližovat Gruzii českým subjektům, a to jak z řad místních a krajských samospráv, tak potenciálních investorů. V minulosti proběhl kontakt regionu Mtscheta-Mtianeti s Jihočeským krajem, avšak tato komunikace bohužel velmi brzy ustala. V návaznosti na podepsané memorandum o spolupráci mezi Ministerstvem zahraničí a Asociací krajů jsme společně se zástupci Národní sítě Místních akčních skupin přijali pozvání na toto jednání, jelikož chceme přenést získané informace i na ostatní regiony a seznámit je s možnostmi, které Gruzie nabízí,“ uvedl hejtman Martin Netolický. Ten seznámil velvyslance se stávající partnerskou spoluprací Pardubického kraje, a to především se Zakarpatskou oblastí Ukrajiny. „Ačkoliv se nejednalo od počátku o spolupráci, která byla všemi kvitována, dnes je to nejsrdečnější partnerství zaměřené na pomoc v oblasti školství, sociálních věcí či zdravotnictví, a to především ve venkovských oblastech, které naši pozornost potřebují nejvíce,“ uvedl hejtman a přiblížil možnosti navázání kontaktů s konkrétním gruzínským regionem. „Vnímám možnosti spolupráce s gruzínským regionem v oblastech výměny studentů středních škol, ale také například životního prostředí, zemědělství nebo cestovního ruchu, kde bychom mohli fungovat v roli mentora a školitele, jelikož v těchto oblastech jsme mnohem dál a máme co předávat. Chceme být partnerem v místech, kde máme co nabídnout. Spolupráce musí dávat smysl a nesmí být pouze formální aktivitou,“ sdělil Netolický, který bude při nejbližší příležitosti o těchto jednáních informovat Radu Asociace krajů České republiky.

„Jsem velmi potěšen zájmem pana hejtmana Netolického o gruzínské regiony, především region Mtscheta-Mtianeti, který patří mezi aktivnější směrem k získávání zahraniční pomoci a znalostí v různých oblastech,“ uvedl velvyslanec Tomáš Pernický, který hejtmanovi v krátkosti představil zmíněný region, jež je důležitý mimo jiné z hlediska dopravní infrastruktury, jelikož přes něj vedou hlavní spojnice z Tbilisi do Gori a z Tbilisi do ruského Vladikavkazu.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.8.

Vysoké Mýto čeká týden stavebních řemesel

Důležitou součástí "týdne řemesel ve Vysokém Mýtě" bude opět prezentace škol Pardubického kraje s nabídkou učebních oborů a s praktickými ukázkami řemesel.

Společnost celý článek
30.4.

Bezbariérová doprava

Jedná se o devítimístný Renault Master s hydraulickou plošinou pro nástup vozíčkářů.

Společnost celý článek
4.4.

Světový měsíc astronomie na pardubické hvězdárně

Organizace tak navazuje na tradice a myšlenky vzniklé během Mezinárodního roku astronomie v roce 2009.

Společnost celý článek
14.10.

Pardubice - návštěvníky nejvíce láká zámek

Celkem letos přilákaly památky zpřístupněné v rámci celoevropské akce DED 3610 návštěvníků.

Společnost celý článek
21.12.

U přednádraží dojde na začátku nového roku k mírným změnám

„Zhruba prvních čtrnáct dní v lednu by vše mělo zůstat tak, jak je tomu teď. Poté však bude pěší provoz z bezpečnostních důvodů převeden na stranu k lihovaru. Chodci a ti, kteří vystoupí na provizorní zastávce MHD u Hypermarketu Albert, budou nuceni přejít na druhý chodník k občerstevní Mc Donald's a dojít tak až ke stávajícímu koridoru určenému veřejnosti,“ popisuje za společnost Strabag budoucí režim u přednádraží Ivan Nehera, vedoucí provozní jednotky Pardubice. Důvodem tohoto omezení bude vrtání základů pro sloupy trolejbusového vedení.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting