Hašení fotovoltaických panelů je pro hasiče obtížné. Při cvičení odhaleno několik problémů

17.12.

 Hašení fotovoltaických panelů je pro hasiče obtížné. Při cvičení odhaleno několik problémů

V těchto dnech profesionální a dobrovolní hasiči z Hlinska „trénovali“ likvidaci požáru článků fotovoltaiky, která se nachází na střeše objektu Domova seniorů Drachtinka. Objekt má pět podlaží a je v něm ubytováno 87 klientů. Velká část klientů má ale omezenou schopnost pohybu. „Cílem tohoto cvičení bylo prověření dostupnosti výškové techniky při zásahu na střeše budovy a nácvik průzkumu v členitém objektu a samozřejmě seznámení se s celým objektem,“ uvedl k taktickému cvičení jednotek nprap. Bc. Luděk Bělský, velitel zásahu.

Hašení těchto panelů je pro hasiče velmi náročné. Fotovoltaika je neustále pod napětím. Elektrické napětí na fotovoltaickém panelu může dosahovat 20 až 40 V, panely se sériově propojují do sekcí. Výsledné napětí stejnosměrného proudu odcházejícího z propojených panelů může být až 1000 V.

Jednotky zasahovaly nejen z výškové techniky, ale i v půdním prostoru. „Cvičení odhalilo problém s hašením fotovoltaických panelů na střeše tohoto objektu,“ upřesnil v závěru cvičení jeho velitel Luděk Bělský a dodal, že: „dostupnou výškovou technikou není možné pokrýt ani polovinu této fotovoltaiky a navíc stavební řešení půdy neumožňuje pohyb hasičů.“ Problémy, které byly odhaleny při cvičení, nyní řeší hasičští odborníci z prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Pardubického kraje.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

15.9.

Pardubický kraj podporuje turistiku

Tradiční dálkový pochod spojený s městskými slavnostmi podporuje město Lanškroun i Pardubický kraj,

Společnost celý článek
21.1.

Na začátku února lze žádat o startovací bydlení.

V rámci první výzvy mohou zájemci vybírat mezi 25 byty o velikosti 1+0, 1+1 a 2+1. Každý žadatel si může podat žádost pouze na jeden byt, a pokud bude vybrán, město s ním uzavře nájemní smlouvu na čtyři roky.

Společnost celý článek
19.1.

V Hradci za dobré vysvědčení zdarma do Aquacentra v Městských lázních.

Akce je určena dětem do 10 let a bude probíhat od úterý 31. 1. 2017 až do neděle 5. 2. 2017. Každý školák, který přinese ukázat své „dobré“ vysvědčení na pokladnu, má zdarma vstup (nutný doprovod platící dospělé osoby) a může si užít atrakce, které Aquacentrum nabízí. Vlnobití, vířivé a masážní bazénky, vodní clonu a podvodní sopky nebo může zůstat v bohatě vybaveném dětském koutku, kde kromě vodních atrakcí jako je umělá řeka a skluzavka najde i různé „suchozemské“ hry včetně skákacího hradu. Ti starší pak mohou zkusit i 82m dlouhý tobogán se světelnými efekty.

Společnost celý článek
6.11.

Děti z Telecího se vrací ke kořenům

Vracíme se domů, vracíme se ke kořenům, takový je název společného projektu malotřídních škol z Telecího, Korouhve a Oldříše.

Společnost celý článek
22.12.

Dataprojektory: vánoční dárek pro hasiče

Hasiči potřebují audiovizuální techniku ke školení dobrovolných i profesionálních hasičů.

Společnost celý článek
20.2.

Městská policie u senátorky Horské. Co tu řešila? Krev!

Městská policie zamířila v pondělí vpodvečer do pardubické kanceláře místopředsedkyně Senátu Parlamentu České republiky Miluše Horské. A co tu řešila? Krev!

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting