Hašení fotovoltaických panelů je pro hasiče obtížné. Při cvičení odhaleno několik problémů

17.12.

 Hašení fotovoltaických panelů je pro hasiče obtížné. Při cvičení odhaleno několik problémů

V těchto dnech profesionální a dobrovolní hasiči z Hlinska „trénovali“ likvidaci požáru článků fotovoltaiky, která se nachází na střeše objektu Domova seniorů Drachtinka. Objekt má pět podlaží a je v něm ubytováno 87 klientů. Velká část klientů má ale omezenou schopnost pohybu. „Cílem tohoto cvičení bylo prověření dostupnosti výškové techniky při zásahu na střeše budovy a nácvik průzkumu v členitém objektu a samozřejmě seznámení se s celým objektem,“ uvedl k taktickému cvičení jednotek nprap. Bc. Luděk Bělský, velitel zásahu.

Hašení těchto panelů je pro hasiče velmi náročné. Fotovoltaika je neustále pod napětím. Elektrické napětí na fotovoltaickém panelu může dosahovat 20 až 40 V, panely se sériově propojují do sekcí. Výsledné napětí stejnosměrného proudu odcházejícího z propojených panelů může být až 1000 V.

Jednotky zasahovaly nejen z výškové techniky, ale i v půdním prostoru. „Cvičení odhalilo problém s hašením fotovoltaických panelů na střeše tohoto objektu,“ upřesnil v závěru cvičení jeho velitel Luděk Bělský a dodal, že: „dostupnou výškovou technikou není možné pokrýt ani polovinu této fotovoltaiky a navíc stavební řešení půdy neumožňuje pohyb hasičů.“ Problémy, které byly odhaleny při cvičení, nyní řeší hasičští odborníci z prevence, ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS Pardubického kraje.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.11.

Hejtman Martínek předával dotační dekrety

Investovat do svého zámku se chystají také v Cholticích.

Společnost celý článek
30.7.

Druhý odsouzený řidič ve Francii získal práci přes Bazoš

Druhý řidič odsouzený ve Francii za údajné pašování migrantů pochází z Karlovarska a jmenuje se Luděk Vaculík. Podle svých slov reagoval s dalšími šesti českými občany na inzerát na webu bazos.cz, kde nabízeli letní brigádu řidičům s oprávněním nad 7,5 tuny. Mělo se jednat o převoz nábytku z Belgie do Londýna. Peníze měl řidič dostat po dokončení jízdy.

Společnost celý článek
9.5.

Zápisy do školek startují už za pár dní

Elektronickou žádost je možné vyplnit na kontaktních místech, buď přímo v budově Magistrátu města Pardubic na odboru školství, kultury a sportu, nebo v každé mateřské škole,“ informuje o možnostech zápisů do pardubických školek náměstek primátora Jakub Rychtecký, do jehož gesce oblast školství spadá.

Společnost celý článek
3.3.

Lidovci navrhnou program pro pomoc obětem lichvy

Krajský výbor doporučil svým krajským zastupitelům, aby iniciovali krajský program právní podpory obětem lichvy.

Společnost celý článek
13.5.

Univerzita Pardubice je součástí Multikulturního týdne

Univerzita Pardubice se připojuje k 10. ročníku festivalu Multikulturní týden, který dnes začal v Pardubicích. Vysokoškoláci a pedagogové představí své terénní práce a projekty například na konferenci Sociocon nebo během přehlídky filmů Antropofest, který založili absolventi Univerzity Pardubice.

Společnost celý článek
4.9.

Pivovar Pernštejn v sobotu slaví

Chybět tu nebude ani IQ park centra Babylon Liberec, kde si nejen děti budou moci vyzkoušet řadu zajímavých hlavolamů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting