Hasičští chemici se již po čtrnácté zaměřili na nebezpečné látky

10.6.

Hasičští chemici se již po čtrnácté zaměřili na nebezpečné látky


Rok se s rokem sešel a více než stovka profesionálních hasičů z Pardubického a Královéhradeckého kraje se opět setkala v Seči u Chrudimi, kde se konalo další proškolení hasičů chemiků.


Již po čtrnácté bylo instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) uskutečněno ve dvou turnusech a účastnili se ho všichni technici chemické služby (CHS) ze všech územních odborů HZS Pardubického kraje, techniků CHS Hasičského záchranného sboru podniků Synthesia a Paramo Pardubice a technici CHS ze všech územních odborů HZS Královéhradeckého kraje. Instrukčně metodické zaměstnání se uskutečnilo za spolupráce generálního ředitelství HZS ČR, Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, vzdělávací zařízení Pardubice a Střední průmyslové školy chemické Pardubice a firem Dekonta, a.s., IS Star, s.r.o., Eurofire, s.r.o, MSA Safety Czech, s.r.o., Happy End, Meva, a.s., a GES CZ.

V letošním roce se chemici zaměřili hned na několik úkolů. „Procvičovali jsme práci s multidetektory, novými technickými prostředky chemické služby a dekontaminaci,“ upřesňuje kpt. Ing. Libor Bohdanecký, metodik - koordinátor chemické služby HZS Královéhradeckého kraje.

„Byli jsme seznámeni s projevy výbušnin při požárech a nálezech předmětů, které patří do gesce pyrotechniků Policie ČR. Chemici měli za úkol také identifikovat odebrané vzorky pomocí Ramanova a FTIR spektrometru a následně určit postup dalšího zásahu. Výcviku se zúčastnili také chemici a biologové výjezdových laboratoří Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, kteří mimo jiné prezentovali zařízení SIGIS 2 pro dálkovou analýzu nebezpečných látek a mobilní biologickou laboratoř HZS ČR,“ uvedl kpt. Ing. Vít Preussler, vedoucí chemické služby HZS Pardubického kraje.
Prakticky si opět chemici vyzkoušeli, jaké nebezpečné reakce, které mohou vyvolat chemické látky mezi sebou (samozápalné látky, možnosti výbuchu apod.) nebo reakce dalších látek, které hasiči používají. Různé druhy reakcí látek hasičům předváděly osoby s chemickou praxí, kolegové-chemici ze Střední průmyslové školy chemické. Předvedeny byly ukázky vodivosti vody – např. při znečištění vody.

Nechyběla ani teorie, protože bez znalostí se hasiči opravdu neobejdou. Seznámili se s návrhem nové legislativy v oblasti chemické služby u HZS ČR a novými postupy při zásazích.  Vypočítávali dávkové příkony radioaktivity v různých místech a následně vytyčovali nebezpečné zóny. Počítali koncentrace k přípravě roztoků na dekontaminaci a řešili i přepočty koncentrací.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

10.7.

Stezkou čistší líp to sviští

Výstavbou cyklostezek ovšem regionu práce nekončí

Společnost celý článek
24.2.

Silničáři lákali studenty do práce v oboru

Navíc věkový průměr našich zaměstnanců je vyšší, takže je jen otázkou času, kdy budeme muset uvolněná místa obsazovat mladými lidmi,“ řekl ředitel SÚS Pk Miroslav Němec. Podobně hovořil také náměstek hejtmana Jaromír Dušek, který navíc připomněl i další výhodu práce v silničním hospodářství: „Není tajemstvím, že v Pardubickém kraji na tom nejsme s výší mezd kdovíjak dobře. Přesto si dovolím tvrdit, že právě v oboru silničního hospodářství patří mzdy k té vyšší hranici.“

Společnost celý článek
8.3.

Festival LEGO rozprostře svůj barevný svět pro děti v OC Futurum Hradec Králové

Návštěvníci se mohou mimo jiné těšit na hrdiny legendární filmové série Star Wars, LEGO Friends Emmu a Olivii, sochy s tematikou draků, ninjů a mnohé další.

Společnost celý článek
31.12.

Železář

Na policisty se obrátil majitel jedné místní firmy, který zjistil, že mu někdo v minulých dnech sebral železo.

Společnost celý článek
3.2.

Hejtman jednal v Třebové o dopravních investicích

Stávající silnice není stavěna na takový objem těžké nákladní dopravy, kterou produkuje významný regionální zaměstnavatel společnost Metrans. Proto se konstrukce vozovky musí zesílit, v projektu počítáme také s rozšířením vozovky až k vjezdu do kontejnerového překladiště.

Společnost celý článek
13.7.

Tajemným světem uměleckého skláře

Beseda s jedním z předních českých umělců-sklářů se bude v rámci autorských výstav moderní ateliérové sklářské tvorby.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting