Hasičští chemici se již po čtrnácté zaměřili na nebezpečné látky

10.6.

Hasičští chemici se již po čtrnácté zaměřili na nebezpečné látky


Rok se s rokem sešel a více než stovka profesionálních hasičů z Pardubického a Královéhradeckého kraje se opět setkala v Seči u Chrudimi, kde se konalo další proškolení hasičů chemiků.


Již po čtrnácté bylo instrukčně metodické zaměstnání (IMZ) uskutečněno ve dvou turnusech a účastnili se ho všichni technici chemické služby (CHS) ze všech územních odborů HZS Pardubického kraje, techniků CHS Hasičského záchranného sboru podniků Synthesia a Paramo Pardubice a technici CHS ze všech územních odborů HZS Královéhradeckého kraje. Instrukčně metodické zaměstnání se uskutečnilo za spolupráce generálního ředitelství HZS ČR, Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy, vzdělávací zařízení Pardubice a Střední průmyslové školy chemické Pardubice a firem Dekonta, a.s., IS Star, s.r.o., Eurofire, s.r.o, MSA Safety Czech, s.r.o., Happy End, Meva, a.s., a GES CZ.

V letošním roce se chemici zaměřili hned na několik úkolů. „Procvičovali jsme práci s multidetektory, novými technickými prostředky chemické služby a dekontaminaci,“ upřesňuje kpt. Ing. Libor Bohdanecký, metodik - koordinátor chemické služby HZS Královéhradeckého kraje.

„Byli jsme seznámeni s projevy výbušnin při požárech a nálezech předmětů, které patří do gesce pyrotechniků Policie ČR. Chemici měli za úkol také identifikovat odebrané vzorky pomocí Ramanova a FTIR spektrometru a následně určit postup dalšího zásahu. Výcviku se zúčastnili také chemici a biologové výjezdových laboratoří Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, kteří mimo jiné prezentovali zařízení SIGIS 2 pro dálkovou analýzu nebezpečných látek a mobilní biologickou laboratoř HZS ČR,“ uvedl kpt. Ing. Vít Preussler, vedoucí chemické služby HZS Pardubického kraje.
Prakticky si opět chemici vyzkoušeli, jaké nebezpečné reakce, které mohou vyvolat chemické látky mezi sebou (samozápalné látky, možnosti výbuchu apod.) nebo reakce dalších látek, které hasiči používají. Různé druhy reakcí látek hasičům předváděly osoby s chemickou praxí, kolegové-chemici ze Střední průmyslové školy chemické. Předvedeny byly ukázky vodivosti vody – např. při znečištění vody.

Nechyběla ani teorie, protože bez znalostí se hasiči opravdu neobejdou. Seznámili se s návrhem nové legislativy v oblasti chemické služby u HZS ČR a novými postupy při zásazích.  Vypočítávali dávkové příkony radioaktivity v různých místech a následně vytyčovali nebezpečné zóny. Počítali koncentrace k přípravě roztoků na dekontaminaci a řešili i přepočty koncentrací.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.1.

Architekti diskutují s občany

Konkrétně jsme diskutovali o jednoznačně negativním hodnocení veřejného prostoru svázaného s AFI Palace, které ovšem nekoresponduje s obrovskou návštěvností tohoto místa.

Společnost celý článek
10.2.

Řidiči budou povinně vozit vestu a formulář

Co se týče hašení vozu, je podle ministra důležité rychle utéci.

Společnost celý článek
15.8.

Referendum stálo více než milon korun

Vzhledem k nízkému počtu lidí, kteří přišli hlasovat (20,9 procenta oprávněných voličů), nejsou výsledky referenda platné ani závazné.

Společnost celý článek
5.8.

Studenty v řadě škol nahradili řemeslníci

Ani o prázdninách nejsou dveře řady škol uzavřené. Naopak zde probíhá čilý, tentokrát stavební ruch, jinde se zase maluje.

Společnost celý článek
18.9.

Vysokomýtské náměstí opět po roce ožívá mladými stavaři

Na soutěž zveme žáky základních škol, kteří si mohou vyzkoušet některé řemeslné dovednosti, jako jsou omítání zdi, práce se dřevem, pájení a podobně.

Společnost celý článek
31.7.

Poděkování od ředitele Orlickoústecké nemocnice

Zpráva, že se Poradní sbor hned druhý den sešel a rozhodnul, je výborná a svědčí o skvělé akčnosti Pardubického kraje.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting