Hejtman Martínek pokřtil Slavné vily Pardubického kraje

2.3.

Hejtman Martínek pokřtil Slavné vily Pardubického kraje

Hejtman Martínek pokřtil Slavné vily Pardubického kraje

Krásná a unikátní rodinná sídla nevznikala v minulém století jen v Praze nebo v Brně. Také města a obce Pardubického kraje ukrývají řadu architektonických skvostů, jejichž hodnotu si často neuvědomují ani lidé žijící v jejich bezprostřední blízkosti. To chtějí napravit autoři výpravné publikace Slavné vily Pardubického kraje. Na území celého regionu vybrali na padesát vil, pořídili jejich fotografie, přidali dokumentace, plány i vyprávění o osudech jejich obyvatel a tvůrců, a z toho všeho vytvořili knihu, která by neměla chybět v knihovně žádného milovníka architektury ani regionálního patriota. Kniha byla veřejnosti poprvé slavnostně představena veřejnosti ve čtvrtek 26. února u příležitosti vernisáže stejnojmenné výstavy v prostorách Východočeského muzea v Pardubicích. Jedním z kmotrů nové publikace byl i hejtman Pardubického kraje Radko Martínek, který projekt podporoval už během jeho vzniku a od autorů za to dostal velmi vzácný dárek - dřevoryt s portrétem architekta Jana Kotěry. „Památky mě provázejí po celý život, je to má láska,“ řekl hostům vernisáže hejtman, původní profesí historik a středoškolský učitel. „Zejména v první polovině 20. století vznikala mimořádná architektura a také Pardubický kraj má spoustu památek, které dosud nebyly objeveny. Při listování touto knihou se nemohu ubránit pocitu hrdosti a sounáležitosti s regionem, ve kterém jsem se narodil a ve kterém žiji,“ nešetřil velkými slovy při hodnocení nové publikace Radko Martínek. Kniha Slavné vily Pardubického kraje je dvanáctou knihou v edici, která mapuje rodinná sídla v jednotlivých regionech České republiky. Přibližuje díla neorealistů Germana Wanderleye a Jana Vejrycha, secesních pražských architektů Aloise Dryáka a Osvalda Polívky i vůdce české moderní architektury Jana Kotěry a v jeho stopách jdoucích Josefa Gočára, Otakara Novotného a také řady místních kultivovaných projektantů. Autoři knihy nalezli padesátku slavných vil v téměř třiceti městech a obcích Pardubického kraje, fotograficky je ve většině případů zachytil známý pardubický autor Štěpán Bartoš. Příznivci moderní architektury si mohou koupit svůj vlastní výtisk Slavných vil Pardubického kraje, nebo navštívit již zmíněnou výstavu na pardubickém zámku. Ta bude návštěvníkům k dispozici až do 10. května 2009.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.12.

Fakulta ekonomicko-správní UP má novou děkanku

V čele Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice stane od 1. ledna 2008 první žena v šestnáctileté historii fakulty.

Společnost celý článek
23.1.

Policie České republiky – KŘP Pardubického kraje

Prohlídka policejního vozidla, uniforem a preventivní rady pro nejmenší.

Společnost celý článek
15.2.

Vlajka pro Tibet

Pardubický kraj se v sobotu 10. března 2007 opět připojí k akci „Vlajka pro Tibet“ a vyvěsí vlajku tohoto regionu.

Společnost celý článek
24.11.

Pardubický zámek vítá návštěvníky přívětivěji

„Zámek Pardubice se svým historickým, uměleckým a řemeslným bohatstvím, které se zde skrývá, je klenotem, který dnes již hezky svítí, ale mohl by zářit mnohem více. V příštích letech proto bude pokračovat jeho obnova, a to zejména ve vnitřních prostorách. Kromě toho ale také musí lidé nejen v Pardubicích a nejbližším okolí o tomto atraktivním místě vědět, musí se k němu dobře dostat a musí jim umět nabídnout dobře strávený čas v příjemném a návštěvnicky přívětivém prostředí,“ řekl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek, který je nyní zodpovědný za oblast kultury.

Společnost celý článek
4.3.

Mezinárodní den žen válcuje Valentýna

Roku 1975 Mezinárodní den žen oficiálně uznala Organizace spojených národů, poté ho přijaly další národní vlády.

Společnost celý článek
9.9.

První den strávil pan prezident na Pardubicku

Po prohlídce nové budovy chemicko-technologické fakulty zamířil pan prezident do výrobní společnosti Era Corporation.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting