Hejtman pozdravil lid keltský

3.8.

Hejtman pozdravil lid keltský

V sobotu odpoledne zamířil hejtman Radko Martínek do Nasavrk, kde se konal již po čtvrté festival keltské kultury Lughnasad. Netušil však, že odpoledne stráví v tradičním keltském oděvu. Jako historik se nápadu organizátorů, aby strávil odpoledne jako keltský náčelník, nebránil. Společně s náčelníkem Boii Lukášem Blažkem navštívil vesnici keltských řemesel, kde se zúčastnil uzavření míru s Římany a Germány. Před tím však pozdravil na náměstí lid keltský slavící velké vítězství nad Římany.      Náčelník a hejtman v jedné podobě se rychle vžil do své nové role. Jakmile nejvyšší keltští kněží zapálením ohně učinili první krok k tomu, aby byl uzavřen mír s Římany, poděkoval bojovníkům kmene Boii za velké vítězství a popřál jim, aby hodovali a pili s mírou. Pověřil vítězný kmen Keltů, aby do tří let postavili opevněné hradiště. „Přijímáš?“ zeptal se krále kmene Boii, který s radostí  odpověděl: „Ano.“      Zda se podaří keltský archeopark na Chrudimsku postavit, závisí na evropské dotaci, o kterou občanské sdružení Boii, pořadatel slavností, žádá. Prostor, kde má vyrůst oppidum, se tak stane jedinečným místem ve střední Evropě pro poznání keltské kultury. Archeopark navzuje na historické tradice a je přímo napojen na lokalitu keltského oppidia v Hradišti v Nasavrkách. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.11.

Řidiči, pozor u Opatovic nad Labem

Tato komunikace bude uzavřena od středeční 9. hodiny ranní do páteční 13. hodiny.

Společnost celý článek
19.2.

První československý dolnoplošník se představí na Aviatické pouti

Proto se do bohaté československé letecké historie poohlédne i program dvacátého osmého ročníku Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti 2. a 3. června 2018.

Společnost celý článek
27.4.

Předškolka letos pomohla pěti desítkám malých dětí se připravit na vstup do školy

Už několik let fungují terénní pracovníci Šance pro Tebe jako pomocníci a průvodci pro prvňáčky a malé děti předškolního věku, které žijí a pohybují se v tak zvaných vyloučených lokalitách. Projekt „Předškolky“ v Chrudimi, Hrochově Týnci, Chrasti a Prachovicích od roku 2014 už zdomácněl. Od loňského dubna nese své výsledky i v obci Čankovice.

Společnost celý článek
8.1.

Účinný instrument proti domácímu násilí

Od 1. ledna 2007 vstoupil v účinnost zákon číslo 135/2006 Sb. na ochranu před domácím násilím.

Společnost celý článek
2.1.

Jehlička jen trošku píchne, malovaly děti. Nejlepší byly oceněny v Tipsport aréně

. Nebylo lehké vybrat toho nejlepšího, neboť v každé kategorii jsme měli více horkých kandidátů. Díky dobré organizaci bylo v soutěži mnoho skvělých prací. Kdybych nosil klobouk, velmi rád jej smeknu před všemi, kteří se na soutěži Děti malují dětem podíleli,“ dodal Korunka.

Společnost celý článek
8.10.

Pardubice se stanou zastávkou protidrogového vlaku

Na pardubickém vlakovém nádraží tento týden opět „zakotví“ Revolution Train, speciální multifunkční vlaková souprava, jejímž cílem je prevence proti drogám. V rámci dvoudenní akce konané 9. a 10. října do něj mohou nastoupit děti i široká veřejnost, pro které je pod vedením lektorů připraven zážitkový program přibližující rizika návykových látek včetně jejich dopadů na život.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting