Hejtman pozdravil lid keltský

3.8.

Hejtman pozdravil lid keltský

V sobotu odpoledne zamířil hejtman Radko Martínek do Nasavrk, kde se konal již po čtvrté festival keltské kultury Lughnasad. Netušil však, že odpoledne stráví v tradičním keltském oděvu. Jako historik se nápadu organizátorů, aby strávil odpoledne jako keltský náčelník, nebránil. Společně s náčelníkem Boii Lukášem Blažkem navštívil vesnici keltských řemesel, kde se zúčastnil uzavření míru s Římany a Germány. Před tím však pozdravil na náměstí lid keltský slavící velké vítězství nad Římany.      Náčelník a hejtman v jedné podobě se rychle vžil do své nové role. Jakmile nejvyšší keltští kněží zapálením ohně učinili první krok k tomu, aby byl uzavřen mír s Římany, poděkoval bojovníkům kmene Boii za velké vítězství a popřál jim, aby hodovali a pili s mírou. Pověřil vítězný kmen Keltů, aby do tří let postavili opevněné hradiště. „Přijímáš?“ zeptal se krále kmene Boii, který s radostí  odpověděl: „Ano.“      Zda se podaří keltský archeopark na Chrudimsku postavit, závisí na evropské dotaci, o kterou občanské sdružení Boii, pořadatel slavností, žádá. Prostor, kde má vyrůst oppidum, se tak stane jedinečným místem ve střední Evropě pro poznání keltské kultury. Archeopark navzuje na historické tradice a je přímo napojen na lokalitu keltského oppidia v Hradišti v Nasavrkách. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.1.

Nejlepší mladí chemici změří své síly v Pardubicích

V tuto chvíli již pořadatelé znají 38 postupujících do druhého kola.

Společnost celý článek
16.7.

Kanál? Šetříme přírodu i peníze

„Možnost, aby ze zákona měl kdokoliv možnost brzdit dlouhodobě jakýkoliv projekt, je špatná."

Společnost celý článek
10.1.

Univerzita Pardubice zve zájemce o studium na dny otevřených dveří

Fakulty Univerzity Pardubice nabízejí uchazečům širokou škálu studijních oborů řady disciplín v bakalářském, magisterském a doktorském stupni studia – celkem v 64 studijních programech se 122 obory. Vloni přišlo na univerzitu přes 11,5 tisíce (11 622) přihlášek.

Společnost celý článek
19.9.

Archa představí pravý břeh Labe

Projekt zaměřený na pravý břeh Labe má už jedno setkání s veřejností za sebou. Zúčastnila se jej zhruba stovka obyvatel s různými názory.

Společnost celý článek
30.5.

Projekt Míček a doprava pomůže klientům ústavu

Patronem projektu nazvaného Míček a doprava se stal náměstek hejtmana Roman Línek.

Společnost celý článek
23.8.

Řád svatého Huberta se vrací na Hospital Kuks

Řád sv. Huberta byl založen Františkem Antonínem hrabětem Šporkem, prvním velmistrem Řádu, osvícencem a realizátorem mnoha přelomových myšlenek, mezi které patří jak Hospitál Kuks, tak i krajina kolem něho.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting