Horní Ředice jsou rekordmanem Perníkové popelnice

23.5.

Horní Ředice jsou rekordmanem Perníkové popelnice

 Loňský, v pořadí již 7. ročník Perníkové popelnice byl oficiálně uzavřen. Vítězové soutěže obcí ve sběru tříděného odpadu si převzali ceny a už přemýšlejí, zda je v příštím roce obhájí. Třeba jako Horní Ředice. Právě ty staly rekordmanem uplynulého ročníku 2013, když si ze slavnostního vyhlášení odvezly hned čtyři ocenění.


     Jméno obce Horní Ředice byste v tabulce oceněných roku 2012 hledali marně. Stačil pouhý jeden rok a z menší obce na Pardubicku se stal přeborník ve sběru tříděného odpadu. Představitelé obce si z Pardubic odvezli titul absolutního vítěze a první místo v kategorii obcí do 2000 obyvatel. Ocenění obec získala i za sběr elektroodpadu a ještě k tomu Speciální cenu společnosti ELEKTROWIN za nejvyšší výtěžnost tzv. wintejnerů. Na otázku, co obec motivuje k třídění odpadů, odpovídá starosta obce Horní Ředice Jiří Kosel takto: „Je to jednoduché. Čím víc třídíme, tím méně máme komunálního odpadu a šetříme tím finanční prostředky za jeho likvidaci. Proto i výhru chceme vrátit do systému sběru odpadů. Chceme pořídit nové kontejnery a investovat do zkrášlení okolí sběrných míst, protože tam ještě něco přeci jen dlužíme.“


     V soutěži Perníková popelnice 2013 byla udělována ocenění autorizované obalové společnosti EKO-KOM a.s. a Pardubického kraje v kategoriích obcí do 300 obyvatel, do 2000 obyvatel a nad 2000 obyvatel. Vítězem v kategorii do 300 obyvatel se stejně jako v předchozím ročníku stala obec Neratov, v největší kategorii nad 2000 obyvatel obhájily vítězství Sezemice. Všichni si kromě diplomů odvážejí zajímavé finanční odměny. Vyhlášen byl také absolutní vítěz a Skokan roku, kterým se stala obec Bukovka s pouhými 400 obyvateli.


     V soutěži Perníková popelnice, do které jsou zapojeny obce z celého Pardubického kraje, se hodnotí efektivita sběru a celková výtěžnost jednotlivých komodit v přepočtu na jednoho obyvatele obce. „Hodnotíme celkovou výtěžnost papíru, plastů, bílého i barevného skla a nápojových kartonů. Dalšími kritérii je hodnocení výtěžnosti nebezpečných odpadů, bioodpadů i zpětného odběru elektroodpadů,“ vysvětluje regionální manažer EKO-KOM a.s. Milan Křehlík. „Těší nás, že jsou do soutěže zapojeny skutečně všechny obce v kraji a že ke sběru tříděného odpadu přistupují zodpovědně. Snažíme se jim v tom pomáhat nejen finančně, ale také třeba bezplatnými výpůjčkami kontejnerů na tříděný odpad,“ dodává Křehlík.


     V rámci Perníkové popelnice jsou udělována také zvláštní ocenění. Cenu kolektivního systému ASEKOL získává obec, která dosáhne nejvyšší výtěžnosti zpětného odběru elektroodpadu, jako jsou informační technologie, telekomunikační zařízení, solární panely, hračky, lékařské přístroje a spotřebitelská zařízení včetně televizorů a počítačových monitorů, v přepočtu na jednoho obyvatele. Tady byly ve svých kategoriích nejúspěšnější obce a města Borek, Jablonné nad Orlicí a Žamberk. Speciální odměnu za nejvyšší výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení, mimo televizory a monitory, získala po roce opět obec Borek.


     Zvláštním oceněním v rámci soutěže je také Cena kolektivního systému ELEKTROWIN. V této soutěži je hodnocena nejvyšší dosažená výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení, resp. malých a velkých elektrospotřebičů a elektrických nástrojů. Dalším kritériem byla nejvyšší dosažená průměrná naplněnost tzv. WINTEJNERŮ. Uspěly tu již několikrát zmiňované Horní Ředice a také Proseč.
 
„Nezbývá než vítězům pogratulovat a popřát jim, aby jim nadšení do sběru tříděného odpadu vydrželo. A ostatní obce a města vyzývám, aby zmobilizovaly své síly a pro finanční odměnu si přijely už za rok,“ říká s úsměvem radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí Václav Kroutil. Pardubický kraj je společně se společností EKO-KOM a.s. vyhlašovatelem soutěže, která je realizována v rámci naplnění krajského plánu odpadového hospodářství. Cílem je motivovat obce ke zvýšení účinnosti odděleného sběru využitelných a nebezpečných složek komunálního odpadu.
 
Už nyní probíhá další ročník soutěže Perníková popelnice, tentokrát s letopočtem 2014. Obce soutěží již od 1. ledna 2014 a soutěžit ve sběru tříděného odpadu budou až do konce kalendářního roku. Vyhodnocení a ocenění těch nejlepších se uskuteční na jaře příštího roku.
Další informace o soutěži najdete na www.ekontejnery.cz.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.10.

Držitelkou ocenění Žena regionu za Pardubický kraj se stala podporovatelka rodin v krizi i zdravého rodinného života

Slavnostní předání ceny Žena regionu se uskutečnilo 17. října na Krajském úřadu Pardubického kraje. Ocenění Daně Hubálkové předali za přítomnosti zástupců soutěže a partnerů Miluše Horská, 1. místopředsedkyně Senátu PČR, první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a Marie Heřmánková, výkonná ředitelka neziskového projektu Žena regionu.

Společnost celý článek
1.6.

Z Vysokého Mýta do Chocně po nové silnici

Projekt totiž počítal také s rozšířením komunikace i se směrovou úpravou zatáčky.

Společnost celý článek
18.2.

Galavečer Den D: nominujte i vy dobrovolníky

Všichni nominovaní dobrovolníci budou poté pozváni na slavnostní galavečer a až na místě se dozví, kdo získal ocenění.

Společnost celý článek
10.11.

Pardubice hostily 16 primátorů

Na příští rok jsou vyhlídky horší, nedostatek prostředků začne omezovat samosprávnou činnost.

Společnost celý článek
8.2.

Od klecových lůžek k mezinárodní spolupráci

Cílem naší spolupráce není převzít jeden, například britský model, a pouze ho přenést do České republiky.

Společnost celý článek
31.5.

Dopravní obslužnost a rozpočtové určení daní, témata hejtmanovy

Starosta obce Třebovice Libor Gremlica s potěšením konstatoval, že vlaky budou konečně v jejich stanici zastavovat.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting