Hradec Králové bude mít svůj svátek vína

30.6.

Hradec Králové bude mít svůj svátek vína

Hradec Králové,  29. června 2015 

V Jiráskových sadech v Hradci Králové se v pátek 4. září 2015 od 11 do 20 hodin  uskuteční první ročník  Svátku vína na soutoku.  Široké veřejnosti se představí několik set vzorků vín nejen z Čech a Moravy, ale i ze zahraničí. „Hradci Králové velká vinařská akce chybí a jsme přesvědčeni, že si ji zaslouží. Chceme  navázat na jednu z nejprestižnějších mezinárodních soutěží vín v ČR Hradecký pohár vína, která se pravidelně v Hradci Králové koná, ale pro veřejnost je nedostupná,“ vysvětluje hlavní organizátor Miloš Vognar.

Soutěž Vinum Gradecense - Hradecký pohár vína se koná den před plánovaným Svátkem vína na soutoku ve čtvrtek 3. září 2015. Právě z této prestižní soutěže vín bude rovněž možné ochutnat soutěžní vzorky na soutoku Labe a Orlice v Jiráskových sadech. Zde budou také předány ceny šampionům.  „Vítězná vína bude možné nejen ochutnat, ale také odnést domů. Pro milovníky vína je to skutečně mimořádná příležitost,“ říká Petr Hůrka, ředitel soutěže Hradecký pohár vína.

V kouzelném prostředí vzácných dřevin a  kvetoucích rostlin v Jiráskových sadech se u svých stánků představí vína 27 vinařství. Nalévat se budou například vína slámová, ledová nebo likérová. Odrůdy růžových vín se budou ochutnávat v růžovém sadu přímo u vody. „Stejně jako růže mají i růžová vína celou škálu barevných odstínů, od barvy cibulové slupky, až po syté lososové odstíny. Proto jsme pro ochutnávku růžových vín vybrali růžový sad,“ vysvětluje Petr Hůrka.  K vínu neodmyslitelně patří delikatesy, které jeho chuť příjemně podtrhnou.  Ochutnávat se budou speciality z husích jater, kvalitní sýry, pršuty, sušené ovoce, olivy a další lahůdky. Přední odborníci v několika stáncích představí stále více populární živou stravu tzv. raw food. Chybět nebudou ani řemeslné stánky se zaměřením na víno.

Jiráskovými sady bude během celého dne znít jazz, blues, jazzfolk, kytara nebo flétna. O zábavu nepřijdou ani děti. Na nově postaveném hřišti pro ně budou připraveny soutěže.

Soutok Labe a Orlice v Jiráskových sadech má pro organizátory ještě další myšlenku. Řeka Labe propojuje významná vinařství, jakými jsou Žernoseky, Litoměřice, Mělník a Roudnice. „Vína z těchto vinic budou připravena pro návštěvníky spolu se zasvěceným výkladem vinařů.“ říká Stanislav Rudolfský, prezident soutěže Hradecký pohár vína. Spolu s nimi přijedou Svátek vína na soutoku podpořit i zastupitelé těchto vinných měst a přivezou s sebou i dar pro město Hradec Králové – sazenice vinné révy. „Pořadatelé akce, která se v Hradci Králové koná vůbec poprvé, si pro tuto nevšední událost vybrali jedno z nejsymboličtějších míst. Území, kde se dvě řeky spojují v jednu, je zároveň prostorem, v němž lidé v centru města obklopeni přírodou rádi relaxují. Věřím, že ve světle této symboliky se v září vydaří i Svátek vína na soutoku“, popřál primátor města Hradce Králové Zdeněk Fink.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.9.

Knihovníci z celé ČR se sjeli do Pardubic

Knihovny jsou v malých obcích často jediným místem pro vzdělávání, ale také místem pro setkávání.

Společnost celý článek
25.2.

Výzva Národního muzea

Posléze budou uloženy v muzejních depozitářích a budou přístupné pro badatele i pro využití na dalších výstavách.

Společnost celý článek
13.7.

Ve městě jsou nově další čtyři kontejnery na textil pro Charitu

Vedení Charity velmi těší, že lidé použité a dále využitelné šatstvo nevyhazují do komunálního odpadu, ale věnují ho potřebným, resp. pro účely sociálního šatníku. „Chtěla bych všem, kteří nám do červených kontejnerů přispívají vyřazeným textilem, velmi poděkovat.

Společnost celý článek
16.7.

Prázdniny na školách jsou časem oprav

Rada Pardubického kraje na svém prvním červencovém zasedání schválila návrh na poskytnutí finančních prostředků do školských zařízení na nutné opravy. Příspěvek získal i Dětský domov Polička na zpracování projektové dokumentace na realizaci novostavby.

Společnost celý článek
4.1.

Zlato od hejtmanství a dvakrát 2008 korun českých

Ve čtvrtek 3. ledna 2008 navštívili představitelé kraje první holčičku i prvního chlapce nového roku.

Společnost celý článek
29.6.

Projekt Labe – Loučná jde do finiše

Ve středu 27. června 2007 odstartovala rekonstrukce a dostavba kanalizační soustavy na Pardubicku.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting