Hrou v petanque chtěli podpořit duševní zdraví

15.9.

Hrou v petanque chtěli podpořit duševní zdraví

Turnaj v pétanque na podporu duševního zdraví se uskutečnil tento týden v malebných Tyršových sadech v Pardubicích. I když počasí nevybízelo k venkovním aktivitám, hráče pétanque to neodradilo. V průběhu odpoledne se na zelené louce odehrály líté boje za hlasité podpory dalších hráčů a příznivců. Vítězem turnaje byl každý z účastníků, ale hlavní cenu si odnesl tým pracovníků a klientů Domova na hradě Rychmburk. Pořadatelé touto akcí upozornili na blížící se Týdny pro duševní zdraví.

Nápad uspořádat Turnaj v pétanque vzešel od členů komise Rady Pardubického kraje pro koordinaci služeb v oblasti duševního zdraví. Cílem akce bylo společné setkání pracovníků organizací, které poskytují služby lidem s dušením onemocněním, jejich klientů a fanoušků. Z nápadu se stala akce s neopakovatelnou atmosférou, na které se podíleli i další partneři. Svoji účast přislíbili studenti nedaleké Konzervatoře, vystoupením hudební skupiny Banda di Fieste. Nakonec z koncertu sešlo díky nepříznivému počasí. „Vydatné dešťové přeháňky nedělají hudebním nástrojům dobře. Sami hudebníci vymýšleli varianty, jak koncert uskutečnit, chtěli pro nás zahrát. Ale nebylo to možné,“ popisuje Hovorková, PR manažerka Péče o duševní zdraví.

I když déšť sílil, hráče pétanque to nikterak nerušilo v soustředění. Ti, kteří svoji hru dohráli, vydatně fandili nebo se věnovali rozhovorům a seznamování s novými lidmi. Klienti chráněného bydlení Domova na hradě Rychmburk byli plní dojmů ze svých nových bytů. Vyprávěli, jak mají zařízené své garsonky a pochvalovali si změny v jejich životech. K podpoře duševního zdraví také patří dobré jídlo. Pro hráče byly připraveny čerstvě napečené pohankové sušenky, plné zdravé energie ze Zdravé výživy Špalda. Další občerstvení s láskou připravili jednotlivci z neziskových organizací. Nedá se říci, že by při tomto turnaji bylo poražených.

Všichni byli vítězi, neboť si odnášeli nezapomenutelné zážitky a nová přátelství. „Skvělé bylo, že se do turnaje přihlásil pan Libor. Prostě přijel a řekl, že by si chtěl zahrát. Mezi sebe ho přijal tým z Domova na hradě Rychmburk a určitě neprohloupili,“ vypráví Hovorková. Hráče přišel podpořit radní Pardubického kraje  Pavel Šotola, který ocenil atmosféru celé akce: „Pétanque je společenský sport a Francouzi vědí, proč se stal de facto jejich národním sportem. Jde tu o spolubytí a sdílení společných zážitků. To co nás všechny spojuje.“ Sám se vyslovil, že by byl rád, kdyby se tato akce stala tradiční.

První tři týmy (jmenovitě 1. místo tým Hrad z Domova na hradě Rychmburk, 2. místo tým Elíček z Domova U Kostelíčka a 3. místo tým Kost též z Domova U Kostelíčka) obdržely dárkové poukazy na nákup do obchodu Lokálka – české potraviny. Členové výherního týmu si hned na místě dohodli brzký výlet do Pardubic za nákupy do Lokálky. Každý z týmů obdržel vonné tyčky z prodejny knih a ezoterického zboží Kamala. Po čtyřech hodinách hry ve vydatném dešti se všichni loučili podáním ruky a přáním brzkého shledání.

Péče o duševní zdraví, z. s.

Nezisková organizace s více jak dvacetiletou tradicí v pomoci lidem s duševním onemocněním a jejich rodinám. Poskytuje sociální služby na Pardubicku, Královéhradecku, Chrudimsku, Jičínsku, Rychnovsku, Orlickoústecku a Náchodsku. Organizuje akreditované vzdělávací kurzy nejen pro pracovníky v pomáhajících profesích. Pořádá osvětové a kulturní akce na podporu společenského povědomí o životě lidí s duševním onemocněním. Pobočný spolek Výměník podporuje lidi se zdravotním handicapem v návratu na běžný trh práce a nabízí pracovní uplatnění v chráněné kavárně, dílnách a obchodu.

Více na http://www.pdz.cz/

https://www.facebook.com/Pece.o.dusevni.zdravihttps://www.facebook.com/Cafe.Robinson.Obchod.U.soba

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.4.

Celostátní zkouška jednotného systému varování a vyrozumění

Koncové prvky jsou spouštěny prostřednictvím Krajského operačního a informačního střediska Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. V rámci zkoušky je spuštěn tzv. "zkušební tón", který má nekolísavý tvar v délce trvání 140 vteřin. U prostředků, které to umožňují, je v rozmezí několika minut před spuštěním "zkušebního tónu" odvysílána verbální informace upozorňující na následnou zkoušku sirén.

Společnost celý článek
7.9.

Pardubice cvičí na stoletou vodu

Do celorepublikového protipovodňového cvičení Vltava - Labe 2007, které začalo ve středu, jsou zapojeny i Pardubice.

Společnost celý článek
18.7.

V Tiché Orlici už žijí pstruzi

Rybáři na této řece byli postiženi velkým úbytkem,za které mohla i "škodná" v podobě kormoránů a vydry říční.

Společnost celý článek
5.1.

Žesťová harmonie z pardubické ZUŠ Havlíčkova vyhrála Zlatý oříšek. Jsou za tím hodiny práce navíc, říká Roman Faltys

Roman Faltys: Je potřeba "jen" najít šikovné dítě, kterému se líbí trubka, a sám "hořet, abyste mohli děti zapalovat". Já mám svůj soubor jako jediného koníčka, takže místo třeba sbírání známek a hodin prohlížení si svých "Modrých Mauriciů" ve sbírce, mám ty své skvělé žáčky. Pak mi není zatěžko věnovat se jim několik hodin denně navíc, pochopitelně zadarmo, úpravě not a vybírání nejvhodnějších skladeb pro každého konkrétního žáka. A také nelitovat spousty hodin na soustředěních souboru o víkendech.

Společnost celý článek
30.9.

Evropa se musí připravovat na dopady klimatických změn

Podle zprávy patří k nejohroženějším regionům horské a pobřežní oblasti, obzvláště Středomoří a arktická část Evropy.

Společnost celý článek
18.9.

Vandrování ve 21. století

S naším vstupem do Evropské unie se také znovu otevřely možnosti pro práci v zahraničí a mnoho mladých lidí je využívá.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting