Hvězda betlémská aneb astronomické souvislosti Vánoc

13.12.

Hvězda betlémská aneb astronomické souvislosti Vánoc

Hvězda betlémská aneb astronomické souvislosti Vánoc

Poslední přednáška roku 2010 pořádaná Astronomickou společností Pardubice se ponese v duchu Vánoc. V pátek 17. prosince od 19 hodin bude Martin Slezák, člen pardubické astronomické společnosti, hovořit na téma „Hvězda betlémská aneb astronomické souvislosti Vánoc“. Byli poutníci skutečně směrování k Betlému při narození Spasitele jasnou hvězdou? Nebo kometou? A můžeme to vůbec ještě spolehlivě určit? Tyto i další otázky budou zodpovězeny v průběhu přednášky, která proběhne ve Velkém sále Domu dětí a mládeže DELTA Pardubice (Gorkého 2658). Martin Slezák svou přednášku anotuje slovy: „O Vánocích si připomínáme narození Ježíše Nazaretského. Podle evangelia jeho narození ohlašovala hvězda, pro niž se vžilo označení Betlémská. Může mít zjevení Betlémské hvězdy astronomické vysvětlení? Čím jsou Vánoce významné z astronomického pohledu?“ Na přednášce se tak mimo jiné dozvíte, jaké jsou nejčastěji uváděné astronomické úkazy spojené s Betlémskou hvězdou a narozením Ježíše Krista.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

19.6.

Pardubické děti nasbíraly přes 11 tun PET lahví

Ekonomický přínos pro nás ale není to nejpodstatnější. Důležitá je výchova dětí k šetrnosti vůči životnímu prostředí.

Společnost celý článek
11.9.

Pardubice zkoumají své dopravní chování

„Průzkum v domácnostech nelze nahradit nějakým sčítáním aut nebo anketou na ulici. Takové údaje nevypovídají o tom, jak se lidé skutečně přepravují. Průzkum dopravního chování je také hlavním podkladem pro dopravní model města,“

Společnost celý článek
6.6.

Nejlepší chléb se peče v Herinku a ve Žďáru nad Sázavou!

Ročně se v ČR dle údajů České statistického úřadu vyrobí 290 tisíc tun chleba, což je téměř milion chlebů denně. Spotřeba chleba dle České statistického úřadu (ČSÚ) činí 41,3 kg na osobu a rok. V posledních dekádách spotřeba chleba, stejně jako v okolních státech, klesala a naopak rostla spotřeba pečiva.

Společnost celý článek
8.2.

Veřejná správa se nesmí zabývat sama sebou. Nezatěžujme zastupitele další nadbytečnou legislativou, říká hejtman Netolický

Hlavními tématy konference byla trestněprávní, soukromoprávní, politická a občanská odpovědnost komunálních politiků či aktuální legislativní návrhy z oblasti lobbingu, ochrany oznamovatele či pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Společnost celý článek
11.5.

Policejní dron dohlédne na neukázněné řidiče

„Dron bude primárně využíván na monitorování provozu na silnicích, při pátracích akcích v terénu nebo na dokumentování místa nehod či živelních katastrof. Jedná se o moderní techniku, kterou si stejně jako v minulých letech vybrali sami policisté, kteří přesně vědí, co pomůže při usnadnění jejich práce,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Chceme pomoci nejen policii, ale také ostatním složkám IZS s pořízením techniky, která usnadní jejich práci, ale přitom není běžnou součástí jejich technického vybavení,“ dodal hejtman Netolický.

Společnost celý článek
4.6.

V Pardubicích proběhne důležitá konference

Vedle právníků z kanceláře ombudsmana budou o řešení případných problémů hovořit také terénní pracovníci.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting