I veřejné zakázky mohou být sociálně odpovědné

7.11.

I veřejné zakázky mohou být sociálně odpovědné

Pardubice - Pardubický kraj ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR uspořádal setkání sociálních podniků a zástupců obecních úřadů ke společensky odpovědnému o zadávání veřejných zakázek. Veřejná správa se může stát příkladem sociálně odpovědného chování. Přítomní se seznámili s řadou příkladů dobré praxe.
„Je to jedna z forem, jak pomoci sociálním podnikům a propojit je se zadavateli zakázek z veřejného sektoru. Často se setkáváme s tím, že by obce měly zájem využít sociální podniky, ale bojí se, aby nechybovaly při objednávání nebo zadávání zakázek. Na druhé straně jsme chtěli ukázat sociálním podnikům, jak své služby nabízet a zapojit se do vypsaných veřejných zakázek. Nemusí se vždy jednat o velké finanční objemy, ale často obce potřebují drobné služby, jako je například úprava zeleně, úklid, drobné opravy, drobné dárky a prezentační materiály, zajištění akcí a občerstvení a podobně. Nejvíc všem asi pomohly příklady, které dnes kolegové uvedli ze své praxe,“ řekl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.
Dobrá praxe v oblasti odpovědného zadávání veřejných zakázek, při kterém se využívají nabídky produktů a služeb sociálních podniků, je i na Krajském úřadu Pardubického kraje, který například objednává do svého občerstvení čerstvé svačinky z České abilympijské asociace. Drobné občerstvení na akce menšího rozsahu zajišťuje sociální firma Café Robinson, která zaměstnává osoby s dušením onemocněním, a dodavatelem občerstvení na akce většího rozsahu je jídelna Pohanka, která také obstarala občerstvení přímo na konaný seminář ke společensky odpovědnému zadávání zakázek.
Mimo oblast občerstvení využívá Krajský úřad také produktů např. od šicí dílny CEDR, zemědělského sociálního podniku Květná zahrada nebo od výrobce čokoládových pralinek Charita Moravská Třebová. „Chceme jednak využívat lokální zdroje a prezentovat kraj výrobky z regionu, ale také podpořit sociálního podnikání podnikatelskou, nikoliv pouze dotační formou,“ dodal Pavel Šotola.
Účastníci semináře si navzájem vyměnili informace a zkušenosti pro možné využití produktů a služeb nabízených sociálními podniky v Pardubickém kraji.
Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.3.

Kdo se bojí Virginie Woolfove? s nominací na Thálii již naposledy

Psychologické drama Kdo se bojí Virginie Woolfové? si okamžitě po svém vzniku roku 1962 získalo popularitu a následně i ocenění Tony Award. Pro svou kontroverznost ale nebylo přijato do nominace na Pulitzerovu cenu, což pobouřilo dva porotce, kteří na protest proti tomuto rozhodnutí rezignovali na své funkce.

Společnost celý článek
15.4.

Záchranáře prověří taktické cvičení

Vedle českých záchranářů se ho zúčastní Poláci a jako pozorovatelé.

Společnost celý článek
18.10.

Držitelkou ocenění Žena regionu za Pardubický kraj se stala podporovatelka rodin v krizi i zdravého rodinného života

Slavnostní předání ceny Žena regionu se uskutečnilo 17. října na Krajském úřadu Pardubického kraje. Ocenění Daně Hubálkové předali za přítomnosti zástupců soutěže a partnerů Miluše Horská, 1. místopředsedkyně Senátu PČR, první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek a Marie Heřmánková, výkonná ředitelka neziskového projektu Žena regionu.

Společnost celý článek
20.5.

Studenti Fakulty filozofické Univerzity Pardubice pořádají konferenci SOCIOCON

Letošní ročník má název „Všichni jsme tu cizí“ a týká se především toho, jak umíme žít a vyrovnat se s jinakostí. Příspěvky jsou rozdělené do čtyř bloků a zaměřují se na aktuální témata – na alternativní životní styly, romské téma, vztahy k islámu nebo na etnické konflikty.

Společnost celý článek
20.6.

Na Univerzitě Pardubice začaly promoce

V pátek 17. června proběhly v univerzitní aule letošní první slavnostní promoce.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting