Infuze místo Taxisu. Žokej Faltejsek byl pacientem Pardubické nemocnice

25.10.

Infuze místo Taxisu. Žokej Faltejsek byl pacientem Pardubické nemocnice

Problémy se zády nepustily žokeje Jana Faltejska na start Velké pardubické. A posléze zamířil za léčbou na neurochirurgii Pardubické nemocnice.

Jako den a noc. Vloni v říjnu byl žokej Jan Faltejsek oslavovaným hrdinou po triumfu ve Velké pardubické. Letos však jen se smutkem v očích a v civilu sledoval, jak na dráze bojují jeho soupeři. Porazilo ho jeho vlastní tělo. Bolavá záda ho místo k Taxisovu příkopu poslala za léčbou do Pardubické nemocnice.

„Měl jsem dobré koně na ježdění. Určitě jsem chtěl jet, ale tělo mě holt nepustilo. Nešlo to, všechno bylo špatně. Bohužel v nejméně vhodný okamžik,“ povzdechl si žokej Faltejsek. „Mohl jezdit, ale zdravotní obtíže by ovlivnily jeho výkon natolik, že by nebyl stoprocentní, a tak se rozhodl dále v dostizích nepokračovat. V tu chvíli se ukázal jako velký profesionál. Klobouk dolů před ním, mnoho jezdců by to neudělalo,“ pronesl primář neurochirurgického oddělení Pardubické nemocnice Tomáš Brož, který již řadu let vede tým zdravotníků při dostizích v Pardubicích.

Faltejsek měl při letošní Velké pardubické usilovat o své páté vítězství. S francouzským koněm Virtus d'Estruval patřil k hlavním favoritům a nebylo nereálné, že po dlouhých sedmdesáti letech skončí čekání zástupců země galského kohouta na triumf ve slavném dostihu. Nic takového se však nestalo.

Přitom překážka, která se Faltejskovi postavila do cesty, je v různé míře známa snad každému člověku. „Bolesti zad jsou častým zdravotním problémem, postihují většinu populace,“ potvrdil primář Brož, jenž se s těmito obtíže setkává denně ve své praxi. Byl tu však jeden zásadní rozdíl oproti běžným pacientům – příliš krátký čas. „I přes velkou snahu a intenzivní léčbu jsme nebyli schopni během pár hodin potíže kompletně odstranit,“ řekl primář Brož.

Bolesti v oblasti bederní páteře provázely Faltejska již delší dobu. Nebyly však tak značné, aby mu nedovolily jezdit dostihy. Pravidelně se objevoval v sedle, před pár týdny dokonce triumfoval v prestižním Gran Premio v italském Meranu. „Vždycky jsem záda rozhýbal,“ poznamenal Faltejsek.

Ještě den před Velkou pardubickou absolvoval čtyři starty. Dva z nich byly dokonce vítězné. Jenže signály, které vysílala jeho záda, už byly značně znepokojivé. „Přestával jsem se hýbat,“ prozradil Faltejsek a okamžitě hledal pomoc. „Hned jsem letěl za panem primářem. Zkusili jsme určitou léčbu. Pomáhal mi i fyzioterapeut Trávníček, který se na závodišti stará o jezdce. Ale už to nešlo,“ řekl žokej. „Už v sobotu jsme zahájili terapii, se kterou jsme pokračovali v neděli ráno,“ dodal primář Brož.

V den Velké pardubické odjezdil jeden rámcový dostih. Dokončil ho sice na druhém místě, ale hned v cíli měl jasno. „Už jsem byl v takovém stavu, že dál nešlo jezdit. Doufal jsem, že záda vydrží ještě na Velkou. Místo toho jsem se složil a nebyl jsem schopen nic dělat,“ řekl Faltejsek. „Obtíže byly tak intenzivní, že nemělo smysl zkoušet jezdit dál,“ dodal primář Brož.

Letošní Velkou pardubickou tak byl nucen oželet. A hned následující den zamířil do Pardubické nemocnice. Absolvoval rentgenové vyšetření, prošel i magnetickou rezonancí, ovšem žádná příčina způsobující bolesti se neobjevila. „Jedná se o dlouhodobé přetěžování bederní páteře, je to vyloženě záležitost měkkých tkání v oblasti zad,“ stanovil diagnózu primář Brož. „Člověk jede, jede, jede. Některým zraněním nedopřeje čas a pak se to možná tímto stylem vrátí,“ přemítal Faltejsek.

Před návratem do Velké Británie, kde dlouhodobě působí, tak po celý týden docházel do Pardubické nemocnice. Denně absolvoval infuzní léčbu. „Bohužel jsme byli limitováni časem kvůli jeho odjezdu do zahraničí. Ale symptomatická léčba mu alespoň částečně ulevila od největších bolestí,“ uvedl primář Brož a dodal: „Teď musí dominantně nastoupit rehabilitace, a především si musí na nějaký čas odpočinout od ježdění. Je potřeba, aby si přetěžovaná záda ulevila.“

S tím je srozuměn i Faltejsek. Přestože mu na britských ostrovech startuje hlavní část dostihové sezony, doporučení lékaře již nebere na lehkou váhu. „Už nechci nic uspěchat. Jsem rád, že se mě pan primář ujal. I když má dost své práce, moc mi pomohl. Určitě se budu snažit plnit, co mi řekl,“ přislíbil Faltejsek.

Zdroj:.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.2.

Odpor proti bourání ústeckého nádraží roste

Představitelé sdružení se shodují v tom, že pro budoucnost budovy nyní nastává nejdůležitější období.

Společnost celý článek
14.6.

Sběr bioodpadu vstupuje v Pardubicích do „desítkového“ roku.

Za zapůjčení a výsyp jedné nádoby platí uživatelé 300 korun ročně, zbývající část nákladů, zhruba dvě třetiny, hradí město. Bonusem za podíl na péči o životní prostředí je pro každého účastníka 50 kilogramů kompostu, které si může bezplatně odebrat v kompostárně.

Společnost celý článek
1.12.

Soud za žáby pomalu spěje do konce

Důležité je, aby se z kauzy poučily i kontrolní orgány a podobným případům zabránily včas.

Společnost celý článek
6.2.

Úklid půdy odhalil munici

Že se na několik let neprohledaných půdách mohou najít poklady, to je všeobecně známé, někdy však jde o nálezy, které mohou majitele vystrašit, hlavně když jde o nevybuchlou munici

Společnost celý článek
7.7.

Zřítil se na okraj kamenolomu

Muž se zřítil nad okrajem lomu z výšky zhruba čtyř až pěti metrů a dopadl přímo na kameny u vody.

Společnost celý článek
18.10.

V Paláci Pardubice opět proběhne oblíbený Night Shopping

Letošní ročník se ponese v duchu antiky. Pro zákazníky budou připraveny nejrůznější aktivity, o které se postarají postavy řeckých bohů a polobohů. Program doprovodí také hudební vystoupení zpěvačky Ilony Csákové a ukázka antických gladiátorských soubojů.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting