Infuze místo Taxisu. Žokej Faltejsek byl pacientem Pardubické nemocnice

25.10.

Infuze místo Taxisu. Žokej Faltejsek byl pacientem Pardubické nemocnice

Problémy se zády nepustily žokeje Jana Faltejska na start Velké pardubické. A posléze zamířil za léčbou na neurochirurgii Pardubické nemocnice.

Jako den a noc. Vloni v říjnu byl žokej Jan Faltejsek oslavovaným hrdinou po triumfu ve Velké pardubické. Letos však jen se smutkem v očích a v civilu sledoval, jak na dráze bojují jeho soupeři. Porazilo ho jeho vlastní tělo. Bolavá záda ho místo k Taxisovu příkopu poslala za léčbou do Pardubické nemocnice.

„Měl jsem dobré koně na ježdění. Určitě jsem chtěl jet, ale tělo mě holt nepustilo. Nešlo to, všechno bylo špatně. Bohužel v nejméně vhodný okamžik,“ povzdechl si žokej Faltejsek. „Mohl jezdit, ale zdravotní obtíže by ovlivnily jeho výkon natolik, že by nebyl stoprocentní, a tak se rozhodl dále v dostizích nepokračovat. V tu chvíli se ukázal jako velký profesionál. Klobouk dolů před ním, mnoho jezdců by to neudělalo,“ pronesl primář neurochirurgického oddělení Pardubické nemocnice Tomáš Brož, který již řadu let vede tým zdravotníků při dostizích v Pardubicích.

Faltejsek měl při letošní Velké pardubické usilovat o své páté vítězství. S francouzským koněm Virtus d'Estruval patřil k hlavním favoritům a nebylo nereálné, že po dlouhých sedmdesáti letech skončí čekání zástupců země galského kohouta na triumf ve slavném dostihu. Nic takového se však nestalo.

Přitom překážka, která se Faltejskovi postavila do cesty, je v různé míře známa snad každému člověku. „Bolesti zad jsou častým zdravotním problémem, postihují většinu populace,“ potvrdil primář Brož, jenž se s těmito obtíže setkává denně ve své praxi. Byl tu však jeden zásadní rozdíl oproti běžným pacientům – příliš krátký čas. „I přes velkou snahu a intenzivní léčbu jsme nebyli schopni během pár hodin potíže kompletně odstranit,“ řekl primář Brož.

Bolesti v oblasti bederní páteře provázely Faltejska již delší dobu. Nebyly však tak značné, aby mu nedovolily jezdit dostihy. Pravidelně se objevoval v sedle, před pár týdny dokonce triumfoval v prestižním Gran Premio v italském Meranu. „Vždycky jsem záda rozhýbal,“ poznamenal Faltejsek.

Ještě den před Velkou pardubickou absolvoval čtyři starty. Dva z nich byly dokonce vítězné. Jenže signály, které vysílala jeho záda, už byly značně znepokojivé. „Přestával jsem se hýbat,“ prozradil Faltejsek a okamžitě hledal pomoc. „Hned jsem letěl za panem primářem. Zkusili jsme určitou léčbu. Pomáhal mi i fyzioterapeut Trávníček, který se na závodišti stará o jezdce. Ale už to nešlo,“ řekl žokej. „Už v sobotu jsme zahájili terapii, se kterou jsme pokračovali v neděli ráno,“ dodal primář Brož.

V den Velké pardubické odjezdil jeden rámcový dostih. Dokončil ho sice na druhém místě, ale hned v cíli měl jasno. „Už jsem byl v takovém stavu, že dál nešlo jezdit. Doufal jsem, že záda vydrží ještě na Velkou. Místo toho jsem se složil a nebyl jsem schopen nic dělat,“ řekl Faltejsek. „Obtíže byly tak intenzivní, že nemělo smysl zkoušet jezdit dál,“ dodal primář Brož.

Letošní Velkou pardubickou tak byl nucen oželet. A hned následující den zamířil do Pardubické nemocnice. Absolvoval rentgenové vyšetření, prošel i magnetickou rezonancí, ovšem žádná příčina způsobující bolesti se neobjevila. „Jedná se o dlouhodobé přetěžování bederní páteře, je to vyloženě záležitost měkkých tkání v oblasti zad,“ stanovil diagnózu primář Brož. „Člověk jede, jede, jede. Některým zraněním nedopřeje čas a pak se to možná tímto stylem vrátí,“ přemítal Faltejsek.

Před návratem do Velké Británie, kde dlouhodobě působí, tak po celý týden docházel do Pardubické nemocnice. Denně absolvoval infuzní léčbu. „Bohužel jsme byli limitováni časem kvůli jeho odjezdu do zahraničí. Ale symptomatická léčba mu alespoň částečně ulevila od největších bolestí,“ uvedl primář Brož a dodal: „Teď musí dominantně nastoupit rehabilitace, a především si musí na nějaký čas odpočinout od ježdění. Je potřeba, aby si přetěžovaná záda ulevila.“

S tím je srozuměn i Faltejsek. Přestože mu na britských ostrovech startuje hlavní část dostihové sezony, doporučení lékaře již nebere na lehkou váhu. „Už nechci nic uspěchat. Jsem rád, že se mě pan primář ujal. I když má dost své práce, moc mi pomohl. Určitě se budu snažit plnit, co mi řekl,“ přislíbil Faltejsek.

Zdroj:.nempk.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.2.

Jaké budou aktivity Pardubického kraje v Bruselu?

Zastoupení Pardubického kraje se zaměří především na kulturně-společenské a odborné aktivity.

Společnost celý článek
17.4.

Před Aviatickou poutí proběhne jedinečná burza

Páteční odpoledne, na které bude platit snížené vstupné 20Kč, bude patřit nejen nadšencům letecké archeologie, ale i všem, kteří se rádi podívají na přílety účastníků Aviatické pouti.

Společnost celý článek
17.12.

Vánoční "varování": pozor na vibrisy!

V horším případě může rozdováděné nebo vylekané zvíře, většinou kočka nebo pes, porazit špatně upevněný vánoční stromek.

Společnost celý článek
21.6.

Pardubický BOSCH FRESH FESTIVAL zažil víkend dobrého jídla a pití

Na hlavní stage neprobíhaly jen degustace skvělých pokrmů. Vinařství VIA VINI představovalo k jednotlivým jídlům skvělá vína. Návštěvníci se dozvěděli, že novým trendem letošního roku jsou nízkoalkoholická vína s 9% obsahem alkoholu ve všech variantách (bílé, růžové, červené) i bílá barrique vína jako např. Rulandské šedé barrique ze sklepů Filip Mlýnek.

Společnost celý článek
24.9.

Primátor říká: Jsem čistá osoba

Investorům byla udělena vyjímka, na základě které nemuseli postavit podzemní parkoviště tak, jak bylo v původním plánu.

Společnost celý článek
1.10.

Nejatraktivnější místo České republiky

Travel in the Czech republic vyhlásil v pořadí již druhý ročník čtenářské ankety o nejatraktivnější místo České republiky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting