Jabkancová výroba frčela na plné obrátky od ranních hodin

19.11.

Jabkancová výroba frčela na plné obrátky od ranních hodin

Od roku 1960 se v České Třebové pořádá každoročně jabkancová pouť věnovaná místní pochoutce, bramborovým plackám plněným tvarohem, sypaným cukrem a maštěných máslem. Sobotní 53. ročník připravil Spolek od sv. Kateřiny za podpory Pardubického kraje. A kvalita placek byla pod kontrolou nejvyšší, přišli je ochutnat i hejtman Martin Netolický a exhejtman, nyní senátor, Radko Martínek.


    „Jabkance nemají nic společného s jablky, název vznikl v době, kdy se zde na českomoravském pomezí bramborám říkalo zemská jabka,“ vysvětluje název pouti hejtman Netolický a pokračuje: „Tady se dala dohromady ohromná parta lidí, kteří se každoročně ujmou vaření a loupání brambor, výroby těsta, válení placek a jejich pečení. Další vystupují v různých pouťových scénkách. Celkem je tady na 80 dobrovolníků, bez nichž by se jabkancová pouť v takové podobě nedala uspořádat. Jim všem patří náš dík.“


     V areálu chalupy Spolku od sv. Kateřiny pod stejnojmennou rotundou bylo živo od božího rána. Někteří nedočkavci dokázali stát v zástupu ještě dřív, než „kuchyně" v chalupě vyprodukovala první várku oblíbené pochoutky, fronty u prodejních míst pak po celý den neochabovaly. „Uvařili jsme deset metráků brambor, v jedenáct dopoledne jsme ale měli už sedm a půl zpracováno, takže jsem nechala navézt další," informovala předsedkyně spolku Eva Motyčková. Jabkancová výroba ovšem běžela na plné obrátky již od nočních či ranních hodin.


     Již od dopoledne byla otevřena rotunda sv. Kateřiny, kde byl pro návštěvníky zajištěn také odborný historický výklad. Programovou část pod kostelíčkem zahájil příchod dechové hudby Řetůvanka před dvanáctou hodinou a pak následoval její koncert vedle chalupy U Kateřiny. Poté nastoupila skupina Medvědi a v chaloupce se střídaly vzácné návštěvy. Nechyběly ani tradiční scénky jako hlášení ženatého policajta mladému purkmistrovi, písničky a další „jabkancové šaškárny“. Byla příjemná nálada, i když fronty na jabkance (kus po 12 korunách) byly dlouhé a ti nejrychlejší říkali, že si postáli půldruhé hodiny. Byli i tací, kteří se do fronty na jabkance vydali během dne třikrát, a to je třeba ocenit. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.1.

Do roka a do dne. Sportovní hala v České Třebové se veřejnosti otevře 11. ledna

Návštěvníkům bude ihned při vstupu do haly jasné, že jsme využili jiný typ vazníků. Místo původních příhradových jsme vybrali dřevěné celostěnné vazníky, jelikož se jedná o typ, který se na obdobných stavbách osvědčil.

Společnost celý článek
6.4.

Explosia zprovoznila modernizovanou linku na sférický prach

Slavnostní pásku přede dveřmi budovy B22 přestřihl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s 1. náměstkem hejtmana Pardubického kraje Romanem Línkem a generálním ředitelem pardubické Explosie Josefem Tichým. „Nová linka pro nás znamená lepší flexibilitu v plnění zakázek a zkrácení času od objednávky k realizaci“, říká k investici za desítky milionů korun právě šéf pardubické Explosie Josef Tichý.

Společnost celý článek
14.5.

Investiční akce v dopravě

Dvě výběrová řízení na dodavatele, tři investiční záměry a třikrát zadání zakázky.

Společnost celý článek
28.5.

Česká spořitelna otevřela v Pardubicích své osmé regionální administrativní centrum

Na pomoc zaměstnávání lidí s handicapem se banka zaměřuje již dlouhodobě v rámci vlastního projektu Transition, v současné době například mimo jiné připravuje interní audit všech pracovních pozic v bance, které jsou vhodné pro osoby se zdravotním postižením.

Společnost celý článek
23.5.

Línek na Žofíně promluvil ke Svazu PTP

Právě na Žofíně byl svaz před čtyřiceti lety v rámci „Pražského jara“ 1968 založen.

Společnost celý článek
23.10.

Zavítejte do krematoria

V letošním roce si připomínáme 85 let vzniku kubistické stavby krematoria v Pardubicích.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting