Jak se žije na Královéhradecku

31.10.

Jak se žije na Královéhradecku

Jak se žije na Královéhradecku

Celkové množství úniků potenciálně rakovinotvorných látek ohlášených průmyslovými provozy se meziročně snížilo o pět tun, zatímco u látek rakovinotvorných mírně vzrostlo a v případě látek reprotoxických zůstalo na stejné úrovni. Tato skutečnost vyplynula z žebříčků největších znečišťovatelů Královéhradeckého kraje sestavených občanským sdružením Arnika na základě dat ohlášených firmami do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) za rok 2007. „Pokles úniků potenciálně rakovinotvorných látek způsobil především fakt, že ze žebříčků největších znečišťovatelů zmizel provoz výrobce hudebních nástrojů Amati Denak v Hradci Králové, který v roce 2006 vypustil do ovzduší přes 10 a půl tuny trichlorethylenu. „Podle vyjádření firmy se tak stalo vlivem uzavření výroby, v níž probíhalo lakování a tím i uvolňování nebezpečné látky. Věříme, že právě eliminace úniků trichlorethylenu z tohoto provozu přispěla nejvíce ke snížení množství vypouštěných nebezpečných látek v Královéhradeckém kraji“, komentuje pozitivní změnu ve znečišťování životního prostředí RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika. Protože každá látka působí jinak na lidské zdraví či na životní prostředí, není možné určit největší znečišťovatele pouhým součtem vypouštěných emisí. Arnika se proto soustředila na rakovinotvorné látky, látky poškozující rozmnožování (reprotoxické), mutagenní látky, skleníkové plyny, látky poškozující ozónovou vrstvu Země, plyny přispívající ke tvorbě kyselých srážek, látky nebezpečné pro vodní organismy, rtuť, formaldehyd, styren a dioxiny. Na rozdíl od provozu Amati Denak již nelze chválit fakt, že se v Královéhradeckém kraji podle hlášení v IRZ objevilo více velkých zdrojů úniků styrenu, konkrétně například laminátovna Peter GFK v Kocbeřích na Trutnovsku. Současně se ve všech případech také zvýšily emise styrenu do ovzduší ze všech provozů ohlašujících do IRZ v tomto kraji. Styren a formaldehyd jsou také dvěma látkami, jejichž emisemi se provozy z Královéhradeckého kraje probojovaly i do celostátních tabulek největších znečišťovatelů vyhlášených Arnikou 30. září tohoto roku, a to v obou případech na osmé místo. V případě formaldehydu se jedná o provoz Saint Gobain Orsil v Častolovicích i přesto, že tento provoz meziročně svoje emise formaldehydu snížil. Stejně jako ve většině případů největších znečišťovatelů v České republice, i v Královéhradeckém kraji zvýšili celkové emise průmysloví původci skleníkových plynů. Informace o únicích a přenosech chemických látek letos na území Královéhradeckého kraje do registru ohlásilo 77 provozů, což je o jeden méně ve srovnání s minulým rokem.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

31.1.

Radní Kroutil: Tréninková kavárna využije jablka z regionu

V integračním centru Kosatec se starají o uplatnění zejména nezaměstnaných lidí s hendikepem.

Společnost celý článek
17.3.

O vítězství v T-Mobile Rozjezdech se v Pardubickém kraji uchází 23 projektů

Vítěze porotci vyberou během regionálních seminářů, které proběhnou od 12. dubna do 12. května v devíti městech celé republiky. V Hradci Králové se tým zastaví 14. dubna.

Společnost celý článek
3.6.

Kraj vyčká se změnami ve školství do reformy financování

Z dosavadních modelových příkladů financování zpracovaných ministerstvem totiž vyplývá výrazný negativní ekonomický dopad především na střední školství, a tím i na rozpočet kraje jakožto zřizovatele.

Společnost celý článek
22.7.

Další policejní akce

Cílem této bezpečnostní akce bylo především pátrání po hledaných osobách

Společnost celý článek
20.5.

Hradecké letiště opět zažije vrtulníkovou show

Prim při sobotní akci budou pochopitelně hrát vrtulníky, ovšem nejen ony vytvoří základ atraktivní podívané.

Společnost celý článek
21.2.

Malí dobrodruzi zakusí atmosféru závodu Gladiator Race – OC Futurum se stane jejich cvičištěm

Malí gladiátoři budou mít v sobotu 25. února příležitost prověřit si své síly v rámci série stanovišť v královéhradeckém obchodním a zábavním centru Futurum. Hlavní program startuje v 11 hodin s předpokládaným koncem v 18 hodin. Akce se v OC Futurum koná již podruhé pod záštitou organizace Sportvisio, vstupné je zdarma.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting