Jak ulevit obcím od kamionové dopravy u Semanína?

28.4.

Jak ulevit obcím od kamionové dopravy u Semanína?

Slíbenou schůzku všech zainteresovaných zástupců místních samospráv, státní správy, generálního ředitele firmy METRANS, silničářů i dopravního inspektorátu Policie České republiky svolal hejtman Martin Netolický na dnešní den do Semanína. Reagoval tak na požadavky petičního výboru a zastupitelů této a okolních obcí. Tématem byla možná regulace kamionové dopravy do překladiště METRANS a také druhotné zatížení okolních obcí.


     „Považoval jsem za důležité, aby se všichni sešli na jednom místě a vyříkali si své požadavky a možnosti přímo. Je nám všem jasné, že zásadním řešením může být až výstavba přivaděčů k budoucí silnici R35, a to mimo osídlení. To sice nebude hned, ale jsou možná jiná opatření, která mohou situaci ulehčit už v nejbližší době,“ uvedl po jednání hejtman Martin Netolický.


     Jedním z úspěchů dnešního jednání byl například příslib ředitele METRANSu Jiřího Samka, že firma zajistí ekologické mytí kamionů jinde než ve Sloupnici a omezí tak druhotné zatížení okolních obcí. „Zlepšení dopravní situace lze očekávat podle mě také po realizaci odstavného parkoviště v průmyslové zóně Borek. Pokud budeme úspěšní v jednáních, tak to bude nejpozději příští rok,“ vyjádřil naději hejtman.


     Ke zmírnění okamžité situace přispěl Pardubický kraj i prostřednictvím své organizace Správa a údržba silnic, která alespoň vyspravila nejkritičtější úsek komunikace u železničních mostů. Pardubický kraj navíc připravuje modernizaci silnice Česká Třebová – Semanín a chce na ni získat evropské dotace.


     Dále je potřeba rekonstruovat úsek pod takzvanými třemi mosty od silnice I/14 až po křižovatku do průmyslové zóny a na Semanín. Tam je vlastníkem Správa dopravních a železničních cest. Ta měla tento projekt za 60 milionů původně ve svém investičním plánu na letošní rok, ale posléze ho vyřadila. „Budeme usilovat o to, aby se vrátil do hry,“ konstatuje hejtman Netolický.


     Krajský úřad nyní také přezkoumá rozhodnutí Městského úřadu Litomyšl, který zakázal kamionům delším než 10 metrů jízdu po silnici III. třídy přes Semanín, a buď rozhodnutí potvrdí, nebo zruší a vrátí k novému posouzení.
     Pardubický kraj vyzval také Policii ČR k častějším namátkovým kontrolám dodržování předpisů. „Máme totiž informace, že kamiony využívají kratších cest po silnicích III. třídy a chceme zamezit nadměrnému zatěžování těchto komunikací,“ dodal hejtman.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

21.1.

Soutěž Arniky chce upozornit na nebezpečné hračky

Rádi bychom povzbudili zájem lidí o to, jaké hračky jsou pro děti bezpečné a jaké mohou ublížit.

Společnost celý článek
1.10.

Projekty města jsou v rukách Regionální rady

Město Pardubice předalo Regionální radě NUTS II Severovýchod Integrovaný plán rozvoje města (IPRM).

Společnost celý článek
28.1.

Pardubice budou mít nábřeží Václava Havla

Ulice za Enteria arenou, veřejnosti doposud známá jako ulice Labská, brzy změní své jméno. Na včerejším jednání se na tom shodli zastupitelé města, kteří odsouhlasili, aby tato část nesla jméno bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla, který se významným způsobem zapsal do historie národa.

Společnost celý článek
28.8.

Pardubický kraj bude udělovat školním jídelnám vlastní hvězdy

Novou motivací bude jídelnám i možnost získat ne sice michelinskou, ale krajskou Hvězdu Pardubického kraje, která bude kvalitu jídelny stvrzovat.

Společnost celý článek
27.6.

Pardubická inscenace Hej, Mistře! s kamerami České televize

„Projekt České televize Rok regionálních divadel, který vzniká ve spolupráci s Asociací profesionálních divadel, v krátkých dokumentech představí třináct divadel z třinácti krajů České republiky a nabídne záznam vybrané inscenace každého z nich,“ uvádí tisková mluvčí ČT Alžběta Plívová.

Společnost celý článek
12.8.

Mistři světa v rybolovu jsou ze Slatiňan

Na mistrovství světa v Bulharsku se chytalo na tekoucí vodě v pěti kolech, každé trvalo 35 minut.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting