Je veřejným zájmem respektování zákonů?

10.5.

Je veřejným zájmem respektování zákonů?

Je veřejným zájmem respektování zákonů?

Je veřejným zájmem záchrana jednoho snu, nebo respektování zákonů? Kauza pana Holečka a jeho nelegálně postaveného domu je v posledních týdnech vděčným tématem médií. Na tom by nebylo nic divného, jistě se jedná o zajímavý příběh, v České republice svým způsobem jedinečný. Zarážející však je, jaký a jak vyhraněný postoj k němu média, v čele s MF DNES, zaujímají. Pan Holeček začal stavět svůj dům v místě, v němž to není podle platného územního plánu možné. Na výzvy k zastavení stavby ze strany příslušného stavebního úřadu nereagoval a dům dostavěl. Dopustil se tak naprosto jednoznačně protiprávního jednání, které ostatně sám nezpochybňuje. Přesto je pan Holeček médii prezentován jako mučedník, který pouze bojuje proti zlovolnému úřadu. Úředníci stavebního úřadu, kteří jako vykonavatelé státní správy postupují přesně podle platné legislativy, jsou nepřímo vyzýváni, aby obcházeli, nebo alespoň ohýbali zákon. Zastupitelé města by pak měli svým rozhodováním obcházet výroky soudů několika instancí včetně toho nejvyššího. MF DNES pak velmi často, a poslední článek na toto téma ze středy 9. května je toho důkazem, pracuje pouze s názory jedné strany opřené o komentáře anonymních respondentů či nevhodná srovnání typu DD Park. Co na tom, že redaktoři byli už několikrát upozorněni na to, že stavba DD Parku probíhala v souladu s územním plánem, což je z hlediska stavebního zákona a možnosti vydání dodatečného povolení stavby zásadní rozdíl. Žádný příběh není černobílý a cílem úředníků ani politiků zcela jistě není zničení pana Holečka. Přesto si, pokud vezmu v úvahu roli, kterou by měla média ve společnosti hrát, neodpustím otázku: Je ve větším veřejným zájmem záchrana jednoho lidského snu, nebo otevření Pandořiny skříňky v podobě jasného precedentu a návodu k protizákonnému jednání pro ty, kteří v podobných situacích zákon dosud respektovali? Ondřej Tušl

Další zprávy z kategorie "Společnost"

28.6.

Odkaz obyvatel Ležáků je stále živý i 75 let po tragédii

Osada Ležáky na Chrudimsku vypálena 14 dní po vyhlazení Lidic jako odplata za ukrývání vysílačky Libuše patřící parašutistické skupině Silver A, která se účastnila atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Společnost celý článek
6.9.

Technologický gigant Huawei bude v Pardubicích hledat talenty

Portfolio je daleko pestřejší. Prosazujeme se především na poli enterprise IT a enterprise technologií a stáváme se významným hráčem na trhu,“ říká generální ředitel pro ČR Radoslaw Kedzia a vyjmenovává další úspěchy firmy. „Huawei má nyní zastoupení ve 170ti zemích.

Společnost celý článek
3.9.

Ronovsko: nejodlehlejší místo kraje

Využívání plodin v bioplynových stanicích považuji částečně za stabilizační prvek pro zemědělce.

Společnost celý článek
8.4.

Studenti z Pardubic zahynuli při zemětřesení

Hejtman Radko Martínek vyslovil hlubokou lítost nad tragédií, která postihla rodiny mladých lidí.

Společnost celý článek
26.9.

AFI Palác připravil na podzim zábavu pro všechny věkové kategorie

Během odpoledne bude probíhat jedinečný zábavný program pro celou rodinu, připravena budou speciální farmářská stanoviště nebo bezedný Farmářský stánek.

Společnost celý článek
18.10.

Palác Pardubice je s vámi již 10 let!

Celým velkolepým večerem vás bude provázet Leoš Mareš. Nebudou chybět ani skvělé slevy a speciální nabídky, Paláce Pardubice navíc pro své zákazníky připravil velkou narozeninovou soutěž.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting