Jeden svět a témata lidskosti opět zavítali do Chrudimi. Filmy otevřely debatu o spolupráci

25.4.

Jeden svět a témata lidskosti opět zavítali do Chrudimi.  Filmy otevřely debatu o spolupráci

Nejen Praha, ale i další čtyři desítky českých měst, jsou pravidelnými hostiteli filmového festivu Jeden svět. Chrudim se mezi ostaními stala už stálicí a spolek Šance pro Tebe se tak už po jedenácté chopil organizace chrudimské části festivalu. Celostátním organizátorem 19. ročníku Jednoho světa je obecně prospěšná společnost Člověk v tísni a ta jako každý rok vtiskla filmové přehlídce stěžejní téma – bylo jím „umění spolupráce“.
Letos po jedenácté v řadě zpestřil jarní kulturní nabídku města Chrudim celostátní filmový festival Jeden svět. Přinesl snímky s výraznou lidskoprávní tématikou a podtitulem „umění spolupráce“. „Spolupráce je především vzájemná komunikace a sdílení. Zvykli jsme si, že slovo sdílet znamená rychle poslat dál příspěvek na Facebooku, který jsme si ani pořádně nepřečetli. Vraťme se k původnímu smyslu slova sdílení. Znamená to dělit se, být ochoten sám sobě něco upřít a zvažovat důsledky své volby pro ostatní,“ uvedla ředitelka celorepublikové části festivalu Jeden svět Hana Kulhánková. „Spolupráce není samozřejmost. Je to schopnost, kterou se postupně učíme. V poslední době se ale spolupráce stala uměním a ovládá ji jen málokdo,“ doplnila ještě Hana Kulhánková k vizi filmové přehlídky.
Tři nabité dny festivalového dění v Agoře 
V Chrudimi se festival odehrál tradičně v prostorách domu Agora, kousek od náměstí, kde od pátku 31. března do neděle 2. dubna probíhal hlavní program. „Letošní ročník jsme zahájili francouzským snímkem We Are Humanity, ve kterém se štábu podařilo proniknout opravdu blízko k příslušníkům kmene Džarawa. Žijí na Andamanských ostrovech, a přestože se je snaží indická vláda asimilovat, stále si chrání vlastní způsob života před davy turistů a prodejci alkoholu a tabáku. Tvůrci ve filmu zachytili  svět, v němž jsou lidé ještě svobodní a nepodmíněně  šťastní, tak jak by si to přál nejeden z nás,“ popsala hlavní organizátorka chrudimské části Jednoho světa Michaela Doležalová. 
Zahájení Jednoho světa v Chrudimi předznamenala dopolední akce na Resslově náměstí. Dobrovolníci na ní zvali veřejnost nejen na filmy a debaty po promítání, ale velká část programu a aktivit byla věnována dětem. 
Slavnostní zahájení se uskutečnilo v podvečer v Agoře a festival do chrudimského světa pomohli vypustit místostarosta města Michal Tejkl, za Šanci pro Tebe ředitelka Sophie Dvořáková a za Člověka v tísni Martina Novotná. Večerem provedl Míra Novotný a bubenické uskupení Drum For Fun. 
Na chudimský Jeden svět se do Agory vypravilo téměř pět stovek návštěvníků
Agora se tedy i v letošním roce stala hlavním festivalovým stánkem pro veřejnost. Zavítala sem stovka filmových nadšenců z řad veřejnosti. Čekalo na ně devět filmů a následných debat. 
„Sobotní dokument „Děti online“, od české režisérky Kateřiny Hager, ukázal na portrétech tří dětí, jak těžké je dospívání i výchova v době, kdy se většina zábavy i hrozeb přesunula do kyberprostoru,“ naznačila téma jednoho z úspěšných festivalových snímků z české produkce Michaela Doležalová. Z nedělního programu se pak nejvíce zajímavý jevil film Pavla Jurdy s názvem „Jmenuji se Hladový bizon“. Hovoří se v něm o světě nevidomého hrdiny Jana, jemuž hrozí i ztráta sluchu, miluje ovšem kovbojky a tak podnikne cestu do Ameriky za náčelníkem kmene Navajo, který mu má pomocí rituálu zlepšit sluch. „Film není v první řadě o slepotě, ale o veliké touze po životě,“ doplnila Michaela Doležalová.  
Jeden svět pro školy
„Festival Jeden svět rozšiřuje kulturní nabídku města Chrudim, ale především otevírá dialog nad často opomíjenými tématy. Chceme tak podpořit aktivní občanský postoj i možnosti neformálního vzdělávání,“ uvádějí organizátoři Jednoho světa. 
To se už roky osvědčuje především při školních projekcích. V letošním roce začaly už v pondělí před oficiálním zahájením festivalu pro veřejnost. Pro mladší publikum se promítalo až do 6. dubna a Agoru na projekcích pro školy navštívilo 369 žáků a studentů z celkem sedmi škol z Chrudimi a blízkého okolí. Letos dokonce tři projekce cestovaly do základní školy v Nasavrkách a v Zaječicích. 
Filmový festival Jeden svět 2017 v Chrudimi podpořilo město Chrudim částkou a Pardubický kraj. 

Další zprávy z kategorie "Společnost"

27.6.

Rendez–vous pro záchranku

Toto menší sanitní vozidlo funguje s velkými sanitkami na principu slova rendez–vous.

Společnost celý článek
9.4.

Vysokomýtské letiště potřebuje rekontrukci

Letiště ve Vysokém Mýtě, které má statut veřejného vnitrostátního letiště a mezinárodního neveřejného letiště s travnatou a i s asfaltovou přistávací plochou, slouží jak sportovním účelům, tak i pro soukromé lety. Přistávají a vzlétají zde letouny, větroně, ultralehká letadla a vrtulníky. Letiště má jednu zpevněnou vzletovou dráhu délky 600 m a dvě travnaté dráhy délky cca 1200 m. Pojezdová dráha je vyasfaltována pouze od budovy letiště ke vzletové dráze. Zpevnění vzletové dráhy i pojížděcích ploch je na konci své životnosti a přišla doba provést rekonstrukci všech stávajících povrchů.

Společnost celý článek
20.2.

Zástupci seniorů s referendem souhlasí

Shodli jsme se na tom, že referendum je nejschůdnější způsob, jak se lidé mohou svobodně vyjádřit.

Společnost celý článek
12.8.

Zrekonstruovaná lékárna opět slouží veřejnosti

Vedle stavebních úprav byla rovněž kompletně vyměněna elektroinstalace, IT technologie a také podlaha. Interiér veřejné části lékárny byl vybaven novým nábytkem a výdejními místy. „Ještě chceme pro zákazníky přidat další místa k sezení, aby měli k dispozici opravdu co nejlepší komfort,“ řekl ředitel Gottvald.

Společnost celý článek
26.5.

Martin Šonka na Aviatické pouti

„Se svým akrobatickým speciálem Extra 330SR se návštěvníkům Aviatické pouti představí i přední český akrobat a účastník světoznámých závodů Red Bull Air Race, Martin Šonka. Ten předvede prvky vysoké akrobacie, což je trochu jiné létání než při závodech mezi pylony, kde jde především o dosažený čas a mezi jednotlivými piloty pak rozhodují zlomky setin sekundy. K tomu má Martin speciální upravený stroj.

Společnost celý článek
6.2.

Školy z Pardubického kraje mohou žádat o grant

Své projekty mohou školy přihlásit do grantového řízení Nadačního fondu Tesco, a to nejpozději do konce března.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting