Jesenice u Prahy se pustila do boje se světelným smogem. Jako první v Evropě má šetrné osvětlení od Foxconnu

29.5.

Jesenice u Prahy se pustila do boje se světelným smogem. Jako první v Evropě má šetrné osvětlení od Foxconnu

Praha, 28. května 2018 – Město Jesenice si připsalo evropské prvenství. Na svou novou cyklostezku si nechalo nainstalovat speciální, k přírodě šetrné lampy s filtrem modrého světla, které mu dodala společnost Drawbridge ve spolupráci se společností Foxconn LED osvětlení. Chytré pouliční osvětlení snižuje díky filtrům intenzitu modrého světla, které není v noci přirozené a narušuje biorytmus lidí, zvířat i rostlin, a místo něj vydává přirozenější žluté světlo. Zároveň v nočních hodinách svítí pouze na 20 % a naplno se rozsvěcuje pouze na fotobuňku, takže Jesenice uspoří i na jeho provozu. Oficiální spuštění proběhlo ve středu 16. května a nechyběl u něj ani ministr životního prostředí Richard Brabec.

Chytré osvětlení je jednou z ukázek našich inovativních řešení pro města, jejichž vývojem se Foxconn intenzivně zabývá i v České republice. Jsme rádi, že se Jesenice rozhodla vyjít vstříc svým občanům i přírodě a využít při tom našich produktů. Věříme, že se v šetrném přístupu stane příkladem a budou ji následovat i další obce,“ řekl Pavel Tuček, manažer komunikace a PR společnosti Foxconn.

Výzkumy prokázaly, že negativní dopad má v noci na přírodu jak intenzita, tak i barva světla. Většina osídlených oblastí se potýká se světelným smogem a problémem začaly být i rozšířené LED diody vyzařující modře zbarvené světlo. Nové jesenické lampy vyráběné v Číně společností Foxconn LED osvětlení řeší obojí. Jejich součástí je speciální filtr modrého světla vyvinutý dalším partnerem Foxconnu, americkou společností C&W Energy Solutions, který potlačuje modré světelné odstíny, a například u první instalace v Jesenici dosáhla modrá složka světla při měření dokonce nulové hodnoty.

Intenzita je regulována elektronicky přes wi-fi, kdy mezi jedenáctou hodinou večer a půl šestou ráno klesne na 20 % a naplno se světlo rozsvítí pomocí fotobuňky pouze v okamžiku, kdy po ulici někdo přechází. Další nespornou výhodou chytrých lamp je i odolnost proti nepříznivým podmínkám a výrazně nižší spotřeba elektrické energie.

Nové osvětlení dodala Jesenici společnost Drawbridge, která v Evropě zastupuje C&W Energy Solutions a od druhé poloviny roku 2016 je také strategickým partnerem divize LED osvětlení společnosti Foxconn v prodeji, distribuci a rozmístění LED osvětlovací techniky v České republice, na Slovensku a v přilehlých oblastech. Jesenice se stala prvním společným projektem tohoto druhu na evropském území.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

24.5.

Družstvo Pernštejn chytře využilo „pěší zóny“

Výluky na třídě Míru se rozhodl využít nejen Dopravní podnik města Pardubic, ale i stavební bytové družstvo Pernštejn.

Společnost celý článek
7.12.

Firma roku vyrábí vesmírné technologie, živnostník roku originální houpací prkno

Mezi firmami bezkonkurenčně uspěla společnost Frentech Aerospace vyrábějící součástky do letadel, raketoplánů, satelitů a vesmírných sond.

Společnost celý článek
24.8.

Dobré víno, cimbál a delikátní pokrmy: to bude Pardubický festival vína

Součástí Pardubického festivalu vína je i Pardubická vinařská noc – oslava vína, dobrého jídla a vtipné zábavy na Pernštýnském náměstí. Lidová veselice vypukne v pátek 28. srpna ve 20 hodin a potrvá až do půlnoci.

Společnost celý článek
30.7.

ÚPÚ bude vybírat nejlepší společné zařízení

Motivací je výhra poukázek na biopotraviny v hodnotě 1000, 2000 a 3000 korun.

Společnost celý článek
29.9.

Na Svojanově se staví i slaví

Jak uvedl kastelán hradu, příští rok bude obnova pokračovat, nové fasády se dočká Dům zbrojnošů a vnějšího hradební obvod.

Společnost celý článek
18.2.

Pardubická policie má nové vedení

V pátek 15. února 2008 se vedení okresního ředitelství pardubické policie ujal pplk. Mgr. Radek Malíř.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting