Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy chce Tyršovy sady zničit

15.2.

Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy chce Tyršovy sady zničit


Reakce náměstka primátorky Františka Brendla na výroky Jiřího Svobody z organizace Chráníme stromy a Petra Klimpla z ODS.

Revitalizace Tyršových sadů je pro největší pardubický park klíčová kvůli zdraví lidí i stromů. Organizaci Chráníme stromy nebo spíše Jiřího Svobodu to však asi nezajímá. On je podle všeho rozhodnut projekt revitalizace Tyršových sadů definitivně zlikvidovat stůj co stůj. Proč, to je mi záhadou. Asi chce, aby v centru Pardubic vzniknul prales.


Už nyní v sadech stojí téměř sedm desítek po bezpečnostní nebo zdravotní stránce problematických stromů. Ty mohou kdykoliv spadnout a tím ohrozit zdraví a život lidí, kteří si chtějí v centru Pardubic dopřát trochu odpočinku. Stav těchto stromů již dříve potvrdily dendrologické posudky. Nevím, kde Jiří Svoboda přišel k informaci, že sdružení Chráníme stromy před lednovým zastupitelstvem projevilo nesouhlas. Předseda právě tohoto sdružení Miroslav Seiner při našich jednáních nerozporoval, že tyto dřeviny je nutné kvůli bezpečí pokácet a sdružení se proto s městem na tomto kroku domluvilo.


Svoboda teď však tvrdí pravý opak a jeho plán by mohl fakticky znamenat likvidaci parku. Jeho vyjádření, že jsou připraveni projekt definitivně zlikvidovat, je pro mě jasným signálem, že mu nejde o ochranu stromů a životního prostředí nebo snad o blaho obyvatel Pardubic, ale má jiné ambice. Pravdou totiž je, že pokud by se od rekonstrukce sadů z nějakého důvodu opustilo, park během několika let zpustne úplně a Tyršovy sady a vše, co je s nimi spjaté, by pak doslova umřely.


Druhou variantou je rekonstrukce sadů bez jakéhokoliv kácení. To by ovšem znamenalo, že bychom museli ihned po rekonstrukci podniknout patřičné kroky, abychom zamezili vstupu lidí do území kolem kritických stromů a zajistili tak bezpečí návštěvníků parku. V praxi by to vypadalo tak, že by v nově upraveném parku byly červeno-bílépásky nebo ploty kolem více než šedesáti stromů. Pokud by město dostalo povolení kácet až po rekonstrukci, odstranění nemocných stromů by bylo samozřejmě problematičtější a tím i nákladnější.


Výroky Petra Klimpla snad ani nemá cenu komentovat. On sám kolikrát hlasoval pro revitalizaci parku v mnoha různých variantách. Co víc, jako člen ODS byl u příprav rekonstrukce snad od samého počátku v roce 2002, kdy byla na park vypsána architektonická soutěž, ale zcela určitě v minulém volebním období, kdy politická reprezentace města, v čele s ODS rozhodla o pokračování tohoto projektu. Nevím tedy, čeho chce svou kritikou dosáhnout. Připadá mi to, že naprosto slepě plní roli opozičního zastupitele a a priori se staví proti všemu, co nynější koalice navrhneme.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

16.6.

Pardubické školky mají stále volná místa

Mateřské školy Brožíkova, Odborářů, Ohrazenice-Školská, Dražkovice a Hostovice tak čeká ještě jedno kolo zápisů, které si školy vyhlásí samostatně. „Rodiče, kteří potřebují dítě umístit, například kvůli nástupu do zaměstnání, tak mají pořád šanci, byť za cenu toho, že budou dítě vozit jinam, než chtěli,“ řekl náměstek Rychtecký.

Společnost celý článek
29.5.

,,Tyršáky,, se v neděli změní v Perníkové království

Brána perníkového království, která bude stát u vchodu do Tyršových sadů, láká malé i velké návštěvníky nejen za pohádkou.

Společnost celý článek
20.5.

Burácení motorů na nebi i na zemi přilákalo na hradecké letiště desetitisíce diváků

Spolupráci složek IZS patřil celý páteční den. Odborníci zde v rámci workshopů otevřeli témata, která prozatím nikde nebyla diskutována. Na letišti nacvičovali společnou spolupráci při nestandardních situacích a sklidili velký obdiv také od stovek školáků, kteří tuto akci měli možnost navštívit v rámci branného dopoledne.

Společnost celý článek
4.5.

Multikulturní týden v Pardubicích

Za zmíňku stojí Multikulturní jarmark, jehož dějištěm bude v pátek 6. května Pernštýnské náměstí.

Společnost celý článek
9.3.

Pernštejn získal Zlatou pivní pečeť

O vysoké prestiži degustační soutěže svědčí účast šedesáti sedmi pivovarů.

Společnost celý článek
18.12.

Kraj podpořil neziskové organizace

V závěru roku 2007 se Rada Pardubického kraje rozhodla poskytnout dotaci neziskovým organizacím z regionu.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting