Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy chce Tyršovy sady zničit

15.2.

Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy chce Tyršovy sady zničit


Reakce náměstka primátorky Františka Brendla na výroky Jiřího Svobody z organizace Chráníme stromy a Petra Klimpla z ODS.

Revitalizace Tyršových sadů je pro největší pardubický park klíčová kvůli zdraví lidí i stromů. Organizaci Chráníme stromy nebo spíše Jiřího Svobodu to však asi nezajímá. On je podle všeho rozhodnut projekt revitalizace Tyršových sadů definitivně zlikvidovat stůj co stůj. Proč, to je mi záhadou. Asi chce, aby v centru Pardubic vzniknul prales.


Už nyní v sadech stojí téměř sedm desítek po bezpečnostní nebo zdravotní stránce problematických stromů. Ty mohou kdykoliv spadnout a tím ohrozit zdraví a život lidí, kteří si chtějí v centru Pardubic dopřát trochu odpočinku. Stav těchto stromů již dříve potvrdily dendrologické posudky. Nevím, kde Jiří Svoboda přišel k informaci, že sdružení Chráníme stromy před lednovým zastupitelstvem projevilo nesouhlas. Předseda právě tohoto sdružení Miroslav Seiner při našich jednáních nerozporoval, že tyto dřeviny je nutné kvůli bezpečí pokácet a sdružení se proto s městem na tomto kroku domluvilo.


Svoboda teď však tvrdí pravý opak a jeho plán by mohl fakticky znamenat likvidaci parku. Jeho vyjádření, že jsou připraveni projekt definitivně zlikvidovat, je pro mě jasným signálem, že mu nejde o ochranu stromů a životního prostředí nebo snad o blaho obyvatel Pardubic, ale má jiné ambice. Pravdou totiž je, že pokud by se od rekonstrukce sadů z nějakého důvodu opustilo, park během několika let zpustne úplně a Tyršovy sady a vše, co je s nimi spjaté, by pak doslova umřely.


Druhou variantou je rekonstrukce sadů bez jakéhokoliv kácení. To by ovšem znamenalo, že bychom museli ihned po rekonstrukci podniknout patřičné kroky, abychom zamezili vstupu lidí do území kolem kritických stromů a zajistili tak bezpečí návštěvníků parku. V praxi by to vypadalo tak, že by v nově upraveném parku byly červeno-bílépásky nebo ploty kolem více než šedesáti stromů. Pokud by město dostalo povolení kácet až po rekonstrukci, odstranění nemocných stromů by bylo samozřejmě problematičtější a tím i nákladnější.


Výroky Petra Klimpla snad ani nemá cenu komentovat. On sám kolikrát hlasoval pro revitalizaci parku v mnoha různých variantách. Co víc, jako člen ODS byl u příprav rekonstrukce snad od samého počátku v roce 2002, kdy byla na park vypsána architektonická soutěž, ale zcela určitě v minulém volebním období, kdy politická reprezentace města, v čele s ODS rozhodla o pokračování tohoto projektu. Nevím tedy, čeho chce svou kritikou dosáhnout. Připadá mi to, že naprosto slepě plní roli opozičního zastupitele a a priori se staví proti všemu, co nynější koalice navrhneme.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.1.

Lékařská pohotovost byla přestěhována zpět do Pardubic

V období přerušení provozu ambulantní části je možno využít takzvanou linku pro odkladné stavy.

Společnost celý článek
31.10.

Pardubický kraj musí být neustále vidět

Vicehejtman Línek chce například s ministrem Svobodou řešit problém plnohodnotného zastoupení všech úřadů v Pardubickém kraji.

Společnost celý článek
25.4.

Přednášky o Mercurym upozornily žáky na nebezpečí AIDS

Po tříleté pauze do Pardubic opět zavítal bývalý tajemník a blízký přítel legendárního zpěváka Freddieho Mercuryho Peter Freestone. Prostřednictvím projektu Titanic Freddie AIDS, na kterém spolupracuje s královéhradeckým hudebníkem Milanem Šatníkem, upozorňuje zejména děti na nebezpečí této neviditelné nemoci.

Společnost celý článek
20.12.

Stromeček splněných přání

Dosud největším charitativním projektem je Stromeček splněných přání, který pomůže Domovu pořídit dárky, které si jejich rodiče nemohou dovolit. Pro mnohé děti budou tyto vánoce první prožité v bezpečí, bez křiku a násilí. Projekt má jasný a transparentní záměr, kterým je zajistit konkrétní individuální vánoční dárek.

Společnost celý článek
31.12.

Pardubické Czech Pointy už rok slouží veřejnosti

Lidé si na existenci terminálů Czech Point, které jim výrazně šetří čas, zvykli poměrně rychle.

Společnost celý článek
10.12.

Primátor Deml se sejde se svými předchůdci

Primátoři, kteří řídili město Pardubice po roce 1989, se sejdou poprvé. Jejich hostitel doufá, že pozváním položil tradici.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting