Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy chce Tyršovy sady zničit

15.2.

Jiří Svoboda ze sdružení Chráníme stromy chce Tyršovy sady zničit


Reakce náměstka primátorky Františka Brendla na výroky Jiřího Svobody z organizace Chráníme stromy a Petra Klimpla z ODS.

Revitalizace Tyršových sadů je pro největší pardubický park klíčová kvůli zdraví lidí i stromů. Organizaci Chráníme stromy nebo spíše Jiřího Svobodu to však asi nezajímá. On je podle všeho rozhodnut projekt revitalizace Tyršových sadů definitivně zlikvidovat stůj co stůj. Proč, to je mi záhadou. Asi chce, aby v centru Pardubic vzniknul prales.


Už nyní v sadech stojí téměř sedm desítek po bezpečnostní nebo zdravotní stránce problematických stromů. Ty mohou kdykoliv spadnout a tím ohrozit zdraví a život lidí, kteří si chtějí v centru Pardubic dopřát trochu odpočinku. Stav těchto stromů již dříve potvrdily dendrologické posudky. Nevím, kde Jiří Svoboda přišel k informaci, že sdružení Chráníme stromy před lednovým zastupitelstvem projevilo nesouhlas. Předseda právě tohoto sdružení Miroslav Seiner při našich jednáních nerozporoval, že tyto dřeviny je nutné kvůli bezpečí pokácet a sdružení se proto s městem na tomto kroku domluvilo.


Svoboda teď však tvrdí pravý opak a jeho plán by mohl fakticky znamenat likvidaci parku. Jeho vyjádření, že jsou připraveni projekt definitivně zlikvidovat, je pro mě jasným signálem, že mu nejde o ochranu stromů a životního prostředí nebo snad o blaho obyvatel Pardubic, ale má jiné ambice. Pravdou totiž je, že pokud by se od rekonstrukce sadů z nějakého důvodu opustilo, park během několika let zpustne úplně a Tyršovy sady a vše, co je s nimi spjaté, by pak doslova umřely.


Druhou variantou je rekonstrukce sadů bez jakéhokoliv kácení. To by ovšem znamenalo, že bychom museli ihned po rekonstrukci podniknout patřičné kroky, abychom zamezili vstupu lidí do území kolem kritických stromů a zajistili tak bezpečí návštěvníků parku. V praxi by to vypadalo tak, že by v nově upraveném parku byly červeno-bílépásky nebo ploty kolem více než šedesáti stromů. Pokud by město dostalo povolení kácet až po rekonstrukci, odstranění nemocných stromů by bylo samozřejmě problematičtější a tím i nákladnější.


Výroky Petra Klimpla snad ani nemá cenu komentovat. On sám kolikrát hlasoval pro revitalizaci parku v mnoha různých variantách. Co víc, jako člen ODS byl u příprav rekonstrukce snad od samého počátku v roce 2002, kdy byla na park vypsána architektonická soutěž, ale zcela určitě v minulém volebním období, kdy politická reprezentace města, v čele s ODS rozhodla o pokračování tohoto projektu. Nevím tedy, čeho chce svou kritikou dosáhnout. Připadá mi to, že naprosto slepě plní roli opozičního zastupitele a a priori se staví proti všemu, co nynější koalice navrhneme.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

3.8.

Symbolem kraje se stane kůň

Filmová smyčka by měla být samostatnou součástí DVD a v několika jazykových mutacích.

Společnost celý článek
19.4.

- Úklid - na Svitavsku zdárně pokračuje

Svitavský soud ale návrh na vzetí do vazby neakceptoval a podezřelá byla propuštěna na svobodu.

Společnost celý článek
4.5.

Celostátní setkání ve Svitavách

Město Svitavy se 5. května 2007 stane hostitelem celostátního setkání rodičů pečujících o děti s těžkým zdravotním postižením.

Společnost celý článek
26.11.

Chat s primátorem tentokrát ve středu

Stejně jako při předešlých internetových diskusích je primátor připraven odpovědět na všechny dotazy.

Společnost celý článek
12.4.

Turistický portál kraje dostal další cenu – Zlatý erb

Portál dostal Zlatý erb už v loňském roce, kdy prošel zásadními změnami. „Rozložením a vzhledem stránky jsme se přiblížili moderním zahraničním portálům a zároveň tak i výrazně zvýšili jeho uživatelskou přívětivost. Stránka má pevné záhlaví s menu, kde jsou i obrázky a mapky.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting