Jubilejní ročník soutěže Komenský a my v Brandýse nad Orlicí

30.3.

Jubilejní ročník soutěže Komenský a my v Brandýse nad Orlicí

Jubilejní ročník soutěže Komenský a my v Brandýse nad Orlicí

Vyhlášením výsledků dnes vyvrcholí v Brandýse nad Orlicí 10. ročník celostátní literárně historické a výtvarné soutěže pro děti a mládež Komenský a my. Ze školních kol, jichž se účastní přes deset tisíc dětí, postupují do ústředního kola autoři zhruba pěti set prací. Tito soutěžící z mnoha míst naší země reprezentují všechny kraje České republiky. Soutěž se koná pod záštitou krajské radní Jany Pernicové a za finanční podpory Pardubického kraje. Pořadatelé z předsednictva Unie Comenius spolu s vedením Základní školy J.A. Komenského v Brandýse nad Orlicí a dalšími nadšenci byli při vzniku soutěže vedeni myšlenkou přispět k prohloubení historického vědomí naší mladé generace, seznamovat ji s myšlenkovým odkazem Komenského a chápat souvislosti doby minulé a současné. „Soutěží chceme také napomáhat rozvíjení schopnosti integrativního myšlení mladých lidí a hledání samostatných tvůrčích řešení,“ vysvětlují organizátoři. „Vážím si toho, že se tato významná soutěž koná v našem kraji, pevně spjatém s životem a dílem Jana Amose Komenského. Nepřekvapuje mě, že si postupně získává i mezinárodní renomé. Vidím za tím skvělou práci organizátorů, zájem odborné veřejnosti v čele s Akademií věd České republiky a především stále živý odkaz Komenského myšlenek. Jsem ráda, že oslovují mladou generaci. Spatřuji v tom naději v lepší budoucnost,“ zamýšlí se nad smyslem soutěže Jana Pernicová. V průběhu soutěžních dní ústředního kola v Brandýse nad Orlicí organizátoři pořádají i celou řadu doprovodných kulturních akcí, včetně divadelních představení a zejména koncertů klasické hudby. Letos to jsou například projekce filmů J.A.Komenský a Přerov, O nápravě věcí lidských, Komenský ve výtvarné výchově, beseda o brazilské škole Comenius v Saõ Paulu, vystoupení Alfreda Strejčka a Štěpána Raka s pořadem Vivat Comenius či koncert českého chlapeckého sboru Boni pueri. Kromě toho se soutěžící účastní výletů do míst tematicky spojených s pobytem Komenského nebo zaměřených na dějiny Jednoty bratrské, jíž byl Komenský významným představitelem. Ani letos tak v programu nechybí návštěva Kunvaldu s prohlídkou Domku na sboru či bratrské lípy. Soutěž je každoročně vyhlašována Věstníkem MŠMT (Vyhlášení soutěží a přehlídek). Další, podrobné informace lze získat na webové stránce Základní školy J.A. Komenského Brandýs nad Orlicí http://web.ttnet.cz/zsbrandys/.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.3.

Zástupci OC Futurum oficiálně předali vítězce loterie desetiletí vůz Mercedes-Benz

Šlápnout do pedálů na trenažeru nebo si vyzkoušet zručnost na překážkové trati budou moci malí i velcí. Na děti dále čekají hry, kvízy i oblíbené malování na obličej. Vstup na akci je zdarma.

Společnost celý článek
2.11.

Pardubický kraj oficiálně poděkoval medailistům z letní olympiády dětí a mládeže

Pardubický kraj získal na letní olympiádě dětí celkem šest zlatých, devět stříbrných a třináct bronzových medailí. Sedm medailí vybojovali naši atleti, devět medailí si z Brna odvezli plavci včetně handicapovaných a dařilo se i v badmintonu, kde nám pod vysokou sítí cinkla medaile hned čtyřikrát.

Společnost celý článek
17.12.

U Pastýře s Karlem Steigerwaldem

Po skončení pak někteří z nich využili možnost osobně si se známým novinářem popovídat.

Společnost celý článek
27.12.

Radní schválili Akční plán rozvoje sociálních služeb Pardubického kraje na rok 2013

Krajští radní v této souvislosti odsouhlasili také návrh rámcové smlouvy o spolupráci s Univerzitou Pardubice.

Společnost celý článek
20.6.

Rekordní Burza filantropie! Firmy daly neziskovkám 436 000 korun

„Myšlenka pomoci potřebným na Burze filantropie je stále více doceňována, o tom svědčí zájem donátorů i dalších podporovatelů. Úspěchy sklízí i v zahraničí, letos byla Burza filantropie oceněna jako 3. nejlepší sociální inovace v mezinárodní soutěži SozialMarie. Burza je krásnou ukázkou jak lze elegantně a efektivně pomáhat tam, kde je potřeba,“ zamýšlí se Miluše Horská, senátorka za Pardubicko a Chlumecko, která je také místopředsedkyní pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

Společnost celý článek
24.5.

V Polabinách vznikne přírodní relaxační centrum

Vybudování centra Lonkovka zapadá do koncepce města na využití zeleného pásu na pravém břehu Labe, které připravuje město. Chce z lokality od zdymadla po most kpt. Bartoše, tedy málo využívaných zelených ploch prakticky v centru města, vytvořit prostor lákající obyvatele města k odpočinku. Vybudování relaxačního centra v Polabinách má být prvním krokem k přeměně tohoto území.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting