Jubilejní ročník soutěže Komenský a my v Brandýse nad Orlicí

30.3.

Jubilejní ročník soutěže Komenský a my v Brandýse nad Orlicí

Jubilejní ročník soutěže Komenský a my v Brandýse nad Orlicí

Vyhlášením výsledků dnes vyvrcholí v Brandýse nad Orlicí 10. ročník celostátní literárně historické a výtvarné soutěže pro děti a mládež Komenský a my. Ze školních kol, jichž se účastní přes deset tisíc dětí, postupují do ústředního kola autoři zhruba pěti set prací. Tito soutěžící z mnoha míst naší země reprezentují všechny kraje České republiky. Soutěž se koná pod záštitou krajské radní Jany Pernicové a za finanční podpory Pardubického kraje. Pořadatelé z předsednictva Unie Comenius spolu s vedením Základní školy J.A. Komenského v Brandýse nad Orlicí a dalšími nadšenci byli při vzniku soutěže vedeni myšlenkou přispět k prohloubení historického vědomí naší mladé generace, seznamovat ji s myšlenkovým odkazem Komenského a chápat souvislosti doby minulé a současné. „Soutěží chceme také napomáhat rozvíjení schopnosti integrativního myšlení mladých lidí a hledání samostatných tvůrčích řešení,“ vysvětlují organizátoři. „Vážím si toho, že se tato významná soutěž koná v našem kraji, pevně spjatém s životem a dílem Jana Amose Komenského. Nepřekvapuje mě, že si postupně získává i mezinárodní renomé. Vidím za tím skvělou práci organizátorů, zájem odborné veřejnosti v čele s Akademií věd České republiky a především stále živý odkaz Komenského myšlenek. Jsem ráda, že oslovují mladou generaci. Spatřuji v tom naději v lepší budoucnost,“ zamýšlí se nad smyslem soutěže Jana Pernicová. V průběhu soutěžních dní ústředního kola v Brandýse nad Orlicí organizátoři pořádají i celou řadu doprovodných kulturních akcí, včetně divadelních představení a zejména koncertů klasické hudby. Letos to jsou například projekce filmů J.A.Komenský a Přerov, O nápravě věcí lidských, Komenský ve výtvarné výchově, beseda o brazilské škole Comenius v Saõ Paulu, vystoupení Alfreda Strejčka a Štěpána Raka s pořadem Vivat Comenius či koncert českého chlapeckého sboru Boni pueri. Kromě toho se soutěžící účastní výletů do míst tematicky spojených s pobytem Komenského nebo zaměřených na dějiny Jednoty bratrské, jíž byl Komenský významným představitelem. Ani letos tak v programu nechybí návštěva Kunvaldu s prohlídkou Domku na sboru či bratrské lípy. Soutěž je každoročně vyhlašována Věstníkem MŠMT (Vyhlášení soutěží a přehlídek). Další, podrobné informace lze získat na webové stránce Základní školy J.A. Komenského Brandýs nad Orlicí http://web.ttnet.cz/zsbrandys/.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

22.7.

Řidič se snažil vyměnit se spolujezdcem

Hned dvakrát během 5 hodin usedl za volant se zákazem řízení a navíc pod vlivem drog.

Společnost celý článek
25.4.

Jeden svět a témata lidskosti opět zavítali do Chrudimi. Filmy otevřely debatu o spolupráci

Znamená to dělit se, být ochoten sám sobě něco upřít a zvažovat důsledky své volby pro ostatní,“ uvedla ředitelka celorepublikové části festivalu Jeden svět Hana Kulhánková. „Spolupráce není samozřejmost. Je to schopnost, kterou se postupně učíme. V poslední době se ale spolupráce stala uměním a ovládá ji jen málokdo,“ doplnila ještě Hana Kulhánková k vizi filmové přehlídky.

Společnost celý článek
16.9.

Hravé odpoledne na farmě Apolenka se opět vydařilo

Sluníčko a rozesmáté tváře dětí rozzářily již podeváté areál farmy Apolenka v Pardubicích. Na programu krajského dne pro rodinu, který se uskutečnil ve středu 11. září, byly nejen poznávací soutěže a tvořivé hry pro všechny věkové kategorie dětí, ale také projížďky na koních, hudební a taneční vystoupení, ukázky dravců, hasicí techniky i kovářského řemesla. Letošní vítanou novinkou se stala závěrečná venkovní jóga pro rodiče a děti.

Společnost celý článek
26.7.

Ambasáda v Tbilisi podporuje krajské aktivity v gruzínských regionech

Pardubický kraj je v současné době jediným českým regionem, který uspěl s žádostí v rámci dotačního titulu České rozvojové agentury.

Společnost celý článek
12.7.

Hasiči likvidovali požár balíku slámy

Řidič traktoru si zajistil nakladač, kterým byla sláma rozhrnuta do příkopu a následně důkladně prolita vodou. Požár dle slov vyšetřovatele hasičů s největší pravděpodobností způsobil nedopalek z jiného vozidla.

Společnost celý článek
29.1.

Ocelová mostní konstrukce se po centimetrech posouvala přes Labe

V pondělí 27.1. se uskutečnil již druhý výsun ocelové nosné konstrukce na stavbě mostu mezi Valy a Mělicemi u Přelouče. Tento krok se stal nezbytnou součástí pro zprovoznění nového mostu přes řeku Labe. Doposud využívaný most typu Bailey dosloužil a bylo jej třeba nahradit mostem novým. Na náklady stavby dosahující 258 milionů korun včetně DPH přispěje i Pardubický kraj.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting