K tradici Vánoc patří Štědrovečerní procházka

18.12.

K tradici Vánoc patří Štědrovečerní procházka

Štědrovečerní procházka po nočním, slavnostně vyzdobeném městě, koledy, setkání s přáteli, hrneček svařáku či punče, to vše již neodmyslitelně patří k vánoční tradici řady pardubických rodin, k završení Štědrého dne. Letos se v Pardubicích uskuteční již po jednadvacáté.
Nejmagičtější noc roku je v Pardubicích zcela jiné než jinde. Večer tu vypadá podobně jako na jiných místech naší republiky. Po setmění město téměř ztichne, za okny se postupně rozsvěcí vánoční stromečky a v ulicích nepotkáš živáčka. To vše se však s postupujícím večerem změní. Po 21. hodině se do centra začnou trousit první nedočkavci a během hodiny jsou ulice stejně rušné, jako ve všední den. Celé rodiny vyrážejí do slavnostně vyzdobených ulic, aby si rozbalily „dárky“, které pro ně jejich město připravilo.
„Do města vyrážíme každý rok, chyběli jsme snad jen jednou, kvůli nemoci. Zažili jsme tak Pardubice na Štědrý večer zasněžené, těch bylo opravdu jen pár, ale i téměř jarní, nebo zmoklé. Přesto si tuhle procházku nenecháme ujít. Ta atmosféra je přímo magická. Z počátku jsme chodili se synem, třeba zasněžený, slavnostně osvětlený zámek jej doslova fascinoval. Dnes je mu třicet a chodí už s vlastní rodinou. Vždy se tam potkáme a vypovíme si dojmy z večera. Je to lepší, než se válet doma,“ vypráví nadšeně jedna z pamětnic počátků této tradice Alice Formánková. 
Podobně jako její rodina vstanou každoročně od štědrovečerní tabule a televizních obrazovek tisíce obyvatel Pardubic. Pardubická štědrovečerní procházka je přitom stále ojedinělou akcí svého druhu v České republice. „Fascinuje mně sváteční nálada, kterou si lidé s sebou nesou a srdečnost s jakou se v tento sváteční večer setkávají. Je vidět, že kouzlo Vánoc stále funguje a ti, kteří tuto tradici před 20 lety založili, mohou mít oprávněnou radost z toho, že ji obyvatelé Pardubic vzali za svou,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.
Letos se již ve 20:00 otevře Zelená brána pro ty, kteří jsou s kaprem a salátem v útrobách ochotni vystoupat 154 schodů, aby se podívali na Pardubice z ptačí perspektivy. O půl hodiny později otevře brány pardubický zámek a nabídne návštěvníkům již devatenáctou Štědrovečerní muzejní noc. Až do půlnoci budou moci návštěvníci zdarma vstoupit do historické expozice Pardubice – příběh města, archeologické expozice Proti proudu času a expozice skla. Otevřena bude i vyhlídka na zámecké věži a prostory Východočeské galerie. Neodmyslitelnou součástí svátečního večera je pro pardubické patrioty i Rybova Česká mše vánoční. I letos ve 23:00 rozezní její tóny Pernštýnské náměstí, zpívat se ale nebude na radničních schodech, ale na pódiu před domem U Jonáše.
Před půlnocí se část Pardubáků vydá do městského divadla, kde ve 24:00 začíná tradiční Štědrovečerní zpívání, jiní zamíří na půlnoční bohoslužby do kostela sv. Bartoloměje či Zvěstování Panny Marie, jiní ještě cestou domů usednou po nočním putování historickým centrem v některé z restaurací, kaváren či vináren, které zavírají vlastně až na Boží hod.
Zdroj: pardubice.eu

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.5.

Při dopravní nehodě se zranilo 11 lidí

U obou řidičů byla ještě před převozem do nemocnice provedena dechová zkouška ke zjištění přítomnosti alkoholu v dechu.

Společnost celý článek
28.8.

Ve Starých Ždánicích hořela sláma

Uchránit se ale podařilo majetek ve výši 500 tisíc korun. Příčinou vznícení byl s největší pravděpodobností cizí předmět ve stroji.

Společnost celý článek
29.9.

Bezmála 40 dárců si převzalo Zlaté kříže II. stupně za 120 odběrů krve

„Velmi si vážím těch, kteří si i v dnešní uspěchané době najdou chvíli a jsou ochotní pomoci druhým, navíc bez nároku na odměnu. Konání dobrovolných dárců si proto zaslouží obrovské díky, protože bez nich by zachraňovat lidské životy nebylo možné,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Ladislav Valtr.

Společnost celý článek
25.4.

Třetí setkání hejtmanů a „županů“

Stěžejním bodem jednání bylo podepsání společné deklarace o dopravní infrastruktuře

Společnost celý článek
20.11.

Startuje soutěž o zkušenostech s detektory

Cílem soutěže je ohodnotit a ocenit písemné a video příspěvky soutěžících, které vycházejí z jejich osobních zkušeností při záchraně života, zdraví a majetku pozitivním působením (včasným reagováním a upozorněním) hlásičů požáru, detektorů nebezpečných plynů, např. oxidu uhelnatého, a dalších čidel sloužících pro zvýšení bezpečnosti v domácnostech. V soutěži lze vyjít také ze zkušenosti příbuzných, přátel, sousedů.

Společnost celý článek
11.1.

Pamětníci zavzpomínali nejen na Silver A

Velmi si vážím toho, že jsem se této vzpomínkové akce mohl v tak vybrané společnosti zúčastnit.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting