Kanál? Šetříme přírodu i peníze

16.7.

Kanál? Šetříme přírodu i peníze

Kanál? Šetříme přírodu i peníze

„Možnost, aby ze zákona měl kdokoliv možnost brzdit dlouhodobě jakýkoliv projekt, je špatná. Tento druh demokracie je také velmi náročný na peníze…Ve vládě a na mém ministerstvu se dost diskutuje o tom, zda parametry práv občanů a skupin jsou nastaveny správně,“ říká podle agentury ČTK v reakci na rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které nepovolilo devastaci unikátních Slavíkových ostrovů u Přelouče, místopředseda vlády a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek. Pokud tato slova skutečně vyřkl, je na místě pro osvěžení paměti připomenout některá fakta. Za prvé, v případě Přelouče se jedná o rozhodnutí státního orgánu, ministerstva životního prostředí, které objektivně posuzovalo nejrůznější aspekty projektu. Stavba vodního stupně Přelouč by v navržené podobě měla zásadní dopady na více než dvě desítky kriticky a silně ohrožených živočichů a rostlin. Navíc za situace, kdy investor dosud nepředložil přijatelné řešení splavnosti na dolním Labi, není ani ekonomicky opodstatněná. Rozhodnutí ministra tak chrání nejen přírodu, ale i státní kasu. Za druhé, "parametry" práv občanů a skupin jsou tématem jak programového prohlášení vlády, tak volebního programu KDU-ČSL. Ani jeden z těchto dokumentů s omezováním těchto práv nepočítá. Nezbývá než citovat nejprve z programového prohlášení. "Vláda zachová stávající úroveň účasti veřejnosti na rozhodování v oblasti životního prostředí s tím, že rozhodovací procesy budou zpřesněny tak, aby nedocházelo k neopodstatněným průtahům v řízení." A konečně z volebního programu KDU-ČSL: "Ekologicky odpovědného chování dosáhneme zejména... usnadňováním účasti občanů na rozhodování v otázkách životního prostředí". Chápu, že při rozsáhlé agendě, kterou má ministr v popisu práce, není prostor pro detailní znalost jednotlivých správních řízení. Ministerstvo životního prostředí je proto připraveno poskytnout veškeré relevantní informace, které mu usnadní orientaci v problematice. Aleš Kuták, náměstek ministra životního prostředí

Další zprávy z kategorie "Společnost"

20.3.

„Chodníkový“ zákon?

Chodníky a hlavně jejich úklid v zimě by tak měly na starosti většinou obce.

Společnost celý článek
26.8.

Pardubicemi znějí nové bartolomějské zvony

Do věže se po dlouhých letech vrátily zvony, které byly zničeny během válečných let.

Společnost celý článek
25.6.

Město odmítá „úsporné“ návrhy ekologů

Nejedná se ovšem o žádný projekt, ale pouze o nelogické a amatérské škrtání v rozpočtu.

Společnost celý článek
3.3.

Kulinářský BOSCH FRESH FESTIVAL již po čtvrté v Pardubicích. Opět nabídne nevšední lahůdky

„Stejně jako v předchozích letech zavítá do Pardubic a ukáže své umění populární Zdeněk Pohlreich, chybět nebudou ani další známí šéfkuchaři – Ivan Vodochodský, Marcel Ihnačák nebo jejich syrský kolega Malaz Al Youssef z restaurace NOOR, kteří předvedou nezapomenutelné show,“ říká Martin Nauš, pořadatel BOSCH FRESH FESTIVALU.

Společnost celý článek
15.12.

Osobní asistenti z organizace HEWER pomáhají k soběstačnosti

Panu Pavlovi před několika lety zemřela jeho milovaná žena. Brzy poté ho navíc postihla mozková příhoda, po které má znehybněnou levou polovinu těla a má potíže. Bez opory chodítka by upadl na zem. Za Pavlem každý den již pár let dochází jeho osobní asistent, aby mu připravil jídlo, obstaral nákupy a domácnost. Rádi spolu luští křížovky a v létě jezdí na chatu k Pavlovým známým. Díky pomoci osobního asistenta tak pan Pavel může zůstat ve svém bytě a i když mu manželka stále chybí, necítí se tak osamělý.

Společnost celý článek
14.12.

TIC zveřejnila Globální barometr korupce 2010

Tento průzkum se realizoval již posedmé a v roce 2010 zahrnoval dosud nejvyšší počet zemí.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting