Kavárna Universitas aneb Na slovíčko s vědcem

28.4.

Kavárna Universitas aneb Na slovíčko s vědcem


Marie Skłodowská-Curie, inspirující příběh úspěšné ženy ve vědě konce 19. a počátku 20. století

Ve středu 30. dubna pořádají studenti Univerzity Pardubice v  Klubu 29 (Divadlo 29, ulice Svaté Anežky České) další z oblíbených neformálních večerů Kavárna Universitas. Hostem večera bude Mgr. Emilie Těšínská z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR, která seznámí posluchače s životem Marie Skłodowské-Curie.


Ve své přednášce „Marie Skłodowská-Curie, inspirující příběh úspěšné ženy ve vědě konce 19. a počátku 20. století“ se Mgr. Těšínská zaměří na vybrané aspekty vědecké biografie Marie Skłodowské-Curie ve vztahu k raným výzkumům přírodní radioaktivity a ve vazbě k českým zemím.


„Nelehký a v mnohém mimořádný životní příběh Marie Skłodowské-Curie poutá stále a znovu pozornost autorů vědeckých biografií a širokého spektra čtenářů, mužů i žen. Úctu a respekt vzbuzují nejen vědecká ocenění v podobě dvou Nobelových cen a členství v řadě vědeckých akademií a profesních společností, ale i  naplněná role manželky a matky dvou dcer,“ uvedla k tématu přednášky jedna ze studentských organizátorů Kateřina Šraitrová.


Životní příběh Marie Skłodowské-Curie (1867-1934) dává příležitost k zamyšlení nad historií i současností postavení žen ve vědě a společnosti, nad otázkami organizace vědeckého výzkumu, financování vědy, hodnocení a oceňování vědeckých výsledků. Zahrnuje nesnadnou cestu mladé Polky k univerzitnímu vzdělání v matematicko-fyzikálních oborech, která ji přivedla do Francie, uplatnění mladé ženy ve vědeckém výzkumu v oboru, který byl do té doby doménou mužů, vědecké objevy na poli raných výzkumů přírodní radioaktivity, dosažené v oboustranně inspirativní spolupráci s  manželem Pierrem Curiem, i vědecká ocenění. 


Mgr. Emilie Těšínská absolvovala Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, obor matematika-fyzika. Pracuje v Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v oboru dějin vědy. Zaměřuje se na výzkum pramenů k dějinám fyzikálních věd, lékařské radiologie a jaderných oborů v českých zemích.


Cyklus neformálních diskusních večerů vědců a zájemců o vědu a vědění z řad široké veřejnosti je zasvěcený společnému hledání otázek a odpovědí na předem domluvené téma a dává návštěvníkům možnost se v neformálním prostředí kaváren zeptat odborníků na to, co je zajímá.
Klub 29 – Začátek v 19:00 hodin. Vstup je volný.
www.facebook.com/KavarnaUniversitas

Série vědeckých kaváren v Pardubicích je pořádána v rámci projektu nesoucího název Brána vědě/ní otevřená – BRAVO, CZ.1.07/2.3.00/35.0024, který je zaměřený na popularizaci vědy a výzkumu.


Formou kontaktních populárně-naučných zážitkových akcí, demonstrací, exkurzí, přednášek, kroužků, besed a dalších akcí chce Univerzita Pardubice aktivně zapojit mladou generaci do poznávání světa a ukázat jí i veřejnosti zábavnou a zajímavou formou svět moderní vědy a výzkumu a rovněž pěstované disciplíny zejména odborných pracovišť sedmi svých fakult.
Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

25.6.

Předprázdninový chat s primátorem

Tento chat bude jeho poslední virtuální komunikací s občany Pardubic před prázdninami letními prázdninami.

Společnost celý článek
18.1.

TOURISM EXPO 2010 se blíží

Nebudou chybět ani turistické hrátky pro děti, festival lidových řemesel s ukázkami rukodělných prací.

Společnost celý článek
30.8.

Primátor: Nabízím řešení, které může pomoci vlastníkům svítkovských domů

Jednání, které primátor inicioval, se zúčastnili i někteří z klientů společnosti CZ Stavební holding, ale také zástupci obyvatel sousední lokality, jejichž petici podepsalo na 500 tamních obyvatel. Ti se obávají, že vybudováním mostu přes Bylanku a dopravním napojením nového sídliště by u jejich domů došlo k nekontrolovatelnému nárůstu dopravy, a tedy ke zhoršení kvality jejich života.

Společnost celý článek
16.3.

Nejlepší web v kraji mají Holice

Cílem této soutěže je podporovat rozvoj informačních a elektronických služeb našich měst a obcí.

Společnost celý článek
5.2.

Měsíc únor na vojenském letišti

Víkendové dny by neměly být hlukem vojenských letounů zatíženy.

Společnost celý článek
19.2.

Královéhradecký kraj zahájil projekt na zavedení rodinných pasů

Systém rodinných pasů je jedním z konkrétních a viditelných opatření krajů na podporu rodin s dětmi.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting