Komise a OLAF dál prošetřují kauzy sledované Jánem Kuciakem

27.11.

Komise a OLAF dál prošetřují kauzy sledované Jánem Kuciakem

 Necelé dva roky po smrti slovenského novináře Jána Kuciaka, který psal o podvodech při udělování zemědělských dotací, už příslušné úřady z velké části odkryly okolnosti vraždy. S vyšetřováním pomáhali a i nadále pomáhají experti z agentury EUROPOLu. V mezičase nezahálela ale ani Evropská komise a OLAF, kteří se pustili do vyšetřování zmíněných podvodů s eurodotacemi.

„Když jsme se dozvěděli, že 21. února 2018 na Slovensku někdo zabil Jána Kuciaka, věděli jsme, že jde o novináře, který opakovaně upozorňoval na podvody s evropskými fondy,“ popisuje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se z pozice člena kontrolního výboru (CONT) a také výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) zúčastnil několika misí EU na Slovensko a opakovaně se setkal s podvedenými zemědělci. Společně s dalšími europoslanci, například Ivanem Štefancem ze Slovenska, si kladl za cíl prošetřit podezření z dotačních podvodů, o nichž Kuciak psal.

„Hned začátkem března 2018 se zorganizovala první mise EP na Slovensko, abychom o situaci zjistili co nejvíce rovnou na místě. Během ní jsme se pak setkali jak s politiky, tak se zemědělci i s různými policisty a novináři. Tušilo se, že ten problém bude na východním Slovensku velký, přesto nás rozsah nejen překvapil, ale vyloženě šokoval,“ říká dále Zdechovský a připomíná, že síť zapojených lidí sahala až do nejvyšších politických pater.

EU pomohla vyšetřování vraždy i prošetření dotačních podvodů

„Následně nás začali kontaktovat první zemědělci, kteří chtěli sdílet své na první pohled až těžko uvěřitelné příběhy. Po mnoha letech skandálního neřešení jejich nároků na Slovenku totiž spatřovali v EU poslední naději na pomoc,“ říká Tomáš Zdechovský, který je v současnosti v kontrolním výboru koordinátorem. Posílali mu dokumenty – zamítnutí dotace, protože někdo jiný už si ji vzal na jejich pozemek, fotky toho, jak je někdo zmlátil, když chtěli sklidit vlastní pole, rozsudky, které jim ale byly úplně k ničemu. Minimálně jeden zemědělec byl i zavražděn, ačkoliv to zprvu bylo bráno jen jako netypická sebevražda.

„Když pak došlo v půlce prosince na další kontrolní misi, čekali jsme toho už hodně, ale že v jednom východoslovenském městě nenajdeme ani trubku z údajně nově zhotovené kanalizace, nebo že za obhospodařovanou zemědělskou plochu budou vydávány hřbitovy, parkoviště či letiště, aby někdo získal dotaci za hektar, to vyrazilo dech i mně. Extrémně předražené nákupy zemědělské techniky či protipožární systém v místě, kde nikdy nehořelo a kamery musely být podle ceny navíc minimálně ze zlata, pak už byly jen taková perlička,“  přidává svou vzpomínku slovenský europoslanec Ivan Štefanec (KDH).

Po misi na Slovensko se Zdechovskému začali hlásit i bývalí vyšetřovatelé

„Už před prosincovou misí jsme měli dost podnětů, po ní ale byl už celý můj tým doslova zavalený maily i telefonáty ze Slovenska, kdy o schůzky žádali třeba i bývalí vyšetřovatelé různých kauz. Svou roli určitě sehrálo i to, že jako Češi rozumíme slovenštině a nebylo proto nutné nic překládat,“ vysvětluje Zdechovský, který následně v únoru 2019 společně s kolegou Štefancem odevzdal na OLAF (Evropský úřad pro boj proti podvodům) přes tisíc stran podnětů k prošetření.

Nutnost vrátit 5,9 milionů euro, 96 obviněných

„V říjnu 2019, tedy necelé dva roky po smrti Kuciaka a upozornění na neskutečné dotační podvody, komisař pro zemědělství Hogan při jednání kontrolního výboru řekl, že všechny naše podněty využili, dál to řeší a první výsledky už přinesly 96 obviněných a nutnost vrátit 5,9 mil eur. Je škoda, že k tomu, aby se vše začalo skutečně řešit, byla potřeba vražda novináře a zemědělce. Přesto myslím, že je vidět, že EU může v těchto případech pomoci,“  říká závěrem český europoslanec, který za své aktivní zapojení do vyšetřování dostal od slovenských zemědělců i video poděkování.

Více informací:

- Aktuální informace ke stavu prošetřování vraždy Kuciaka:

https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/den-kdy-zemrel-kuciak-objednavatelka-zlocinu-se-bala-usnout/r~707d0b84078f11ea8d520cc47ab5f122/

- Dokument, který k prošetřování dotačních kauz uveřejnil europoslanec Zdechovský: https://youtu.be/OtuVZ-JDiaA

- nejdůležitější milníky řešení případu od EU přehledně zde: http://zdechovsky.eu/novinky/komise-a-olaf-dal-prosetruji-kauzy-sledovane-janem-kuciakem

Další zprávy z kategorie "Společnost"

23.3.

Šéf ČTÚ přijede diskutovat do Pardubic

V červnu 2011 současné analogové vysílání programů ČT1, ČT2, Nova a Prima z Krásného definitivně skončí.

Společnost celý článek
29.5.

Stavba skateparku finišuje

Za pardubickým lihovarem v současné době finišuje dostavba největšího zastřešeného skateparku v České republice.

Společnost celý článek
22.12.

Hejtman rozdával radost

Stejně jako dalším deseti krajským zařízením, věnoval šek na deset tisíc korun a děti obdaroval krabicí pardubického perníku.

Společnost celý článek
28.6.

Škola v přírodě „NA PRODEJ“

Pardubičtí zastupitelé v úterý tohoto týdne rozhodli o prodeji školy v přírodě v Příchovicích na Jablonecku.

Společnost celý článek
16.1.

Projekt ,,Pospolu" podporuje spolupráci škol a firem

Projekt byl schválen koncem loňského roku, v současné době se chystají jeho první realizační kroky. V průběhu prvního pololetí letošního roku budou připraveny dva základní modely spolupráce škol a firem – jeden pro obory vzdělání, které zahrnují odborný výcvik, druhý pro obory vzdělání, kde je povinná odborná praxe.

Společnost celý článek
15.11.

V Paláci Pardubice se rozsvítí vánoční světla

Těšíme se na vás v neděli 26. 11. od 16 do 18 hodin v Paláci Pardubice na hlavní pasáži poblíž infostánku.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting