Končí platnost některých občanských průkazů

19.6.

Končí platnost některých občanských průkazů

Máte platný občanský průkaz? Zkontrolujte si ho. V letošním roce končí desetileté období od poslední hromadné výměny těchto dokladů. Občanské průkazy vydávají všechny obecní úřady obcí s rozšířenou působností, kterých je v Pardubickém kraji celkem 15. O výměnu občanského průkazu není nutné žádat pouze v místě trvalého pobytu, ale je možné si doklad totožnosti vyřídit například i v místě práce nebo studia.
 
Adresy pracovišť v Pardubickém kraji, která mají vyřizování žádostí a předávání hotových občanských průkazů na starosti:
Chrudim - Pardubická 67/IV
Pardubice - Nám. Republiky 12
Svitavy - Dvořákova 3
Ústí nad Orlicí - Mírové nám. 7
Hlinsko - Adámkova třída 554
Holice - Holubova 1
Přelouč - Československé armády 1665
Litomyšl - Bří Šťastných 597
Moravská Třebová - Olomoucká 2
Polička - Palackého nám. č. p. 160
Česká Třebová - Staré náměstí 78
Králíky - K. Čapka 316
Lanškroun - nám. J. M. Marků 5
Vysoké Mýto - Jiráskova 179, Litomyšlské předměstí
Žamberk - Nádražní ul. 833
 
Občanský průkaz si lze vyměnit pouze osobně. Během procesu vydání se přímo na místě totiž pořizuje fotografie, která se stane součástí občanského průkazu a zajišťuje podpis. Nosit s sebou tzv. průkazovou fotografii tedy už není třeba, pořídí ji pomocí kamery pracovník úřadu. Obecně se doporučuje, aby si lidé o nový občanský průkaz požádali 30 – 60 dnů před koncem platnosti. Platí přitom povinnost každého požádat si o nový průkaz nejpozději do 15 pracovních dnů, po dni, ve kterém došlo ke skončení platnosti. Nový doklad se vydává do 30 dnů ode dne podání žádosti. Pro občany starší 15 let je výměna občanského průkazu s ohledem na jeho končící platnost zdarma.
 
Tajemníci obcí s rozšířenou působností, byli požádání, aby zvýšili počet úředních hodin tak, aby se nové doklady vydávaly plynule a vše se uskutečnilo ke spokojenosti občanů. A to i s ohledem na blížící se dovolené, a tedy období cestování do zahraničí. Je to právě platný občanský průkaz, který nahrazuje cestovní pas při návštěvách zemí Evropské unie a schengenského prostoru. Podle sdělení Ministerstva zahraničních věcí ze dne 24. března 2015, které bylo publikováno ve Sbírce zákonů pod č. 95/2015 Sb., jsou do seznamu států, do nichž lze překročit vnější hranici s občanským průkazem, zařazeny Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Makedonská republika a Srbská republika.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

8.3.

Na Příhrádku se klubou první místnosti

Tento týden na stavbu znovu nastoupily restaurátorky, které v minulém roce vzácná místa zakryly. „Naším cílem bude nyní hlavně zakonzervovat a potom prezentovat fragmenty středověkých maleb v bývalé soudní světnici, v soudní síni a v alkovně,“ říká restaurátorka Lucie Bartůňková. Na stěnu se vrátí i část malby, která byla sejmutá. Tyto práce by měly být hotové do konce června.

Společnost celý článek
20.4.

Hejtmanovy cesty zlepšují komunikaci kraje s obcemi

Kabinet ex libris je součástí uměleckých sbírek Památníku národního písemnictví v Praze.

Společnost celý článek
8.10.

Nejen Chrudim si připomenula slavného rodáka

Město Chrudim si minulý týden připomenulo 150. výročí úmrtí svého slavného rodáka Josefa Ressla.

Společnost celý článek
21.8.

Sportovní park přitáhl na sto tisíc návštěvníků

Sportovní park Pardubice nabídl škálu aktivit k vyžití pro všechny – děti, rodiče i seniory. Na šestnácti stálých a sedmi variabilních stanovištích, jež byly rozmístěny nejen v parku Na Špici, ale také na zámku, u vody či na kurtech LTC, se vystřídalo přes šedesát sportovních klubů. Zejména děti pak „hrály“ o diplomy a medaile, se kterými se jako opravdoví vítězové mohli vyfotit na stupních vítězů.

Společnost celý článek
26.2.

Pardubice připravují radikální přestavbu letního stadionu u Tyršových sadů.

Město má plán, jak vzkřísit letní stadion u Tyršových sadů.Studie řeší nejen území stadionu, ale i plochu po zbourané hale ČSTV a areálu jatek v sousedství.

Společnost celý článek
12.9.

Stavba obchvatu Chvaletic začne už v pondělí

V zásadě se jedná o přeložku silnice II. třídy číslo 322 mimo zastavěnou část města Chvaletic.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting