Kraj již vyplatil téměř 3,5 milionů zástřelného

11.2.

Kraj již vyplatil téměř 3,5 milionů zástřelného

Kraj již vyplatil téměř 3,5 milionů zástřelného

Téměř tři a půl milionu korun již vyplatil myslivcům Královéhradecký kraj za odlovené mladé divočáky. Kvůli přemnožení divokých prasat vyplácí kraj od roku 2003 za ulovená selata a lončáky, neboli rok staré divočáky, 200 korun za kus. Díky tomu se daří udržovat počty černé zvěře na rozdíl od jiných míst České republiky na únosné míře. Krajští zastupitelé proto schválili vyplácení odměn za ulovené divočáky i v letošním roce. "Vyplácením zástřelného se podařilo utlumit nekontrolovatelný nárůst černé zvěře. Díky finanční motivaci se daří přimět lovce, aby stříleli přednostně netrofejní, mladou zvěř,“ řekl královéhradecký krajský radní Jan Tippner, který je odpovědný za oblast zemědělství a životního prostředí. Kromě snižování populace divočáků podle něj vyplácení odměn pomáhá zabraňovat i šíření nebezpečných chorob, jako je svalovčitost nebo klasický mor prasat. Obě tyto nemoci jsou přenosné i na člověka. Celkem bylo od roku 2003 do konce loňského roku vyplaceno 3 433 400 korun za 17 167 ulovených mladých divočáků. Zástřelné se vyplácí v období od 1. ledna do 15. listopadu. Rekordní odměny – více než 600 tisíc korun - kraj dosud vyplatil v letech 2004 a 2007. Vloni myslivci dostali za ulovené kusy necelých 550 tisíc korun. "Vyplácením zástřelného se podařilo zastavit nekontrolovatelný růst jarních kmenových stavů černé zvěře, který začal už v roce 1997. Odlovy divočáků vedou i ke snižování škod v zemědělství a také k lepší věkové struktuře v populaci divokých prasat. Je lepší mít v honitbách menší množství silné a zdravé zvěře než mnoho slabých a na nemoci náchylných kusů,“ dodal Tippner. Početní stavy divočáků je třeba i nadále regulovat kvůli tomu, aby opět nezačaly narůstat především škody v zemědělství.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

17.10.

Podzimní promoce a sponze

Vysokoškolské diplomy obdrží čerství absolventi z rukou děkanky Fakulty ekonomicko-správní doc. Ing. Renáty Myškové, Ph.D.

Společnost celý článek
15.10.

Svátek včelařů přilákal davy návštěvníků

Pestrý průvod tanečníků, muzikantů a včelařů pozdravil v sobotu před budovou krajského úřadu také krajský radní pro životní prostředí, zemědělství a venkov Václav Kroutil. Právě včelařství je jednou z oblastí, kterou kraj finančně podporuje.

Společnost celý článek
27.1.

Mercedes se zastavil o strom

Škoda na mercedesu byla předběžně vyčíslena na 70 tisíc korun.

Společnost celý článek
6.4.

Rosická školka dostane moderní kuchyni

„Budova mateřské školy slouží svému účelu od roku 1954, v posledních letech město postupně investuje do jejich oprav. Například v roce 2008 byla budova zateplena, vyměněna okna i dveře a opravy se dočkala jak střecha, tak fasáda domu. Nyní je na řadě školní kuchyně, která již vykazuje značné nedostatky zejména z hlediska hygienických předpisů,“ řekla náměstkyně primátora zodpovědná za investice Helena Dvořáčková.

Společnost celý článek
4.9.

Večerní bruslení opět centrem Pardubic

Akce s pětiletou historií nazvaná Pardubice na bruslích pokračuje ve čtvrtek 6. září v 19.00 hodin.

Společnost celý článek
18.6.

Silniční testy na ochranu lidí i zvěře

Nejen v Pardubickém kraji působí problémy v silničním provozu střety vozidel se zvěří.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting