Kraj ocenil nálezce bronzového pokladu

24.7.

Kraj ocenil nálezce bronzového pokladu

Pětadvaceti tisíci korunami se Královéhradecký kraj rozhodl odměnit nálezce bronzového pokladu Pavla Mládka z obce Stěžery. O finanční odměně ve středu 23. července rozhodla krajská rada. Amatérský archeolog vzácný objev učinil loni koncem listopadu nedaleko svého bydliště. Díky jeho poctivosti neskončily předměty z doby bronzové v kolekcích soukromých sběratelů. „Necelých deset tisíc korun je samotné nálezné. Dalších více než patnáct tisíc jsme se rozhodli nálezci přisoudit jako odměnu za jeho poctivost, se kterou vzácný nález odevzdal. Ne každý by postupoval tímto způsobem,“ řekl radní Královéhradeckého kraje Zdeněk Kraus, který je odpovědný za oblast školství, kultury a sportu. Poklad tvoří dvě sekery, osm hřiven a jehlice ze starší doby bronzové. Odborníci datují stáří památky do období kolem roku 1700 před naším letopočtem. Hřivny mají tvar půlměsíce. Kdysi možná plnily funkci platidla. Nález byl odevzdán Muzeu východních Čech v Hradci Králové a stal se tak majetkem Královéhradeckého kraje. „Výše odměny pro mě není rozhodující. Nejvíce mě těší samotný nález a to, že přispěje k odhalování historie našeho regionu,“ řekl Pavel Mládek, který se věnuje především nálezům z prusko – rakouské války. Bronzový poklad Mládek objevil náhodně pomocí detektoru kovů asi 30 centimetrů pod zemí v lese nedaleko Stěžer. Objev ihned oznámil. Nalezené předměty byly v zemi pečlivě uloženy.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

2.1.

Radnice je připravena pro stavbaře

Po dobu rekonstrukce bude uzavřen i dvůr radnice a nebude možno zajistit bezbariérový přístup k některým agendám. Veškeré změny jsou popsány na webu města, návštěvníky ale žádáme, aby před zamýšlenou návštěvou kontaktovali pracovníky, s nimiž chtějí hovořit a informovali se o místě jejich působení.

Společnost celý článek
16.4.

Za překročení roční projektové kapacity slévárny a spotřebu práškových plastů padla pokuta 170 tisíc korun

Inspektoři České inspekce životního prostředí (ČIŽP) z oddělení ochrany ovzduší v Hradci Králové uložili společnosti RONAL CR s.r.o. pokutu ve výši 170 tisíc korun za porušení zákona o integrované prevenci a zákona o ochraně ovzduší. Provozovatel se odvolal, ale odvolací orgán sankci potvrdil. Ta je od 10. 4. 2019 pravomocná.

Společnost celý článek
21.3.

VZP plánuje motivace pro mladé lékaře, kterých je v menších městech nedostatek

Jedním z témat jednání bylo také další směřování ambulantní péče v kraji, což přímo souvisí právě s nedostatkem vybraných lékařů a nemožností obsadit polikliniky a ambulance v regionu.

Společnost celý článek
7.7.

Saxána a Lexikon kouzel na Festivalu fantazie

Saxána a Lexikon kouzel vstoupí do českých kin 15. září.

Společnost celý článek
12.10.

Výstava Slavné vily Pardubického kraje

Expozice představuje více než 50 vil, které si nechali postavit lékaři, průmyslníci, umělci i politici našeho kraje.

Společnost celý článek
13.9.

Na sobotní obloze spatříme mikroúplněk

Následující úplněk 14. září ráno (ve státech už 13. září večer) nastává jen asi 15 hodin po průchodu Měsíce největším odzemím na své dráze, 406 377 km daleko od Země.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting