Kraj ocenil nálezce bronzového pokladu

24.7.

Kraj ocenil nálezce bronzového pokladu

Pětadvaceti tisíci korunami se Královéhradecký kraj rozhodl odměnit nálezce bronzového pokladu Pavla Mládka z obce Stěžery. O finanční odměně ve středu 23. července rozhodla krajská rada. Amatérský archeolog vzácný objev učinil loni koncem listopadu nedaleko svého bydliště. Díky jeho poctivosti neskončily předměty z doby bronzové v kolekcích soukromých sběratelů. „Necelých deset tisíc korun je samotné nálezné. Dalších více než patnáct tisíc jsme se rozhodli nálezci přisoudit jako odměnu za jeho poctivost, se kterou vzácný nález odevzdal. Ne každý by postupoval tímto způsobem,“ řekl radní Královéhradeckého kraje Zdeněk Kraus, který je odpovědný za oblast školství, kultury a sportu. Poklad tvoří dvě sekery, osm hřiven a jehlice ze starší doby bronzové. Odborníci datují stáří památky do období kolem roku 1700 před naším letopočtem. Hřivny mají tvar půlměsíce. Kdysi možná plnily funkci platidla. Nález byl odevzdán Muzeu východních Čech v Hradci Králové a stal se tak majetkem Královéhradeckého kraje. „Výše odměny pro mě není rozhodující. Nejvíce mě těší samotný nález a to, že přispěje k odhalování historie našeho regionu,“ řekl Pavel Mládek, který se věnuje především nálezům z prusko – rakouské války. Bronzový poklad Mládek objevil náhodně pomocí detektoru kovů asi 30 centimetrů pod zemí v lese nedaleko Stěžer. Objev ihned oznámil. Nalezené předměty byly v zemi pečlivě uloženy.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

18.4.

Ministryně Jourová předala ve Španělském sále cenu městu Chrudim

Vítězným Historickým městem roku 2013 se stala Chrudim, získala milion korun z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, pamětní grafický list ministryně pro místní rozvoj a skleněnou pamětní plastiku.

Společnost celý článek
20.4.

Začíná hlasování o největší byrokratickou absurditu

Cílem vyhlašování Absurdity roku je upozornit na to širokou veřejnost, podpořit podnikatele a přimět veřejnou správu k sebereflexi i nápravě. A to se daří. Celá řada absurdit z předchozích let už ze zákonů navždy zmizela. A to je ambicí i letošního ročníku.

Společnost celý článek
24.4.

Obhájí basketbaloví šampioni z pardubické Studánky loňský triumf ve finále Sportovní ligy základních škol?

Do dějiště závěrečného turnaje však zamíří ještě jeden významný host. Bude jím Alena Hanušová, hráčka sedminásobného mistra republiky ZVVZ USK Praha a česká reprezentantka, která se svým týmem minulý týden bojovala ve Final Four Evropské ligy. Vítězným celkům chlapců i dívek současně přiveze milý dárek od České basketbalové federace – vstupenky na úvodní duel týmu České republiky na mistrovství Evropy žen s Ukrajinou 16. června v Hradci Králové.

Společnost celý článek
30.7.

Magistrát Pardubic prodlužuje úřední hodiny

Zvýšený nápor klientů by měl přitom trvat až do konce reku 2013.

Společnost celý článek
11.7.

V horkých letních dnech město svlaží kropicí vozy

Kropení probíhá vždy po celou dobu setrvávajícho tropického počasí a v případě poklesu a opětovného nárůstu teplot je obnoveno. Jeho smyslem je především zvlhčení vzduchu, snížení prašnosti a ochlazení povrchů komunikací.

Společnost celý článek
4.8.

Do pardubických školek nastoupí téměř 900 nováčků

91 z nich bylo přijato v rámci druhého kola přijímacího řízení, do nějž se přihlásilo 137 dětí, které neuspěly v kole prvním.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting