Kraj žádá stát o změny v zákoně o odpadech

15.4.

Kraj žádá stát o změny v zákoně o odpadech

Kraj žádá stát o změny v zákoně o odpadech

Bezpečnostní rada Pardubického kraje včera schválila závěrečnou zprávu o odstranění nebezpečných chemikálií, výbušnin a odpadů v Bělé nad Svitavou. Konstatovala, že zákon nepamatuje na organizační ani finanční řešení mimořádných případů, které vyžadují neodkladný zásah, protože ohrožují životy obyvatel, jak tomu bylo v Bělé. Náměstek hejtmana Roman Línek, který vedl zasedání bezpečnostní rady, sdělil, že  Pardubický kraj předá zprávu premiérovi vlády a ministrům financí, vnitra a životního prostředí, v jejichž pravomoci jsou systémové změny.      Vzhledem k tomu, že se obdobná situace může opakovat kdekoliv v České republice, navrhuje Pardubický kraj úpravu stávajících právních předpisů. “Zejména v zákoně o odpadech je nutné definovat povinnosti fyzických osob a jasně stanovit podmínky pro obce s rozšířenou působností a kraje, aby naprosto jasně věděly, jaké mají pravomoci při obdobných mimořádných situacích jako v obci na Svitavsku,“ shrnul poznatky z Bělé nad Svitavou radní Václav Kroutil zodpovědný za životní prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. Upozornil, že v současnosti není jasné, kdo bude při takovém bezprostředním ohrožení, které hrozilo v Bělé, hradit náklady. „Ochrana životů, zdraví a životního prostředí je věcí státu, měl by tedy náklady související s identifikací, nezbytným provizorním zabezpečením a následnou likvidací nalezených nebezpečných látek hradit,“ zdůraznil radní Kroutil.      Pardubický kraj zaplatil za celou akci v Bělé nad Svitavou téměř čtyři miliony korun, z toho tři miliony obdržel kraj jako účelovou dotaci ze státního rozpočtu. Vedení kraje se připojilo k trestnímu stíhání cizince, který nelegálně shromaždoval nebezpečný odpad a výbušniny v rodinném domě.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.2.

Muzeum na Hřebči prozatím nebude

Hornické muzeum mělo být součástí Hřebečských důlních stezek, které se budou slavnostně otevírat v červnu letošního roku.

Společnost celý článek
6.8.

Opět kradl, tentokráte ale znefunkčnil pece

Jak vysokou škodu poškozením pecí zloděj způsobil, bude poškozenou firmou na policii nahlášeno dodatečně.

Společnost celý článek
21.8.

V Noční Seči kralovali hasiči z Morašic a Hlinska

V kategorii žen obsadilo druhé místo družstvo Trhové Kamenice, třetí družstvo Výsonína. Domácí Seč skončila v požárním útoku mužů na třetím místě za druhým FDH Choltice.

Společnost celý článek
18.4.

Svitavská Obchodní akademie se sloučí s gymnáziem. Studentů se změna nijak nedotkne

Přínosnost sloučení pro studenty a pedagogy vnímá také krajský radní pro oblast školství Bohumil Bernášek. „Musíme si uvědomit, že škola má jeden z nejnižších počtů žáků ve středních školách zřizovaných našim krajem

Společnost celý článek
22.9.

Elektrárna Chvaletice zahájila topnou sezónu

V loňském roce byla topná sezóna zahájena již 4. září, ale například v roce 2009 až 12. října.

Společnost celý článek
9.5.

Kup mamince kytičku, zavolej svému tátovi

Plakáty v ulicích jsou vyjádřením potřeby soudržnosti rodin. „Tato aktivita mateřských center je jedinečnou příležitostí, jak se v dnešní hektické době zastavit a věnovat svůj čas nejbližším – tedy rodičům. Vždyť dobré vztahy v rodině a upevňování mezigeneračního soužití jsou tím nejlepším vzorem pro mladou generaci,“ uvedl radní Pavel Šotola.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting