Krajané z Texasu jsou hrdí na vlast svých předků. Řada z nich má kořeny i v našem kraji

31.7.

Krajané z Texasu jsou hrdí na vlast svých předků. Řada z nich má kořeny i v našem kraji

V rámci svého pobytu v České republice navštívila Pardubický kraj skupina potomků našich krajanů z amerického Texasu. Mezi skupinou jsou také hudebníci, kteří v průběhu tří týdnů absolvují mnoho veřejných vystoupení. Společně s hejtmanem Martinem Netolickým navštívili v sobotu nejprve hrad Svojanov, následně se přesunuli do Litomyšle, kde je čekala prohlídka Portmonea, zámku a regionálního muzea. Poslední sobotní zastávkou byla obec Přívrat nedaleko České Třebové. V neděli na hudebníky a jejich rodiny čekalo vystoupení v Dlouhé Třebové.

"Pro náš region je v rámci připomínky 100 let od vzniku Československa velmi důležité, že můžeme přivítat potomky našich krajanů, kteří za oceán emigrovali často již v 19. století, během první a druhé světové války či v letech 48 nebo 68. Mezi skupinou jsou také hudebníci, kteří předvedou své umění v rámci řady koncertů včetně Dlouhé Třebové." uvedl hejtman Martin Netolický. "Jsem rád, že si tito lidé připomínají domovinu svých předků a snaží se ji v rámci možností navštěvovat. Najdeme mezi nimi například rodáky z Dolní Čermné či Lanškrouna. Je až neuvěřitelné jak moc jsou na naši vlast hrdí, a to přesto, že povětšinou česky neumí vůbec a nikdy zde nežili. Ve Spojených státech udržují řadu tradic včetně pečení koláčů, nošení krojů a zpěvu řady českých národních písní," řekl hejtman.

Další zprávy z kategorie "Společnost"

26.9.

Začínající podnikatelky se představí na vlastní konferenci

V druhém bloku konference proběhne diskuse u kulatých stolů. U nich budou účastníci společně debatovat o třech tématech – motivace k podnikání, slaďování rodiny a práce, podnikatelský plán. Výše zmíněné prezentující doplní pardubická podnikatelka v oboru lektorství a překladatelství Kamila Selby a úspěšné klientky projektu, podnikatelky Zlata Pagáčová, Šárka Bělohlavová, Petra Bednářová a mnoho dalších.

Společnost celý článek
5.5.

Rock for People přidává den – vrací se Večírek pro nedočkavé

Do finální podoby pondělního line-upu budou moci zasáhnout i sami fanoušci, hned pětice kapel totiž vzejde z hlasování v mezinárodní hudební soutěži Planetrox. Do té se kapely mohou hlásit do 5. května, pět z nich s nejvíce body se následně představí na Rock for People, a přímo na místě porota rozhodne, kdo si vyrazí zahrát na jeden z největších kanadských festivalů Envol et Macadam v Quebecu. Více na www.planetrox.ca.

Společnost celý článek
26.10.

Město Hradec Králové koupí lidem do bytů tašky na tříděný odpad

Od loňského jara se do projektu „Třídíme v Hradci“ zapojilo celkem 4.860 domácností v rodinných domech, což představuje zhruba čtvrtinu obyvatel města. Na podporu třídění odpadu v těchto lokalitách město rozdalo 3.265 nových nádob na papír a 4.383 nádob na plast.

Společnost celý článek
4.5.

Při dopravní nehodě se zranilo 11 lidí

U obou řidičů byla ještě před převozem do nemocnice provedena dechová zkouška ke zjištění přítomnosti alkoholu v dechu.

Společnost celý článek
22.12.

Pomozte, prosím, s identifikací zemřelých

Kdokoliv z vás má jakékoliv informace, které by vedly ke zjištění jejich totožnosti, kontaktujte prosím policisty.

Společnost celý článek
9.12.

Nebezpečný střelec ve škole

Tyto dvě hlídky společně vstoupily do budovy. Postupně se na místo sjely další hlídky z okolí – OOP Třemošnice, OOP Chrudim, OOP Heřmanův Městec a OOP Polička. Tyto hlídky postupně takticky „pročišťovaly budovu“. Ozbrojeného pachatele se podařilo eliminovat kolegům z Hlinska. Po provedeném zákroku následovalo taktické obsazení budovy a evakuace zraněných osob.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting