Kraje se budou podílet na změnách v nemocniční lůžkové péči

8.12.

Kraje se budou podílet na změnách v nemocniční lůžkové péči

Kraje se budou podílet na změnách v nemocniční lůžkové péči

(ČTK) - Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se dnes s premiérem Petrem Nečasem (ODS) dohodli na spolupráci krajů při změnách v nemocniční lůžkové péči. Novinářům po schůzce s předsedou vlády řekl, že v lednu začne práci odborná skupina, první výsledky má mít v ruce v březnu. Peníze, které po reorganizaci zbudou, by měly jít na platy zdravotníků. Stejně tak i případné vyšší výběry pojistného, jehož výsledky v posledních měsících nechá vláda analyzovat. "Bude vytvořena společná pracovní skupina, která bude mít na starosti základní analýzu a inventuru fungování lůžkové péče, tak abychom ji mohli optimalizovat tak, aby uspořené peníze šly primárně do platů zdravotnického personálu," uvedl Nečas po schůzce. Vláda počítá s uzavíráním nadbytečných nemocničních oddělení, slučováním menších nemocnic a přeměnou nemocnic akutní péče na zařízení dlouhodobé péče. Podle Nečase je třeba, aby změna byla provedena koordinovaně - ruku v ruce s kraji, které jsou zřizovateli části nemocnic. Hašek dnes uvedl, že kraje nelpí na tom, aby všechna lůžka zůstala jako akutní. Podle Asociace krajů je však potřeba inventura jejich současných počtů i nákladů na jednotlivá lůžka v různých druzích nemocnic. "V každé nemocnici nemusejí být zachována všechna oddělení, všechny obory, všechna lůžková péče, ale nemocnice by se podle našeho názoru rušit neměly," řekl novinářům hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Může se podle něj i stát, že z části akutních lůžek se stanou takzvaná sociální. Hašek také zdůraznil, že při změnách nesmí být na úkor krajských nemocnic preferovány nemocnice fakultní. V ČR jsou téměř dvě stovky nemocnic, polovina jich v prvním pololetí skončila se ztrátou. Čtvrtina nemocničních lékařů hrozí výpovědí ke konci roku, pokud nedostanou výrazně přidáno. Nemocnice na to ale nemají. Podle starších premiérových vyjádření je změna lůžkové péče důležitý krok, dalším je nenakupovat zbytečně téměř stejné přístroje do nemocnic v blízkém sousedství. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v této věci prý těší premiérově podpoře. Vláda chce mít na přelomu února a března na stole národní plán reforem, do něj spadá i reforma zdravotnictví. Z 16 tisíc nemocničních lékařů se zhruba 4 tisíce přihlásilo k výzvě lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme". V těchto dnech dávají výpovědi s platností k 31. prosinci tohoto roku. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě by 1. března 2011 nepřišli do práce. Autor: ČTK

Další zprávy z kategorie "Společnost"

13.6.

V Kosatci se chystá rychloseznamka sociálních služeb

Partnerství, které se podaří navázat, může být přínosem jak pro samotné organizace, tak zejména pro jejich klienty.

Společnost celý článek
18.10.

V Paláci Pardubice opět proběhne oblíbený Night Shopping

Letošní ročník se ponese v duchu antiky. Pro zákazníky budou připraveny nejrůznější aktivity, o které se postarají postavy řeckých bohů a polobohů. Program doprovodí také hudební vystoupení zpěvačky Ilony Csákové a ukázka antických gladiátorských soubojů.

Společnost celý článek
11.6.

Pardubičtí herci promění Kunětickou horu v arizonskou prérii

Neochvějného strážce zákona, milovníka Kolaloky a idola všech žen v pardubickém divadelním zpracování ztvární Josef Pejchal, jeho milou Winnifred Veronika Macková nebo Martina Sikorová, její ženský protipól Tornádo Lou Jana Ondrušková, Horáce Hogafoga Ladislav Špiner a Douga Badmana v alternaci Petr Dohnal a Milan Němec. Nebude samozřejmě chybět ani dívčí taneční a pěvecká company a rovněž řada pistolníků. O živý hudební doprovod se postará folk-folklórní skupina Trdlo.

Společnost celý článek
10.8.

Příklad Andrew Feustela je inspirací i pro české děti

Osobní příklad astronauta, který šel houževnatě za svým cílem a splnil si svůj sen, je pro děti opravdu velmi inspirativní.

Společnost celý článek
8.11.

Pardubičtí studenti se zapojili do gastronomické soutěže Svačina roku. Nejlepší si rozdělí 25 000 Kč.

První kolo soutěže je korespondenční. Soutěžící připraví a nafotí pokrm, který zašle společně s vyplněným průvodním listem. Ten musí obsahovat kalkulační list a technologický postup přípravy. Každý soutěžící může zaslat jeden recept. Odborná porota v čele s Vladimírem Pickou vybere 10 nejlepších, které postoupí do finálového kola.

Společnost celý článek
28.1.

Pardubice představí veřejnosti projekt modernizace přednádraží

Je to první, co vidí návštěvník i domácí poté, co vystoupí z vlaku či autobusu. Že to není pohled hodný moderního krajského města, víme všichni.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting