Kraje se budou podílet na změnách v nemocniční lůžkové péči

8.12.

Kraje se budou podílet na změnách v nemocniční lůžkové péči

Kraje se budou podílet na změnách v nemocniční lůžkové péči

(ČTK) - Předseda Asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) se dnes s premiérem Petrem Nečasem (ODS) dohodli na spolupráci krajů při změnách v nemocniční lůžkové péči. Novinářům po schůzce s předsedou vlády řekl, že v lednu začne práci odborná skupina, první výsledky má mít v ruce v březnu. Peníze, které po reorganizaci zbudou, by měly jít na platy zdravotníků. Stejně tak i případné vyšší výběry pojistného, jehož výsledky v posledních měsících nechá vláda analyzovat. "Bude vytvořena společná pracovní skupina, která bude mít na starosti základní analýzu a inventuru fungování lůžkové péče, tak abychom ji mohli optimalizovat tak, aby uspořené peníze šly primárně do platů zdravotnického personálu," uvedl Nečas po schůzce. Vláda počítá s uzavíráním nadbytečných nemocničních oddělení, slučováním menších nemocnic a přeměnou nemocnic akutní péče na zařízení dlouhodobé péče. Podle Nečase je třeba, aby změna byla provedena koordinovaně - ruku v ruce s kraji, které jsou zřizovateli části nemocnic. Hašek dnes uvedl, že kraje nelpí na tom, aby všechna lůžka zůstala jako akutní. Podle Asociace krajů je však potřeba inventura jejich současných počtů i nákladů na jednotlivá lůžka v různých druzích nemocnic. "V každé nemocnici nemusejí být zachována všechna oddělení, všechny obory, všechna lůžková péče, ale nemocnice by se podle našeho názoru rušit neměly," řekl novinářům hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek. Může se podle něj i stát, že z části akutních lůžek se stanou takzvaná sociální. Hašek také zdůraznil, že při změnách nesmí být na úkor krajských nemocnic preferovány nemocnice fakultní. V ČR jsou téměř dvě stovky nemocnic, polovina jich v prvním pololetí skončila se ztrátou. Čtvrtina nemocničních lékařů hrozí výpovědí ke konci roku, pokud nedostanou výrazně přidáno. Nemocnice na to ale nemají. Podle starších premiérových vyjádření je změna lůžkové péče důležitý krok, dalším je nenakupovat zbytečně téměř stejné přístroje do nemocnic v blízkém sousedství. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v této věci prý těší premiérově podpoře. Vláda chce mít na přelomu února a března na stole národní plán reforem, do něj spadá i reforma zdravotnictví. Z 16 tisíc nemocničních lékařů se zhruba 4 tisíce přihlásilo k výzvě lékařských odborů "Děkujeme, odcházíme". V těchto dnech dávají výpovědi s platností k 31. prosinci tohoto roku. Při dvouměsíční výpovědní lhůtě by 1. března 2011 nepřišli do práce. Autor: ČTK

Další zprávy z kategorie "Společnost"

11.2.

Pošlete své lásce originální valentýnku zdarma z afi paláce

Valentýnská pošta bude k dispozici v pondělí, v úterý a ve středu vždy od 13 do 18 hodin a ve čtvrtek od 9 do 21 hodin.

Společnost celý článek
2.9.

Hurá do školy! Prvňáčkům zpříjemnil premiéru ve škole batůžek s překvapením

„Po vzoru jiných krajů jsme se rozhodli zapojit do osvětové kampaně týkající se bezpečnosti dětí především v silničním provozu. Bohužel se stále setkáváme se situacemi, kdy jsou děti jako chodci či cyklisté obětmi smrtelných dopravních nehod, což je způsobeno neznalostí pravidel silničního provozu nebo jejich špatnou viditelností,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Věřím, že jim tímto pomůžeme, aby byly na situace, které mohou nastat, lépe připraveny. Chtěli jsme také prvňákům zpříjemnit jejich první den ve škole, protože je to něco nového a pro někoho i stresujícího,“ dodal hejtman Netolický s tím, že pokud se kampaň osvědčí, tak v ní bude kraj pokračovat i nadále.

Společnost celý článek
25.5.

Pozvěte své známé do Pardubic! Od června do října máme nabitý program

Již po sedmadvacáté se rozburácejí nad pardubickým letištěm motory létajících skvostů z domova i ze zahraničí a nebe nad městem bude patřit té největší letecké show v zemi. V rámci městských slavností s názvem Zrcadlo umění, největší přehlídky amatérského umění v kraji, se můžete těšit na divadlo, hudbu, tanec nebo zpěv, vědu a techniku i řadu workshopů. Akce je letos provoněná medovým perníkem a koná od 8. do 10. června takřka po celém centru města.

Společnost celý článek
18.12.

Na palubovce se předávaly ceny za nejlepší basketbalové obrázky

Slavnostním předáním cen vyvrcholilo 4. BasketMalování, projekt Pardubické nemocnice a BK JIP Pardubice pro dětské pacienty.

Společnost celý článek
26.9.

Zbývající část příchovické školy získá její správce

Původně chtělo město školu prodat ve veřejné dražbě, nakonec dalo přednost nabídce dosavadního správce areálu Jiřího Poláka.

Společnost celý článek
16.3.

Kontakt 2016 – veletrh pracovních příležitostí pro vysokoškoláky a budoucí absolventy Univerzity Pardubice

Studenti se mohou v osobních konzultacích s personálními manažery firem zeptat na možnosti zaměstnání, podrobné pracovní podmínky i samotný průběh přijímacího řízení či pohovoru,

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting