Krajské zastupitelstvo odmítlo návrh novely stavebního zákona

16.12.

Krajské zastupitelstvo odmítlo návrh novely stavebního zákona

Pardubice - Proti připravované novele stavebního zákona se v úterý postavilo Zastupitelstvo Pardubického kraje, které tak podpořilo názor krajských radní. Krajští zastupitelé považují za důležité otevřít hlubší diskusi nad tímto návrhem, který je podle jejich mínění připravován velmi rychle bez prostoru na připomínky ze strany samospráv. Navíc upozorňují, že by změnou mohlo dojít k nabourání samotného řízení a oddálení rozhodování od občanů.

„V rámci předkládané novely de facto přihlížíme další reformě veřejné správy. Z mého pohledu je to další z centralizačních snah, které osobně odmítám, protože je nutné udržet rozhodování co nejblíže občanům. Jsem rád, že většina krajských zastupitelů tento problém vnímá a souhlasí s názorem radních. Ministerstvo pro místní rozvoj hovoří o zrychlení stavebního řízení, ale tímto návrhem spíše bouráme celý systém. Jsem přesvědčen, že procesní změny je možné řešit na úrovni stávajícího stavebního zákona,“ uvedl hejtman Martin Netolický. „Příprava zákona, na které se významným způsobem podílela Hospodářská komora ČR, jakožto zástupce jednoho z účastníků řízení, je velmi uspěchaná, chaotická a příliš se tlačí na pilu, protože nám není ponechán dostateční prostor na přípravu připomínek. Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo vnitra se navíc velmi rozcházejí v předpokládaných nákladech na tuto změnu. MMR hovoří o dvou miliardách a vnitro až o 14 miliardách, což je neakceptovatelné,“ řekl hejtman, který se dlouhodobě řadí mezi kritiky návrhu.

Nový stavební zákon má podle Ministerstva pro místní rozvoj ČR urychlit a zjednodušit povolování staveb. Ze současného průměru 5,4 roku by se mělo zkrátit na jeden rok. Harmonogram počítá s tím, že paragrafové znění by mělo být vypracované do konce října letošního roku. Po vypořádání připomínek v meziresortním řízení a projednání návrhu zákona legislativní radou by měla vláda návrh schválit do června 2020. Platný by měl být po schválení prezidentem od roku 2021.

Zdroj: pardubickykraj.cz

Další zprávy z kategorie "Společnost"

4.2.

Jednání na stavebním úřadu bude jednodušší. Ne kratší

Klient stavebního úřadu se bude setkávat s úředníkem, který ho provede celým řízením od umístění stavby, až po její kolaudaci.

Společnost celý článek
30.12.

Hasiči Pardubického kraje.mohou bilancovat již nyní

Až do 28. prosince likvidovali celkem 812 požárů (Pardubice 275, Chrudim 185, Svitavy 154, Ústí nad Orlicí 198).

Společnost celý článek
15.11.

Pardubice mají svůj Slavín

Cílem projektu je připomínat živým osobnosti, na které mohou být Pardubice hrdé. Hnacím motorem pro členy klubu bylo i to, že se na některých hrobech lidí, kteří si zaslouží všeobecnou úctu, objevily lístky s nápisem „k pronajmutí“, znak toho, že se k nim nikdo nehlásí a hrozí jim zánik. Informační tabule jsou již na starém i novém hřbitově a v urnovém háji v Jesničánkách a na hřbitově v Pardubičkách.

Společnost celý článek
15.5.

Multikulturní týden začíná v latinsko-americkém rytmu

Do Pardubic zavítá jako čestný host Čechoargentinec, Dr. Juan Braun - dobrodruh, novinář a spisovatel, cestovatel a šaman, ale také pedagog na Harvardu a Karlově Univerzitě a poradce zemědělců v Latinské Americe.

Společnost celý článek
3.9.

Vína z negevské pouště a dalších koutů světa míří do Hradce Králové

Mezi významnými hosty se objeví místopředsedkyně senátu Miluše Horská, senátor za Hradec Králové Jaroslav Malý a také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek

Společnost celý článek
20.10.

V Pardubicích se koná 43. ročník Texchem

Pozornost bude rovněž věnována sousedním regionům Polska a Saska.

Společnost celý článek
Webdesign a webhosting: Webovy servis - SEO - Váš hosting